Προς το περιεχόμενο

Κουρδιστήρι Peterson


gkourelis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι να πάρω ένα Peterson κουρδιστήρι. Θέλω να το χρησιμοποιήσω για κιθάρα μόνο και βασικά intonation, γιατί παίζω πολλά ακκόρντα μετά το 12ο τάστο και έχω λίγο ευαίσθητο αυτί, οπότε είπα να πάρω κάτι καλό με μεγάλη ακρίβεια. Απ' όσο έψαξα τα Peterson είναι αυτά με τη μεγαλύτερη ακρίβεια. Το ερώτημα γι' αυτούς που γνωρίζουν είναι το εξής: Κοίταξα στο site της εταιρίας και έχει ένα σωρό προϊόντα με λειτουργίες που δεν καταλαβαίνω και που πιστεύω ότι θα μου είναι άχρηστες. Ποιο είναι το ποιο απλό μοντέλο για τη χρήση που το θέλω εγώ? Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα το χρειαστείς για ηλεκτρική κιθάρα ή για ακουστικά όργανα? To Peterson έχει χάσει αρκετό έδαφος από το Turbo Tuner της Sonic Research (http://www.turbo-tuner.com/) λόγω καλύτερης τιμής και καλύτερης απόκρισης στις συχνότητες που ανιχνεύει, οπότε αν θες ρίξε του μια ματιά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Turbo Tuner της Sonic Research (http://www.turbo-tuner.com/) λόγω καλύτερης τιμής και καλύτερης απόκρισης στις συχνότητες που ανιχνεύει, οπότε αν θες ρίξε του μια ματιά.

 

+1

έχω το turbo tuner, είναι πολύ πιο φθηνό και εξίσου καλό με το peterson.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...πολύ καλό και χρήσιμο, αλλά η ακρίβειά του είναι 25 φορές χαμηλότερη από αυτή του Turbo Tuner.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με accuracy 0.1 cent τα Peterson δεν τα ξεπερναει κανενα αλλο μεχρι τωρα.(το turbo tuner εχει 0.2 που ποσταραν τα παιδια)

 

Βαλε επισης της εξτρα λειτουργειες οπως temperaments tuning (για να κουρδιζεις με βαση οπως αντιλαμβανεται το ανθρωπινο αφτι)

Συν modes για οτι κουρδισμα θελεις (Buz feitten κλπ)

 

Οτι πληρωνεις περνεις.

 

Συνιστω το StroboFlip η το V-SAM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με accuracy 0.1 cent τα Peterson δεν τα ξεπερναει κανενα αλλο μεχρι τωρα.(το turbo tuner εχει 0.2 που ποσταραν τα παιδια)

 

Βαλε επισης της εξτρα λειτουργειες οπως temperaments tuning (για να κουρδιζεις με βαση οπως αντιλαμβανεται το ανθρωπινο αφτι)

Συν modes για οτι κουρδισμα θελεις (Buz feitten κλπ)

 

Οτι πληρωνεις περνεις.

 

Συνιστω το StroboFlip η το V-SAM

 

+1000

 

Peterson forevah!  ;D ;D

 

Αν δεν το σκέφτεσαι καθόλου στην πεταλιέρα σου, πάρε το V-SAM. Αλλιώς δες για κανένα μεταχειρισμένο Strobostomp.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με accuracy 0.1 cent τα Peterson δεν τα ξεπερναει κανενα αλλο μεχρι τωρα.(το turbo tuner εχει 0.2 που ποσταραν τα παιδια)

 

Βαλε επισης της εξτρα λειτουργειες οπως temperaments tuning (για να κουρδιζεις με βαση οπως αντιλαμβανεται το ανθρωπινο αφτι)

Συν modes για οτι κουρδισμα θελεις (Buz feitten κλπ)

 

Οτι πληρωνεις περνεις.

 

Συνιστω το StroboFlip η το V-SAM

 

 

Λάθος. Το turbo έχει το ίδιο accuracy με το peterson και πολλά καλά (temperaments κλπ). Αν πρέπει να ψάξεις να βρεις "συν" στο peterson, αυτα όντως υπάρχουν σε άλλους τομείς.

Και τα 2 είναι πολύ καλά με το turbo σαφως φθηνότερο (και πολύ πιο γρήγορο σε απόκριση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λάθος. Το turbo έχει το ίδιο accuracy με το peterson και πολλά καλά (temperaments κλπ). Αν πρέπει να ψάξεις να βρεις "συν" στο peterson, αυτα όντως υπάρχουν σε άλλους τομείς.

Και τα 2 είναι πολύ καλά με το turbo σαφως φθηνότερο (και πολύ πιο γρήγορο σε απόκριση)

 

Indeed.

 

Case in point:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου