Προς το περιεχόμενο

Οσο πιο gibson γινεται


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@microvios όταν γράφεις κάτι αντικειμενικά ακραίο:

 

Τώρα, αν γράψω πως ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ (ΟΛΕΣ), ανεξάρτητα ενισχυτή και παίχτη, με ή χωρίς πετάλια, χαμηλά ή ψηλά σε ένταση κλπ κλπ,  η ΜΑΥΑ ακουγόταν καλύτερα, κινδυνεύω να διαγραφώ από το forum and be banned for life?

 

είναι εύλογα post σαν του marathon και καλό θα είναι την επόμενη φορά να κάνεις μια στοιχειώδη ηχογράφηση για να δούμε και εμείς πως ένα bolt-on Les Paulοειδές της πλάκας(όπως είναι αυτά των 70's) ακούγεται καλύτερα από μια set-neck,long tenon,Gibson Les Paul Standard του 2012.

 

Εγώ δεν θα σου πω ούτε για την μεταπωλητική αξία,ούτε θα σε αποδοκιμάσω αν για τα δικά σου γούστα η Maya είναι καλύτερη.Άλλωστε περί ορέξεως..

 

Απλά όταν προβαίνεις σε τέτοιους ισχυρισμούς,θα βοηθούσε ένα υποτυπώδες συγκριτικό τεστ.

 

Και για να είμαι On-topic,θα πρότεινα ένα σετ burstbuckers pro,αν και όλο αυτό με τις  wannabe κάτι άλλο κιθάρες,είναι από τις πιο μάταιες λούμπες που μπορεί να πέσει ένας κιθαρίστας..

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τώρα, αν γράψω πως ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ (ΟΛΕΣ), ανεξάρτητα ενισχυτή και παίχτη, με ή χωρίς πετάλια, χαμηλά ή ψηλά σε ένταση κλπ κλπ,  η ΜΑΥΑ ακουγόταν καλύτερα, κινδυνεύω να διαγραφώ από το forum and be banned for life?

 

Όχι.Η ακοή σου,όμως,μάλλον κινδυνεύει.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απαραίτητο να κινδυνεύει η ακοή του, απλά μπορεί να προτιμάει έναν άλλο ήχο και όχι της Les Paul, μπορεί ας πούμε η Maya να πλησιάζει κάπως έναν ήχο π.χ. σε στυλ strat, να έχει δηλαδή λιγότερο sustain και περισσότερη ατάκα και πιο thin νότα, και αυτό να του αρέσει καλύτερα.

 

 

Σε αυτό όμως δεν φταίει η Gibson αλλά όποιος αγοράζει Les Paul χωρίς να είναι σίγουρος ότι αυτό που ψάχνει είναι ο ήχος Les Paul, δεν υπάρχει κιθάρα που να τα κάνει όλα, και μια Rolls Royce είναι καλύτερη από ένα Vitara, αλλά στο χώμα θα φάει χώμα  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....Απλά όταν προβαίνεις σε τέτοιους ισχυρισμούς,θα βοηθούσε ένα υποτυπώδες συγκριτικό τεστ.

Παιδιά, ούτε ισχυρίζομαι, ούτε συγκριτικό τέστ έκανα, ουτε το αλάνθαστο διεκδίκησα και κυρίως δεν διακατέχομαι εδώ και δεκαετίες πια από το σύνδρομο "το δικό μου είναι καλύτερο". Μετέφερα απλά μιά εμπειρία. Αν την αποδέχεστε, την απορρίπτετε ασυζητιτί ή σας βάζει να ξανασκεφτείτε κάποια πράγματα, όλα είναι δικές σας επιλογές, όλες κατανοητές. Δεν ήταν πρόθεσή μου να προσβάλω κανένα αλλά μάλλον απέτυχα! Οπότε ζητώ συγνώμη. Over and out.

It ain't over till it's over.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε otto επειδη δεν βλεπω να υπαρχουν αλλες γνωμες θα σου πω τη δικη μου! Ειχα μια studio, με custom δεν εχω παιξει, αλλα λαμβανοντας υπ'οψιν το οτι ειναι η ιδια εταιρια, με ιδιες παρτιδες ξυλα (ισως η studio με περισσοτερα κομματια σωμα αλλα αυτο δε νομιζω να παιζει κανενα ρολο) με ιδια γραμμη παραγωγης, και οι δυο με maple καπακι μπλα μπλα η μονη διαφορα που βλεπω ειναι το binding!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε otto επειδη δεν βλεπω να υπαρχουν αλλες γνωμες θα σου πω τη δικη μου! Ειχα μια studio, με custom δεν εχω παιξει, αλλα λαμβανοντας υπ'οψιν το οτι ειναι η ιδια εταιρια, με ιδιες παρτιδες ξυλα (ισως η studio με περισσοτερα κομματια σωμα αλλα αυτο δε νομιζω να παιζει κανενα ρολο) με ιδια γραμμη παραγωγης, και οι δυο με maple καπακι μπλα μπλα η μονη διαφορα που βλεπω ειναι το binding!

 

Πρόσεξε, και με ίδια ταστιέρα και με ίδιους μαγνήτες (το σημαντικότερο). Σίγουρα η custom θα υπερτερεί ρε παιδί μου στο φινιρισμα και στην κατασκευη (!!). Αλλά ηχητικά πόσο μπορεί να διαφέρουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε, και με ίδια ταστιέρα

 

Καλα για αυτο μην ορκιζεσαι, κατι ανακυκλωσιμα υλικα βαζουν τελευταια  ;D εχει αρκετα χρονια να μπει εβενος σε custom!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς otto: Για custom δεν ξερβρω να σου πώ.... αλλά εγώ έχω μια studio του 2010 και ο κιθαρίστας μας έχει μια standard του 2001-02 . Ποιά είναι καλύτερη δεν ξέρω αλλα σίγουρα είναι διαφορετικές ηχητικά ... όχι πολύ

 

Η studio λίγο πιο αέρινη και μουντή ενώ η standard πιο πρίμα και κομπρεσσαρισμένη.

 

Από εκεί και πέρα αν και η δικιά μου είναι silverburst ου το γουστάρω τίγκα... η διαφορά στο φινίρισμα φαίνεται... παιχτικά είναι πολύ κοντά και οι δύο... λίγο πιο βαρία η standard αλλά και ελάχιστα πιο βολικό μανίκι... νομίζω λόγο της βαφής του απο πίσω που μου κάθεται καλύτερα στο χέρι.

 

Αν δικαιολογεί τα λεφτά της... ? Ναι γιατί το binding γαμεί

:P

 

Σοβαρά τώρα... και τώρα να ξαναέπαιρνα  μάλλον studio θα έπaiρνα γιατί τα 1000 τα μάζεψα με πολύ κόπο και τα διπλά που έχει η στάνταρντ μου φαίνονται πάρα πολλλά ακόμα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου