Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με το κλαβιέ των synth


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το yamaha cs6x και έχει το ίδιο πρόβλημα το κλαβιέ του με αυτό που έχει ο τύπος σε αυτό το βίντεο με το ex7. Ξέρει κανείς τί συμβαίνει και αν λύνεται το πρόβλημα δίχως επίσκεψη στον...γιατρό ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ειμαι και εγω προσφατος κατοχος ενος cs6x και οτι ειχαν κανει και ενα γενικο servise στο μηχανιμα.

κατι τετιο οχι δεν εχω δει ελπιζω καποιος απο τους τεχνικους που υπαρχουν εδω να σε διαφωτισουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...Ξέρει κανείς τί συμβαίνει και αν λύνεται το πρόβλημα δίχως επίσκεψη στον...γιατρό ; ...

Μόνο γιατρός  :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά το ΈΦΤΙΑΞΑ μόνος μου !!!  ;D ;D ;D Όταν πατάμε τα πλήκτρα αυτά χτυπάνε αυτό το λαστιχένιο "σαν καλώδιο" πώς το λένε τέλος πάντων και αυτό χτυπάει την πλάκα η οποία στέλνει τις εντολές στο σύνθ για να παίξει ο ήχος.Αυτό που έκανα λοιπόν ήταν να αλλάξω την κατεύθυνση του λαστιχένιου αυτού.Στις φωτό δείχνω το λάστιχο αυτό και τις 2 άκρες του.Βλέπουμε ότι στις 2 άκρες του λάστιχου υπάρχει μία διαφορά.Είναι αυτά τα κοψίματα στο λάστιχο όπου στη μία άκρη έχει σε 2 σημεία ενώ στην άλλη έχει 1 σημείο.

 

Βέβαια αυτά τα κοψίματα ορίζουν μάλλον τις οκτάβες καθώς χωράνε 6 πλήκτρα επί 2 σε καθε σειρά της πλάκας = 12.Τέλος πάντων,για να μη πολυλογώ,αυτό που έκανα ήταν,έτσι όπως βλέπω το λάστιχο με το που ανοίγω το όργανο και ξεβιδώνω τη πλάκα,γύρισα το λάστιχο ώστε η άκρη που ήταν στα αριστερά μου να πάει στην άλλη που ήταν στα δεξιά μου,και το αντίστροφο !

Με αυτό το τρόπο και με ένα καθαρισματάκι από τη σκονη,στη πλάκα και στο λάστιχο αυτό, το πρόβλημα λύθηκε ! :o

 

Και λειτουργεί τέλεια πλέον το κλαβιέ δίχως να υπάρχει αυτό το πρόβλημα! Και ο γιατρός δυστυχώς έμεινε με το παράπονο... ;D

 

Αλήθεια ,ξέρει κανείς πώς λέγεται αυτό το λάστιχο και αν υπάρχει σαν ανταλλακτικό,πόσο κοστίζει περίπου ;

83770159__1.jpg.ecd286a756d2130d4a2af73068efc6ba.jpg

596027982__2.jpg.0847382353d30a05ab5f7fb2c111a006.jpg

304504092__.jpg.179b4100ae1371bdec0972c223836a98.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το ότι παίζει δεν λέει απολύτως τίποτα.

Αν λύθηκε το πρόβλημα ή όχι και κατά πόσο, θα το καταλάβεις από τα velocity και σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι παίζει δεν λέει απολύτως τίποτα.

Αν λύθηκε το πρόβλημα ή όχι και κατά πόσο, θα το καταλάβεις από τα velocity και σε σύντομο χρονικό διάστημα.

 

δηλαδή εννοείς ότι θα ξανακάνει τα ίδια ? σε πόσο σύντομο χρονικό διάστημα εννοείς ? σε ποιά velocity αναφέρεσαι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν είπα ότι είναι απαραίτητο να κάνει το ίδιο όπως και πριν, χωρίς βέβαια να το αποκλείω.

Μπορεί να παίζει, αλλά με λάθος ανταπόκριση στο velocity curve ή στα velocity γενικότερα.

Είναι μία από τις standard "παγίδες" στα service. Αν μετά το service δεν γίνει σωστός τεχνικός και μουσικός έλεγχος...

Πολύ πρακτικά, με ήχο πιάνου είναι πιό εύκολο να εντοπιστεί αυτό που σου λέω, συνήθως είναι πιό εμφανές.

 

Ένας που δεν έχει σχέση με keyboards μπορεί να μην το καταλάβει καθόλου.

Ένας όμως  μουσικός που έχει πραγματικά σχέση με πλήκτρα θα το καταλάβει αμέσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ήχο πιάνου το δοκίμασα μετά το σέρβις και δουλεύουν όλα τα velocities μια χαρά.Επίσης δοκίμασα και όλα τα πλήκτρα με τον τρόπο με τον οποίο "έβγαινε" το πρόβλημα και δεν υπάρχει πλέον.Με λίγα λόγια,εξαφανίστηκε το πρόβλημα δίχως να εμφανιστεί κάποιο άλλο.

Το ερώτημα παραμένει :

Αν παίζω πλήκτρα εδώ και 10 χρόνια,μπαίνω στη κατηγορία του μουσικού που έχει πραγματικά σχέση με τα πλήκτρα ή μένω στην κατηγορία του άσχετου ? ;D

 

Πώς λέγεται αυτό το λαστιχένιο πράγμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ήχο πιάνου το δοκίμασα μετά το σέρβις και δουλεύουν όλα τα velocities μια χαρά.Επίσης δοκίμασα και όλα τα πλήκτρα με τον τρόπο με τον οποίο "έβγαινε" το πρόβλημα και δεν υπάρχει πλέον.Με λίγα λόγια,εξαφανίστηκε το πρόβλημα δίχως να εμφανιστεί κάποιο άλλο.

Το ερώτημα παραμένει :

Αν παίζω πλήκτρα εδώ και 10 χρόνια,μπαίνω στη κατηγορία του μουσικού που έχει πραγματικά σχέση με τα πλήκτρα ή μένω στην κατηγορία του άσχετου ? ;D

 

Πώς λέγεται αυτό το λαστιχένιο πράγμα ?

 

Η λαική τους ονομασία είναι ''φούσκες''  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου