Προς το περιεχόμενο

To basswood ακατάλληλο για σκληρό, thrash ήχο;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το basswood μου φαινεται και εμένα κούφιο για τέτοια μουσική. Έχω μια ibanez basswood με jb και μια lp μαόνι με emg. Καμία σχέση ο ήχος. Η lp βγάζει απίστευτο όγκο και βρωμία. Η δε ibanez συγκριτικά ακούγεται πολύ ψόφια ειδικά στα low end, αλλά έχει καλύτερα high. Άποψη μου: οι SD κολάνε τρελά με το alder για αυτό που θές να παίξεις, παρά τους EMG. Όσο για το Basswood προτίμησε κάτι παλιούς μεταλάδικους SD ή Dimmarzio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικα αυτο ειχα ακουσει και γω πανω κατω.Πιο λεπτος ηχος με πιο δυνατα πριμα αλλα ισως εφταιγε και ο ενισχυτης....σε μενα παντως μαονι(Hellraiser) ειναι πιο σκοτεινος,γεματος και μουντος με την καλη εννοια.Αλλα επαναλαμανω οτι ειχαν αλλη γεφυρα οι κιθαρες και ισως scale που παιζουν μεγαλο ρολο.

 

Αυτο με το υψος παντως δες το οπως και να χει.Καλυτερα σφυριγματα και πιο δυνατος γεματος ηχος.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ενισχυτάρες του studio ποιες είναι? γιατί έχω παίξει ibanez rgt(δεν θυμάμαι ακριβώς το μοντέλο, ενός φίλου είναι) με emg-81 κ' basswood σώμα σε jcm-800 2203 με ένα ts-808 μπροστά, και μια χαρά thrash έπαιζες..

 

οι high-gain ήχοι και ειδικά σε μεγάλο volume είναι 80% ότι υπάρχει ΜΕΤΑ το καλώδιο της κιθάρας, 10% μαγνήτες και 10% το ξύλο...πάντα για τουλάχιστον αξιοπρεπείς κιθάρες βέβαια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Mustaine που παιζει με jb μαλλον δεν παιζει thrash (αν και ετσι νομιζα(μεχρι τωρα). Τωρα για τον emg... ετσι ειναι. Δοκιμασε τον με δυο μπαταριες σε σειρα (18v) και μπορει να αλλαξεις γνωμη. Τωρα για τα ξυλα εγω δεν τα ακουω. Αλλοι ισως...

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Mustaine που παιζει με jb μαλλον δεν παιζει thrash (αν και ετσι νομιζα(μεχρι τωρα). Τωρα για τον emg... ετσι ειναι. Δοκιμασε τον με δυο μπαταριες σε σειρα (18v) και μπορει να αλλαξεις γνωμη. Τωρα για τα ξυλα εγω δεν τα ακουω. Αλλοι ισως...

 

Ο mustaine παιζει πλέον με τους signature duncan Liverwire ενεργούς  ;) ;)

 

Πάντως γενικά και γω που χω rockfield με basswood δεν έχω πρόβλημα με thrasies. Ακούγονται όπως θα πρεπε

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Mustaine που παιζει με jb μαλλον δεν παιζει thrash (αν και ετσι νομιζα(μεχρι τωρα). Τωρα για τον emg... ετσι ειναι. Δοκιμασε τον με δυο μπαταριες σε σειρα (18v) και μπορει να αλλαξεις γνωμη. Τωρα για τα ξυλα εγω δεν τα ακουω. Αλλοι ισως...

 

Το ότι παίζει κάποιος  thrash με JB αυτό δεν σημαίνει ότι ο μαγνήτης κάνει για thrash. Τα ψηλά μεσαία του και τα χαμηλά μπάσα του απλώς δεν κάνουν για τέτοια δουλειά. Αντίθετα κάνουν για eighties hair metal ατελείωτα solos.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε τον με δυο μπαταριες σε σειρα (18v) και μπορει να αλλαξεις γνωμη.

 

Συγγνώμη για το βλακώδες της ερώτησης, αλλά πώς μπορεί να γίνει αυτό;;; Θέλω πάαααρα πολύ να το δοκιμάσω.

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη για το βλακώδες της ερώτησης, αλλά πώς μπορεί να γίνει αυτό;;; Θέλω πάαααρα πολύ να το δοκιμάσω.

 

Τσέκαρε εδώ, λέει πως να κάνεις μοντα και για 27 volt :o :o

 

http://home.comcast.net/~mgollihur/emgmod.html

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενξ ε λοτ! Δεν πιστεύω να κινδυνεύουν να πάθουν ζημιά οι EMG,εεεεε;;; :-X

 

ααα αυτό δεν το ξέρω, λογικά αν ακολουθήσεις τις οδηγίες δεν θα υπάρξει πρόβλημα με τα 18 volt. τώρα για τα 27 volt δεν ξέρω.

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου