Προς το περιεχόμενο

Οσο πιο gibson γινεται


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω την παρεα,και εχω μια ερωτηση λοιπον και γω,θελω να κανω την epiphone μ les paul standard να ηχει οσο το δυνατον πιο κοντα σε μια οποιαδηποτε standard gibson απο οσα εχω ακουσει χρειαζομαι κατι σε φαση di marzio η seymour duncan,η τιποτα αλλο?σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλησπερα ,γιατι seymour - di marzio και οχι gibson?Θελεις BurstBucker Pro Rhythm για neck θεση και BurstBucker Pro Lead για bridge.φυσικα θες και αλλα (ποτενσιομετρα και αντιστασεις gibson),για αρχη ομως καλα ειναι αυτα .........τωρα ποσο gibson θα ακουγεται? O ηχος μιας gibson ειναι συνολο διαφορων πραγματων και παραμετρων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθαρα σου ακουγεται ηδη σαν gibson,οποτε δωσε παραδειγμα του κιθαριστα του οποιου τον ηχο εχεις στο μυαλο σου,και πες μας και σε τι ενισχυτη παιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ,γιατι seymour - di marzio και οχι gibson?Θελεις BurstBucker Pro Rhythm για neck θεση και BurstBucker Pro Lead για bridge.φυσικα θες και αλλα (ποτενσιομετρα και αντιστασεις gibson),για αρχη ομως καλα ειναι αυτα .........τωρα ποσο gibson θα ακουγεται? O ηχος μιας gibson ειναι συνολο διαφορων πραγματων και παραμετρων .

 

Παιδιά πιο πολύ ο ενισχυτής είναι, εφόσον η κιθάρα είναι ουσιαστικά ίδιου τύπου. Είμαι κάτοχος μιας ωραιότατης gibson αλλά ομολογώ πως και με μερεκές epi που έχω παίξει δε μπορω να καταλάβω τεράστια διαφορά. Αν αλλάξει μαγνήτες (στις περισσότερες περιπτώσεις epi είναι φτηνοί και flat) τότε ωραιότατο les paul όργανο θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο θελω να κανω και εγω με μια Cort M520 που εχω.

Αλλα θα πρεπει να δωσω περισσοτερα για τους μαγνητες απ' οσο κανει ολοκληρη η κιθαρα, οποτε δισταζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ξεκίνα με gibson μαγνήτες που πουλάνε στις αγγελίες. Άκου και κάποια δείγματα για να κατατοπιστείς στο ύφος που σε ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω την παρεα,και εχω μια ερωτηση λοιπον και γω,θελω να κανω την epiphone μ les paul standard να ηχει οσο το δυνατον πιο κοντα σε μια οποιαδηποτε standard gibson απο οσα εχω ακουσει χρειαζομαι κατι σε φαση di marzio η seymour duncan,η τιποτα αλλο?σας ευχαριστω εκ των προτερων!

 

H Gibson Les Paul Standard "φοράει" burstbucker pro οι οποίοι είναι ουσιαστικά ο κυριότερος παράγοντας του ήχου της, αν θες η epiphone σου να ακούγεται όσο το δυνατόν πιο κοντά Τότε αγόρασε ένα σετ και θα είσαι πολύ κοντά, αν πάλι θες να έχεις κάποιο συγκεκριμένο ήχο από κάποιον καλλιτέχνη που χρησιμοποιεί Gibson standard τότε γίνε πιο συγκεκριμένος και να έχεις στο νου σου οτι τεράστιο ρόλο παίζει και ο ενισχυτής όπως αναφέρθηκε και πιο πριν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα παιδια εχω εναν dfx 50αρι και νομιζω ειμαι κομπλε στον τομεα αυτο,live μπαινει κεφαλη orange συνηθως και διαφορες καμπινες,η αληθεια ειναι πως θελω να ακουγομαι αρκετα σαν τον sullivan απο russian circles(πραγμα υπερτατα δυσκολο)οταν εχεις πανω σου κομπουμενους verellen και strymon πεταλακια και τετοιες ιστοριες και ειπα να ξεκιησω με κατι πιο ουσιωδες μιας και verellen λογου χαρη δν θα παρω εδω κοντα ουτε και srtymon η mesa πεταλακια ακομα(και για πολυ καιρο).αυτα!

 

ΥΓ:γενικα ο τυπας εχει custom les paul

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μαρέσουν πολύ οι russian circle έψαξα λίγο και βρήκα 2 συνεντεύξεις του sullivan

 

http://www.musicradar.com/guitarist/russian-circles-interview-with-mike-sullivan-270637/

http://www.guitarplayer.com/miscellaneous/1139/russian-circles-mike-sullivan/21694

 

στην πρώτη λέει ότι χρησιμοποιεί bareknuckles και στην δευτερη dirty fingers και τ498.

Τις διάβασα πολύ βιαστικά αλλά συνήθως έχουν αρκετό ενδιαφέρον αυτές οι συνεντεύξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου