Προς το περιεχόμενο

Η Εξέλιξη των Ειδών: Fractal Audio Axe-Fx II


Προτεινόμενες αναρτήσεις

O ίδιος ο Cliff έχει πει ότι, για τα ίδια αποτελέσματα στην επεξεργασία που παίρνει από τον TigerSHARC χρειάζεται ένας i7 τελευταίας γενιάς, που τρέχει Windoze (Μάραθε, μην πεις κουβέντα για Mac!). Γιατί ο i7 δεν είναι βελτιστοποιημένος για το real time processing που απαιτείται. Επομένως καταλαβαίνεις τι γίνεται με 2 TigerSHARC.

 

Αυτή είναι μια αλήθεια. Όσο και να "γυμνώσεις" ένα PC, πάλι κάτι θα τρέχει από πίσω, καίτοι έχουν περίσσευμα επεξεργαστικής ισχύς όλο και κάτι θα σου τρώει cpu time.

 

Πάντως αν υπήρχε ένα απλό dedicated bareboned κουτί με καλό επεξεργαστή και απλά κιθαριστικά/στουντιακά inputs/outputs μαζί με ένα SDK και ένα περιβάλλον ανάπτυξης ή υποστήριξη για άλλες γλώσσες και IDEs, μα τον Χαμουραμπί, θα έκανα πάρτυ. Βέβαια κάτι τέτοιο θα ενδιέφερε, κάτσε να μετρήσω, εμένα,..εεεεε.... :) Dream on dude, dream on.

 

Αν ποτέ βγεί Axe-PC να δείς που οι κιθαρίστες θα γίνουν πρεζάκια της αναβάθμισης όπως οι gamers.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 258
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

 

Πάντως αν υπήρχε ένα απλό dedicated bareboned κουτί με καλό επεξεργαστή και απλά κιθαριστικά/στουντιακά inputs/outputs μαζί με ένα SDK και ένα περιβάλλον ανάπτυξης ή υποστήριξη για άλλες γλώσσες και IDEs, μα τον Χαμουραμπί, θα έκανα πάρτυ. Βέβαια κάτι τέτοιο θα ενδιέφερε, κάτσε να μετρήσω, εμένα,..εεεεε.... :) Dream on dude, dream on.

 

 

 

Μολις περιεγραψες το AXE III !!! ;D

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω σε αυτά που έγραψε ο Οδυσσέας προηγουμένως, να επισημάνω πως η έρευνα στο DSP δεν εξαντλείται σε καμία περίπτωση σε προϊόντα μουσικής τεχνολογίας αλλά επεκτείνεται και σε άλλους τομείς όπως για παράδειγμα η real time αναγνώριση φωνής, καταγραφή, απομαγνητοφώνηση σε κείμενο και ταξινόμηση σε θεματικές ενότητες με keywords αντικειμένων ή προσώπων οποιουδήποτε audiostream επιθυμούμε (από τηλεοπτικών καναλιών μέχρι συνομιλίες κινητών κλπ). Έχω και άλλα παραδείγματα, μερικά εκ των οποίων τα συναντάτε σε apps για Android, iPhone κλπ. Επομένως Οδυσσέα δεν είναι καθόλου niche market...

 

Πφφφφ. Άργησες .... ;)

 

1987. Κalo gia BASIC?  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1987. Κalo gia BASIC?  ;D

Ο (πάρα) πολύς προγραμματισμός ήταν Cobol (με embedded SQL).

Η θεωρία και τα γραφικά σε Turbo Pascal (και λίγο C αργότερα).

Η εξειδίκευσή μου σε Artificial Intelligence σε LISP

H εφαρμοσμένη θεωρία μικροεπεξεργαστών σε Motorolla 68000.

Το 84 όντως είχα ξεκινήσει με Basic. Και pushάραμε τα τσιπάκια στα PC (όχι με τζαμπερόματα) για να ξεπεράσουμε τα 4.77MHz  ;)

 

Και το 87 ήταν όντως υπέροχο....................όσο θυμάμαι.  ;D

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το 87 ήταν όντως υπέροχο....................όσο θυμάμαι.  ;D

και για μένα...γιατί πήρα το πρώτο καλό μου Mac... ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ωδειοκώστα: Mα αυτό στο έγραψα γιατί τότε όντως έγραφα κώδικα επειδή δεν μπορούσα να βρω παιχνίδια για τον Acorn Electron μου (ο οποίος έτρεχε στο 1 ή 2 Mhz)...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ωδειοκώστα: Mα αυτό στο έγραψα γιατί τότε όντως έγραφα κώδικα επειδή δεν μπορούσα να βρω παιχνίδια για τον Acorn Electron μου...

Ο φθηνός ο BBC δεν ήταν αυτός;

Ωραίο μηχάνημα αλλά δεν είχε πιάσει πολύ στην Ελλάδα.

 

Μην το συνεχίσουμε όμως γιατί θα μας κόψει τα κεφάλια με το Axe o TGL....... ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ρε φλούφλη Ωντιοκώστα... τι Basic και κολοκύθια μου τσαμπουνάς? Εδώ λέμε για Object Oriented γλώσσες... όχι τη βασική νοηματική  ;D

 

Back on topic, συμφωνώ με τον Οδυσσέα και αυτό εννοούσα όταν έλεγα ότι το software (δηλαδή, "η ανάγκη επίλυσης του προβλήματος με αλγορίθμους") προκαλεί την εμφάνιση νέου hardware.

 

Πάντως, έχει γίνει κοινός τόπος τελευταία, ακόμα και σε στρατιωτικές εφαρμογές, να χρησιμοποιούνται υλικά και προγρ. εργαλεία του εμπορίου. Πριν μερικά χρόνια (το 1996 ξεκίνησαν), οι Σουηδοί παρουσίασαν την κλάσση κορβετών Visby (νταξ, κορβέτα 500 τόννων... ένα πρόβλημα με το μέγεθος το έχουν οι Σουηδοί αλλά τεσπα). Το δίκτυό της βασιζόταν σε Windows NT (!!!!!!, s$it, f@ck, και πολλά άλλα) και πολλοί επεξεργαστές ήταν του εμπορίου. Δεν είναι παράδοξο μου φαίνεται που ΑΚΟΜΑ δεν έχει μπει πρακτικά σε υπηρεσία, με το σύνολο των υποσυστημάτων να λειτουργούν...  ::)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φλούφλη Ωντιοκώστα... τι Basic και κολοκύθια μου τσαμπουνάς? Εδώ λέμε για Object Oriented γλώσσες... όχι τη βασική νοηματική  ;D

Λάκη του μιλάω-πολύ-και-κάνω-λίγα ξέχασες και τις υπόλοιπες.  ;)

H C++ είναι σίγουρα, και η LISP μπορεί να θεωρηθεί.

Εξάλλου δεν χάναμε τον χρόνο μας με μαλακίτσες και φρου φρου κι αρώματα. Επρεπε να βρούμε δουλειά μετά για αυτό και μάθαμε να οδηγάμε νταλίκες και όχι φτιαγμένα μικροαυτοκινητάκια. Και αυτό (όπως αποδείχθηκε εξάλλου) θα γινόταν με μπόλικη CO.B.O.L. και S.S.A.D.M.  

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου