Προς το περιεχόμενο

Πληρωμή στο eBay


NoIzY

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια!

 

Θέλω να αγοράσω κάτι από ebay, σε μια δημοπρασία που λήγει αύριο.

 

Το θέμα είναι ότι δεν έχω PayPal.

 

1) Αν φτιάξω τώρα λογαριασμό PayPal, θα προλάβω να κάνω την αγορά? Διάβασα ότι η ενεργοποίηση του λογαριασμού θέλει 4-5 μέρες..

 

2) Είδα ότι μπορώ να αγοράσω με κάρτα. Όπως αναφέρει, η διαδικασία είναι processed by PayPal. Αυτό τι σημαίνει? Είναι απλό όπως το checkout σε ιντερνετικά καταστήματα όπου συμπληρώνεις τα στοιχεία της κάρτας κλπ? Και το βασικότερο, είναι ασφαλές? Το PayPal παρεμβαίνει ανάμεσα σε μένα και τον ιδιώτη πωλητή ή αυτός βλέπει κανονικά τα στοιχεία της κάρτας μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Τις προαλες εκανα μια αγορα.Θα σου πω τα δικα μου και βλεπεις αν σε βοηθανε.Παλιοτερα πληρωνα μονο με καρτα(προπληρωμενη πιστωτικη),μου εβγαζε την επιλογη αν θελω να πληρωσω με paypal ή καρτα και διαλεγα την καρτα.Ειχα λογαριασμο στο paypal απλα δεν το ειχα χρησιμοιησει ποτε.

  Στη τελευταια αγορα και στα δυο μαγαζια που μπηκα δεχοταν μονο paypal.Θυμηθηκα τον κωδικο και μπηκα paypal μιας και δεν ειχα αλλη επιλογη.

  Δεν ειδα καμια αλαγη ή καθυστερηση.Εδωσα στο paypal τα στοιχεια της προπληρωμενης και η πληρωμη εγινε αμεσα .Βασικα δεν ειδα καμια διαφορα με το αν πληρωνα με καρτα.

  Οντως νομιζω θελει μερικες μερες να ενεργοποιηθει ο λογαριασμος αλλα δεν θυμαμαι καλα οποτε μην με πολυπιστευεις .

  Δεν νομιζω ομως να εχεις προβλημα αφου σου δινει την επιλογη της καρτας.Βαλε την τιμη και δες πως θα σε παει.Λεφτα παντως δεν νομιζω να σου φανε.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι πόσο θέλει η ενεργοποίηση.

Ομως ο πελάτης δεν βλέπει τιποτα. Μονο το paypal ξέρει την καρτα σου

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Johnny!

 

dimsonic, σ ευχαριστώ αλλά ρωτάω για το "processed by paypal" που απ ότι καταλαβαίνω συμπληρώνεις σε μια φόρμα τα στοιχεία της κάρτας, όχι για το paypal. Αυτά τα στοιχεία τα βλέπει ο πωλητής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια!

 

Θέλω να αγοράσω κάτι από ebay, σε μια δημοπρασία που λήγει αύριο.

 

Το θέμα είναι ότι δεν έχω PayPal.

 

1) Αν φτιάξω τώρα λογαριασμό PayPal, θα προλάβω να κάνω την αγορά? Διάβασα ότι η ενεργοποίηση του λογαριασμού θέλει 4-5 μέρες..

 

2) Είδα ότι μπορώ να αγοράσω με κάρτα. Όπως αναφέρει, η διαδικασία είναι processed by PayPal. Αυτό τι σημαίνει? Είναι απλό όπως το checkout σε ιντερνετικά καταστήματα όπου συμπληρώνεις τα στοιχεία της κάρτας κλπ? Και το βασικότερο, είναι ασφαλές? Το PayPal παρεμβαίνει ανάμεσα σε μένα και τον ιδιώτη πωλητή ή αυτός βλέπει κανονικά τα στοιχεία της κάρτας μου?

 

Το paypal γενικά είναι ασφαλές. Το χρησιμοποιώ από το 2008 και έχω κάνει άρκετές με τη μεγαλύτερη αγορά έως 400ευρώ από ebay. Ο πωλητής το μόνο που βλέπει είναι το username σου, δε βλέπει την κάρτα σου, όπως και εσύ βλέπεις μόνο το username του. Γενικότερα δεν έχω ακούσει από κάποιον φίλο-γνωστό να έχασε ποτέ χρήματα από το paypal.

 

Γενικότερα σου ζητάει μία κάρτα αρχικά ώστε να επιβεβαιώσει ότι είσαι άνθρωπος και όχι κάποιο bot, σε χρεώνει ένα ποσό 1-2 ευρώ και μετά στο επιστρέφει. Τουλάχιστον το 2008 που έγινα μέλος αυτό γινόταν. Αν νοιώθεις ανασφαλής μπορείς να προσθέτεις μία κάρτα και όταν κάνεις την αγορά να την αφαιρείς. (Βέβαια θα την έχεις ήδη δηλώσει οπότε δε γνωρίζω αν θα προσφέρει κάποια έξτρα ασφάλεια αυτό).

 

Αλλιώς παίρνεις μια προπληρωμένη φορτώνεις κάθε φορά το ποσό που θες και το χρησιμοποιείς. Προσωπικά τις προπληρωμένες τις απεχθάνομαι καθαρά λόγω κόστους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη παιδια, το paypal τραβαει λεφτά από την κάρτα σου και τα καταθέτει στον έτερο συναλλασσόμενο? Δηλαδη ας πούμε αν κάποιος πχ δε δέχεται maestro μπορω να το παρακάμψω μέσω paypal και να πληρωθεί έτσι κι αλλιως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν καταλαβαίνω καλά την ερώτησή σου ναι. Εσένα πχ σε νοιάζει ο πωλητής να δέχεται Paypal, αν το δέχεται τέλειωσε. Μετά φυσικά πρέπει να δέχεται την κάρτα σου το paypal.

 

Απ' όσο ξέρω το Maestro που ανέφερες δεν εκδίδει πιστωτικές κάρτες (νομίζω οι κάρτες της Εθνικής Τράπεζας το είχαν αυτό το σήμα, δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα.)

 

Το Paypal σίγουρα δέχεται όποια κάρτα έχει πάνω το σήμα visa, mastercard, american express και άλλη μία που που διαφεύγει αλλά δεν την έχω δει στην Ευρώπη. Για τη Maestro (οι οποίες είναι μόνο χρεωστικές κάρτες) όταν είχα προσπαθήσει παλιότερα δε μου τη δέχτηκε. Δε γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου