Προς το περιεχόμενο

To basswood ακατάλληλο για σκληρό, thrash ήχο;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άσε το ξύλο, μάλλον o EMG ευθύνεται... Έχω δοκιμάσει back to back μαγνήτες σε ταυράκι epiphone G400: ΕΜG81, dimarzio X2N, SD JB, gibson Burstbucker1.

Καμιά σχέση μεταξύ τους και μάλιστα ο EMG ήταν μακράν ο μαγνήτης με το λιγότερο lead στα σόλο και το λιγότερο sustain. Είχε πολλή "ατάκα" και output για μεταλ ρυθμικά αλλά για κάποιο λόγο δεν είχε και τρελό lead(με νέα μπαταρία κι ηλεκτρικά πάντα).

O δυνατότερος γενικά ήταν ο Χ2Ν με διαφορά και κάνει για thrash, metal κλπ

Ο SD JB δεν είχε άπειρα γκάζια αλλά είχε lead και πολύ sustain (κι ελάχιστο θόρυβο ίσως). Κατ' εμένα μια χαρά έβγαζε τα riff αλλά ακόμη καλύτερος σε solo.

Ο gibson είχε καθαρότητα, μπάσσα σωστά αλλά όχι και πολύ output για metal ρυθμικά κλπ.

Για ήχο με output κοντά σε αυτό των active αλλά με περισσότερο lead και χαρακτήρα τσέκαρε γενικά τους X2N και D activator της dimarzio. Είναι passive αλλά σκίζουν...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κοιτα να δεις που ο δικος μου emg81 μαλλον εχει π[ροβλημα.

βαραω νοτα και το sustain κραταει. για παντα.. (λεμε τωρα). Μαλλον εσενα η μπαταρια ηταν τελειωμενη

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν μιλαμε για πασιβ δυνατο μαγνητη μιλαμε για seymour duncan invader.... αυτος ειναι ο απολυτος γκαζιαρης μαγνητης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που είχα την peavey wolfgang EVH (basswood) με τους custom peavey μαγνήτες έπαιζε όλα τα μέταλ του κόσμου.Επειδή όμως δεν ηταν πολύ του γούστου μου ο ήχος, αλλαξα τους στοκ μαγνήτες με pearly gates +JB και ο ηχος ήρθε πιο ξερός προς κλασικ ροκ.Στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν νομίζω να επαιξε ρολο το basswood

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φιλε πρωτα απ' όλα αν ο ήχος που σε ενδιαφέρει είναι super high gain, όπως είπε το προηγούμενο παληκάρι, ψάξου περισσότερο με την προενίσχυση.

Εκεί είναι το 70-80% του ήχου.Φρόντισε να έχεις fast attack (κοφτή ατάκα) και κάνε scooped ρύθμιση στο EQ (κόψε μεσαία, κλπ).

 

Όσον αφορα τα ξύλα, το basswood είναι μια χαρά για αυτό που θές (ουδέτερο ηχόχρωμα) το μαόνι θα σου έδινε λίγο πιο dark και mellow (βαθύ και γλυκό) ήχο, ενώ τα alder, maple , ash , πιό πρίμο-σκαστό-σκληρό. Ειδικά το ash, "γυαλιά σπασμένα καταπίνεις" που λέει και το τραγούδι..

 

Όσον αφορα μαγνήτες θες κάτι με τουλάχιστον 12 Khom έξοδο, απο κεί και πέρα βρές το ηχόχρωμα που σου αρέσει. Ο JB είναι top αλλά περισσότερο για rock (ξερός) ο EMG έχει πολύ συνθετικό και preset ήχο με μικρές δυναμικές λόγω active. Θα σου συνιστούσα duncan custom, ή duncan distortion για πολύ γκάζι. Σε invader μην πάς, πολύ θολούρα και απο καθαρά ΜΗΔΕΝ..

 

Εχω ανεβάσει ενα video που συγκρίνω μια Washburn με ash και JB, μια Wolfgang με basswood και κατι ανάλογο με με duncan custom, και μια Les Paul με μαόνι και Burstbucker (η βασίλισσα για μένα). Θα καταλάβεις πολλά...

 

Εδώ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όσον αφορα τα ξύλα, το basswood είναι μια χαρά για αυτό που θές (ουδέτερο ηχόχρωμα) το μαόνι θα σου έδινε λίγο πιο dark και mellow (βαθύ και γλυκό) ήχο, ενώ τα alder, maple , ash , πιό πρίμο-σκαστό-σκληρό. Ειδικά το ash, "γυαλιά σπασμένα καταπίνεις" που λέει και το τραγούδι..

 

θα συμφωνουσα απολυτα....αλλα με τοσο gain πιστευω οτι τα ηχοχρωματα που δινει το ξυλο πανε βολτα και μετα τους μαγνητες και τη γεφυρα θα εβλεπα την διαφορα στην κατασκευη της κιθαρας bolt on-set neck-neck through. 

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σε invader μην πάς, πολύ θολούρα και απο καθαρά ΜΗΔΕΝ..

 

 

 

 

εχω τον invader σε μια rr3 . αν και πραγματι απο καθαρα μηδεν , στα γκαζια δεν υπαρχει πασιβ μαγνητης με περισοτερο ογκο και γκαζι... να και ενα βιντεακι με τον invader σε εναν ενυσχητη line 6 15w...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκ**οηχογράφηση που είχα κάνει με την Musicman μου με EMG81 στην γέφυρα. Αρκετά heavy δεν είναι ο ήχος;  ;)

 

http://soundclick.com/share?songid=9216210

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου