Προς το περιεχόμενο

Η Εξέλιξη των Ειδών: Fractal Audio Axe-Fx II


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Φίλε συνονόματε, το έχεις ακούσει είπες. Να υποθέσω ότι το έχεις παίξει? Γιατί ειδικά γι'αυτό με τον Plexi, μπορώ να παραθέσω (κατόπιν αδείας του όμως) mail που μου έστειλε άνθρωπος που δεν μπορείς να φανταστείς πόσο πορωμένος είναι με τον Plexi, λίγη ώρα μετά τη δοκιμή του Axe.  ;) Πρόκειται για παραλήρημα,που, από τον συγκεκριμένο δεν περίμενα να ακούσω. 

 

Προσωπικά δε, είναι το μόνο μηχάνημα που έχω παίξει που έχει πλήρη αίσθηση ενισχυτή στην παραμικρή λεπτομέρεια. Και το amp in the room αν θέλεις να πετύχεις, γίνεται εύκολα. Εννοείται ότι είναι ΚΑΙ θέμα ρυθμίσεων (ένα... computer είναι εξάλλου από μόνο του).

 

2300 κάνει... με 5000 παίρνεις και δύο Atomic, ένα MFC, 2 expression pedals και σου μένουν και λεφτά για τις διακοπές.  :P ;D ;D Να πω μεγειά?  ;D

 

 

Το χω παίξει! μπορεί όπως λες να είναι θέμα ρυθμίσεων, τι να πω? Στα δικά μ χέρια και αυτιά πάντως είχε διαφορά... δεν είμαι λαμπατοκαμένος, έχω πάρει και το καινούργιο POD, απλά ακόμα δεν έχω βρει το ψηφιακό μηχάνημα που θα με κάνει να μην κοιτάξω ξανά πίσω... Ελπίζω να μ το κάνει το κλικ το καινούργιο μπας και γλιτώσω χρήματα και χώρο και κουβάλημα!!! (έχω βάλει πλώρη για Two Rock Custom)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 258
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

I averaged over 100 hours a week for four years developing the Axe-Fx. I developed tendonitis from writing so much code. The unit has nearly 50,000 lines of software and countless hours of analysis that have gone into it.

 

Όντας προγραμματιστής με πολλές χιλιάδες γραμμές κώδικα στην πλάτη μου, οι 50000 μου φαίνονται λίγες (για τέτοιο μηχάνημα), ειδικά αν αυτές γράφτηκαν σε διάστημα 4 ετών. Δεν το λέω για να πω κάτι συγκεκριμένο, απλή παρατήρηση δεδομένης της ποιότητας του μηχανήματος. Μάλλον θα έχει πέσει αρκετή βελτιστοποίηση. Όχι βέβαια ότι είναι και λίγες αλλά και τενοντίτιδα βρε αδερφέ; Θα μας βγήκε ευαισθητούλης.  :)

 

2) Αν σε έναν άνθρωπο που ξοδεύει τις οικονομίες μιας ζωής για να ακολουθήσει το όνειρό του και δαπανάει αμισθί 4 χρόνια της ζωής του για να το φτάσει εκεί που θέλει, έχει κάποιος τα @@ να πάει να του συστήσει... πόσο πρέπει να πουλάει το τελικό προϊόν, αυτός ο κάποιος για μένα ξεπερνάει τα όριο του θράσσους που είμαι διαθετημένος να ανεχτώ υπό Κ.Σ., και καθίσταται αυτομάτως fair game.

 

Προφανώς κανείς δεν μπορεί να πεί πόσο πρέπει να κοστολογηθεί. Μπορούμε όμως να αναρωτηθούμε γιατί έχει κοστολογηθεί τόσο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν το βάλεις δίπλα σε έναν μαρσαλ πλεξι πχ και παίξεις τότε είναι αισθητή και η διαφορά στον ήχο αλλά και σαν αίσθηση παικτικά!

 

Αυτό που με προβληματίζει με τέτοιες συγκρίσεις είναι το πώς τα βάζεις δίπλα...

Ο Plexi πάνω σε καμπίνα 4x12 να υποθέσω. To axe-fx; Σε ηχεία monitor; Πέρασε από τελικό ή όχι;

 

Για μένα σύγκριση θα ήταν να το βάλεις δίπλα σε ενισχυτή με καμπίνα, ενώ χρησιμοποιείς το Impulse της καμπίνας αυτής ακούγοντας το από αυτοενισχυόμενο ηχείο όπως το atomic fr.

 

Και πάλι ΔΕΝ στέκει σαν σύγκριση, αλλά αν πάρω axe-fx έτσι θα το χρησιμοποιώ στα live μου και στις πρόβες (φαντάζομαι και η πλειοψηφία όσων δεν έχουν τελικούς ενισχυτές και καμπίνες να κάθονται τριγύρω).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χω ακούσει και ναι έχει πολύ κάλα εφφέ και προσομοιώσεις ενισχυτών αλλά όταν το βάλεις δίπλα σε έναν μαρσαλ πλεξι πχ και παίξεις τότε είναι αισθητή και η διαφορά στον ήχο αλλά και σαν αίσθηση παικτικά!

 

Θεωρώ ότι το θέμα δεν είναι αν έχει πειστική προσομοίωση plexi ή powerball ή,...ή,..., αλλά αν ο ήχος είναι, πως το λένε στο Ελλάντα....@αμάτος. Εχέσθη, προσωπικά, για την πιστότητα. Και όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε, η δίκαιη σύγκριση είναι δύσκολη. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να βγάλεις κάποια ψιλοσυμπεράσματα.

 

Η αίσθηση απ' την άλλη, αν και δεν έχω παίξει για να εκφράσω προσωπική άποψη, είναι θέμα αν δεν ικανοποιεί.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

To ζήτημα της "αίσθησης" είναι αρκετά πολύπλοκο, δεδομένου ότι ο καθένας εννοεί κάτι διαφορετικό.

 

Για παράδειγμα, θεωρώ ότι ένας μεταλάς που έχει συνηθίσει να παίζει με 200 μεγατόνους gain και ξεκινάει έτσι κι'αλλιώς με έναν καρακομπρεσσαρισμένο ήχο από τους μαγνήτες και την κατασκευή της κιθάρας του, 100% δεν εννοεί το ίδιο πράγμα με έναν μπλουζίστα που συνήθως παίζει καρφί σε έναν Deluxe Reverb, και στην τρελή χαρά με κανένα tubescreamer μπροστά.

 

Επίσης "αυτό που έχουμε συνηθίσει" είναι το λεγώμενο amp in the room, αυτό με τα... μπατζάκια που λέει ο SF. Κάτι τελείως διαφορετικό π.χ. από τις συνήθεις συνθήκες σε επαγγελματικά στούντιο, όπου ένας σεσσιονάς μπορεί να ακούει από τα μόνιτορ και ο ενισχυτής του να είναι στο διπλανό... οικόπεδο.

 

Όντως μεγάλη συζήτηση...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος φίλος παραπάνω ρώτησε για τις δυνατότητες περαιτέρω updating των Std/Ultra. Η παρακάτω απάντηση του Cliff νομίζω ότι είναι χαρακτηριστική.

 

 

Originally Posted by GreatGreen

Cliff, maybe slightly off topic, but is there enough memory left in the Axe-Fx Ultra to include an integrated 8-band EQ into the Amp block and subsequent Global Amps? Because that is honestly one of the smartest features of the Axe-Fx II I've heard about yet. Seriously, that is a fantastic idea. Personally, I literally do not make a single patch without at least a Filter block at the beginning (to simulate hot pickups), and an Amp block with an EQ block immediately after it.

 

Nope. That's the whole problem. People wonder why there haven't been many firmware updates recently. The reason is the FLASH is nearly full. I've run out of tricks to find more memory. I'm reserving what little is left for amp models.

 

Κάθε μηχάνημα έχει τα όριά του.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TGL και ολοι οι υπολοιποι... Διαβασα τα λειματα που μου προτεινατε και καταλαβα αυτα που μου ειπατε... Το μονο που ηθελα να ξεκαθαρισω και γι αυτο δηλαδη αντιδρουσα ηταν το αν χρειαζεται ντε και καλα να εχεις λαμπατο για να το ακουσεις... Σιγουρα δεν ειναι μηχανημα για εναν bedroom player...

Με την λογικη λοιπον οτι δινεις αυτα τα χρηματα και μετα δεν ξανασχολεισαι επι της ουσιας με αλλαγη εξοπλισμου παρα μονο για λογο gas τοτε τα χρηματα ειναι οκ...

Ισως να το κατηγορω και λιγουλακι γιατι δεν μπορω να το εχω... :'( :'( :'( :'( :'( :'(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρχικη λιστα με τις προσoμoιωσεις ενισχυτων:

 

This is the current model list:

"59 BASSGUY",

"65 BASSGUY",

"VIBRATO VERB",

"DELUXE VERB",

"DOUBLE VERB",

"JR BLUES",

"CLASS-A 15W TB",

"CLASS-A 30W",

"CLASS-A 30W TB",

"BRIT JM45",

"PLEXI NORMAL",

"PLEXI TREBLE",

"1987X NORMAL",

"1987X TREBLE",

"BRIT 800",

"BRIT 800 MOD",

"HIPOWER NORMAL",

"HIPOWER BRILLNT",

"USA CLEAN 1",

"USA CLEAN 2",

"USA RHYTHM",

"USA IIC+ NORM",

"USA IIC+ BRIGHT",

"USA LEAD 1",

"USA LEAD 2",

"RECTO ORANGE",

"RECTO RED",

"RECTO NEW ORNGE",

"RECTO NEW RED",

"EURO BLUE",

"EURO RED",

"SHIVER CLN",

"SHIVER LD",

"EURO UBER",

"SOLO 99 CLN",

"SOLO 100 RHY",

"SOLO 100 LD",

"FRIEDMAN BE",

"FRIEDMAN HBE",

"PVH 6160",

"MR Z 38 SR",

"CA3+ RHY",

"CA3+ LD",

"WRECKER 1",

"CORNCOB M50",

"CAROLANN OD-2",

"FRYETTE D60 L",

"FRYETTE D60 M",

"BROWN",

"CITRUS RV50",

"JAZZ 120",

"ENERGYBALL",

"ODS-100 CLEAN",

"ODS-100 LEAD",

"FAS RHYTHM",

"FAS LEAD",

"FAS MODERN",

"DAS METALL",

"BRIT PRE",

"SV BASS",

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"59 BASSGUY",

"65 BASSGUY",

"VIBRATO VERB",

"DELUXE VERB",

"DOUBLE VERB",

"JR BLUES",

"CLASS-A 15W TB",

"CLASS-A 30W",

"CLASS-A 30W TB",

"BRIT JM45",

"PLEXI NORMAL",

"PLEXI TREBLE",

"1987X NORMAL",

"1987X TREBLE",

"BRIT 800",

"BRIT 800 MOD",

"HIPOWER NORMAL",

"HIPOWER BRILLNT",

"USA CLEAN 1",

"USA CLEAN 2",

"USA RHYTHM",

"USA IIC+ NORM",

"USA IIC+ BRIGHT",

"USA LEAD 1",

"USA LEAD 2",

"RECTO ORANGE",

"RECTO RED",

"RECTO NEW ORNGE",

"RECTO NEW RED",

"EURO BLUE",

"EURO RED",

"SHIVER CLN",

"SHIVER LD",

"EURO UBER",

"SOLO 99 CLN",

"SOLO 100 RHY",

"SOLO 100 LD",

"FRIEDMAN BE",

"FRIEDMAN HBE",

"PVH 6160",

"MR Z 38 SR",

"CA3+ RHY",

"CA3+ LD",

"WRECKER 1",

"CORNCOB M50",

"CAROLANN OD-2",

"FRYETTE D60 L",

"FRYETTE D60 M",

"BROWN",

"CITRUS RV50",

"JAZZ 120",

"ENERGYBALL",

"ODS-100 CLEAN",

"ODS-100 LEAD",

"FAS RHYTHM",

"FAS LEAD",

"FAS MODERN",

"DAS METALL",

"BRIT PRE",

"SV BASS",

 

happykitty.jpg

 

(και τώρα μολόγα τι ώρα μπήκες στην wait list!  ;D)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου