Προς το περιεχόμενο

Ξεκίνημα Πιανου Αρχαριος Ηelp


jimkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

μετα απο 2.5 χρονια ενασχόλησης μου με την ηλεκτρικη κιθάρα αποφάσισα  να προσπαθήσω να μάθω πιάνο μιας και μάλλον μου αρέσει πιο πολύ.

Θα μου αρεσε να μάθω να παιζω και κάποια κλασικα κομματια που μου αρεσουν πολυ(px love story theme,godfather) αλλά και blues.

Aυτην την στιγμη εχω ενα αρμονιο απο τον αδερφο μου το Roland ΕΜ-30 το ειχαμε παρει πριν 10 χρονια-ακριβο ηταν απότι θυμαμαι(Δεν ξερω αν ειναι καλο) αλλα δεν ασχοληθηκε καποιος.

Η ερωτησω μου ειναι η εξης:Μπορω με αυτο το αρμονιο να ξεκινησω παίζοντας οτι θα επαιζα και στο πιανο και αν δω οτι μου αρεσει μετα απο κανα χρονο να αγορασω κάτι καλύτερο η μπα?

 

Επίσης μπορεί να μου προτείνει καποιος καποιο βιβλιο μιας και λεφτα για μαθημα δεν παιζουν?

Εγω μετα απο ψαξιμο εχω βρει αυτα τα 2:

1.Adult All-In-One Course: Lesson-Theory-Technic: Level 1

2.Blues Piano: Hal Leonard Keyboard Style Series (Keyboard Instruction)

 

Αν έχετε επίσης καποια αλλη συμβουλη πειτε μου.Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτην την στιγμη εχω ενα αρμονιο απο τον αδερφο μου το Roland ΕΜ-30 το ειχαμε παρει πριν 10 χρονια-ακριβο ηταν απότι θυμαμαι(Δεν ξερω αν ειναι καλο) αλλα δεν ασχοληθηκε καποιος.

Η ερωτησω μου ειναι η εξης:Μπορω με αυτο το αρμονιο να ξεκινησω παίζοντας οτι θα επαιζα και στο πιανο και αν δω οτι μου αρεσει μετα απο κανα χρονο να αγορασω κάτι καλύτερο η μπα?

 

Στο πιάνο έχει μεγάλη σημασία το βάρος των πλήκτρων. Στο αρμόνιο αυτό είναι σχεδόν μηδενικό. Προσωπική μου γνώμη, ναι κάντο, αλλα τη στιγμή που θα κρίνεις πως θέλεις να προχωρήσεις, κι αυτό ας γίνει το συντομότερο δυνατό, πάρε κανονικό πιάνο ή κάποιο που προσφέρει βαρυκεντρισμένα πλήκτρα. Μην καθυστερήσεις αυτή την απόφαση γιατί μετά η μετάβαση θα σου είναι πιο δύσκολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

συγνώμη που θα σε στεναχωρησω αλλά τα αρμονία δεν μπορείς να τα συγκρίνεις έχουν τεράστια διάφορα ήχου καθώς και χειρισμό είναι σαν να σου λέω να συγκρίνεις ένα από τα πρώτα κινητά αφής με ένα smartphone ή ένα iphone κοίτα αν θες όμως κάτι καλό και οικονομικο κοίτα εδώ για κάποιο midi keyboard http://www.skroutz.gr/c/475/synthesizer_keyboard.html ή εδώ για κάποιο πιάνο http://www.skroutz.gr/c/456/piana.html

αν θες βοήθεια πές μας πόσα λεφτά μπορείς να διαθέσεις για να σε βοηθήσουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε,

εγώ στους μαθητές μου προτείνω το Yamaha P35 ή το Casio CDP120 , είναι αρκετά φθηνά και με βαρυκεντρισμένα πλήκτρα που είναι απαραίτητα για να ξεκινήσεις. Το synth που έχεις δε κάνει σε καμία περίπτωση, ίσα-ίσα θα σου "χαλάσει" τα δάχτυλα.

 

Για βιβλίο, κοίτα το: Alfred's Basic Adult Piano Course. Είναι για μένα ο καλύτερος τρόπος για να ξεκινήσεις.  Καλή επιτυχία! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου