Προς το περιεχόμενο

Οσο πιο gibson γινεται


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τον ενισχυτή που έχεις (MG 50 DFX) πολύ φοβάμαι οτι και να αλλάξεις μαγνήτες δεν θα δεις καμία τρομερή αλλαγή ούτε θα πλησιάσεις πάρα πολύ τον ήχο των Russian Circles ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γενικα,ειναι πολλα που παιζουν με το θεμα russian circles συν του οτι γενικα δεν τρελαινομαι να αντιγραψω η να εμπνευστω καποιον ηχο αλλα να δουλεψω σκληρα και να βρω κατι το οποιο με αντιπτοσωπευει τελειως και  αυτο προφανως και θα ναι κατι το οποιο θα προκυχει μεσα απο πολυ προσωπικο πειραματισμο και ψαξιμο,τωρα για τους μαγνητες μαλλον θα κλεισω στους gibson μιας και υπαρχουν και τα Live που δεν υπαρχει ο marshall(της προβας)αλλα πιο αγρια πραγματα  :P, ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες ηταν το πρωτο μου ποστ-ερωτημα και με υπερβοηθησατε μπορω να πω,εις το επανιδειν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 fan Russian Circles!!!

 

τώρα όσον αφορά το θέμα μας, περισσότερο είναι εγκεφαλικό, δηλ. από τη στιγμή που δεν έχει το logo της Gibson η κιθάρα, πάντα θα σε "τρώει" το θέμα. Αλλά όπως είπαν κ τα παιδιά, δοκίμασε τίποτα μαγνήτες Gibson.

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! Εδω εγω ηθελα να κανω την fernandes les paul μου να ακουγεται σαν gibson (αλλα τελικα προτιμησα το συμπλεγμα SD JB/ jazz)

 

Τεσπα, πριν αρχισει ο πολεμος οτι "αλλο epi αλλο gibson" γιατι η διαφορα ειναι στα "Κσύλα"... παρεπιπτώντος συνειδητοποιησα ξανα πως ο ηχος που ενισχυεται απο τις χορδες, τον μαζευει ενας μαγητης που ερχεται στον αερα σε επαφη μονο με 2 βιδες...οποτε τι Κσύλα κτλ...

 

Ουπς!!!!!

 

Ακυρο....

 

Μολις ξαναξεκίνησα τον πολεμο :(

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν θες κλασσικο les paul ηχο παρε  PAF μαγνητες, και οι καλυτεροι PAF παραγωγης ειναι οι dimarzio 36th anniversary  οι οποιοι ειναι και σε αρκετα καλη τιμη, εγω θα εμενα μακρια απο burstbuckers καθως μου δινουν την εντυπωση οτι ξυνουν αρκετα (προσωπικη αποψη παντα). Το θεμα των κσυλων μου ειναι παντελως αδιαφορο το μονο βασικο ειναι οτι οταν χτυπας τις χορδες χωρις ενισχυτη δεν θα πρεπει να περνανε κραδασμοι στο σωμα...θα πρεπει να εχεις σκετη χορδιλα και τιποτα αλλο, αλλα στον marsallaκο οτι και να βαλεις ψιλοχαλια θα ακουστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να αλλαξω ενισχυτη,αν και θα θελα να ακοθσω προτασεις οποτε οποιος ψηνεται ας μου κατο εκτος απο verelllen :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να αλλαξω ενισχυτη,αν και θα θελα να ακοθσω προτασεις οποτε οποιος ψηνεται ας μου κατο εκτος απο verelllen :P

 

Δυστυχώς φίλε συχωριανέ ο ενισχυτής είναι dominant στον τελικό ήχο. Δε λέω ότι ο ενισχυτής σου είναι κακός διότι δεν τον έχω ακούσει (και να τον άκουγα πάλι υποκειμενικό θα ήταν) αλλά σίγουρα αν θες να πλησιάσεις ένα συγκεκριμένο συγκρότημα ή καλλιτέχνη σε ήχο τότε πρέπει να δεις τη συνολική εικόνα. Θα ήταν ο ήχος του slash τόσο gibson αν χρησιμοποιούσε line 6 ενισχητές και καμπίνες?

 

Αυτός είναι ο λόγος που τα τελευταία 5 χρόνια έχω παρατήσει εντελώς το θέμα ενισχυτής και πάιζω μόνο με προσομοιωτές (είτε hardware είτε software). Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το guitar rig 5 και μαζί με ένα αξιοπρεπές σετ μαγνήτες θα παλαβώσεις από το αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ,γιατι seymour - di marzio και οχι gibson?Θελεις BurstBucker Pro Rhythm για neck θεση και BurstBucker Pro Lead για bridge.φυσικα θες και αλλα (ποτενσιομετρα και αντιστασεις gibson),για αρχη ομως καλα ειναι αυτα .........τωρα ποσο gibson θα ακουγεται? O ηχος μιας gibson ειναι συνολο διαφορων πραγματων και παραμετρων .

 

Να κάνω μία ερώτηση που με βασανίζει καιρό; Έχω μία gibson studio του '12. Η κιθάρα αγοράστηκε μετά πολλών δοκιμών και θεωρώ πως σκοτώνει (για τα προσωπικά μου γούστα). Επειδή ποτέ μου δεν έτυχε να δοκιμάσω μία les paul custom πόση διαφορά μπορεί να έχει; Πριν φάω ξύλο να αποσαφηνίσω τι εννοώ. Η κιθάρα μου φοράει τους κλασικούς μαγνήτες που βάζουν στις studio 490R-498T. Όμως τους ίδιους μαγνήτες φοράει και η custom. H κιθάρα είναι μαόνι με καπάκι κελεμπέκι, όπως όλες οι les paul. Η ταστιέρα της είναι εβένινη (έχω την άσπρη που την έβγαζε με έβενο) όπως και της custom. Και ρωτάω τώρα εγώ: Μπορεί τα ξύλα της custom να είναι καλύτερα (αν και ίδια), η κατασκευή πιο προσεγμένη (όχι εμφανώς) αλλά στον ήχο ρε παιδιά πόσο μπορεί να διαφέρουν; Όλα τα βασικά συστατικά είναι ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....η λέξη "κσύλα" κάνει πάλι την εμφανισή της...

καιρό έχει να συζητηθεί το θέμα...

 

και για ιντριγκάρω την συζήτηση...πρόσφατα έκανα σε γνωστό μαγαζί των Αθηνών τεστ σε τρείς κιθάρες (μιας Gibson studio, μιας epiphone st. και μιας.....j&D ) ....εκλεισα τα ματια να μην βλέπω μάρκες και άνοιξα τα αυτιά μου να ακούσω ήχους ....κατά την ταπεινή μου και αυστηρώς προσωπική αποψη κέρδισε τις εντυπώσεις η τελευταία!!! :)

 

δεν φαντάζομαι να χρησιμοποιούν οι κινέζοι της J&D ποιοτικότερα υλικά (και δή "κσύλα") απο τις πρώτες 2...κάποιοι άλλοι παράγοντες ίσως να σενέβαλαν στην αρτιότερη ακουστική του οργάνου....

 

με λίγα λόγια θέλω να πώ

να μην μπαίνουμε στο τρυπάκι αυτό γιατί η αναξήτηση του τέλειου υλικού δεν τελειώνει παρα μόνο αν χρησιμοποιήσουμε τίμιο ξύλο (θού κύριε) στις κιθάρες μας...(λίγο δύσκολο να εντοπιστεί ...το κρατάνε στο άγιο όρος για φυλακτά που τα μοσχοπουλάνε)

 

και πάλι η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι στην custom θα πάρεις τέλειο φινιρισμένο, οπτικά ανώτερο και μουσικά (εννίοτε) καλύτερο όργανο...δεν πάυει όμως να έχεις ένα πολύ καλό όργανο που σκοτώνει όπως λές...αρα μην το ψάχνεις περισσότερο γιατί το μόνο που θα καταφέρεις είναι να μην εκστασιάζεσαι κάθε φορά που θα πιάνεις την κιθάρα σου να παίξεις...Απόλαυσε αυτό που έχεις στα χέρια σου και παίξε σαν να μην υπάρχει αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....η λέξη "κσύλα" κάνει πάλι την εμφανισή της...

καιρό έχει να συζητηθεί το θέμα...

 

και για ιντριγκάρω την συζήτηση...πρόσφατα έκανα σε γνωστό μαγαζί των Αθηνών τεστ σε τρείς κιθάρες (μιας Gibson studio, μιας epiphone st. και μιας.....j&D ) ....εκλεισα τα ματια να μην βλέπω μάρκες και άνοιξα τα αυτιά μου να ακούσω ήχους ....κατά την ταπεινή μου και αυστηρώς προσωπική αποψη κέρδισε τις εντυπώσεις η τελευταία!!! :)

 

δεν φαντάζομαι να χρησιμοποιούν οι κινέζοι της J&D ποιοτικότερα υλικά (και δή "κσύλα") απο τις πρώτες 2...κάποιοι άλλοι παράγοντες ίσως να σενέβαλαν στην αρτιότερη ακουστική του οργάνου....

 

με λίγα λόγια θέλω να πώ

να μην μπαίνουμε στο τρυπάκι αυτό γιατί η αναξήτηση του τέλειου υλικού δεν τελειώνει παρα μόνο αν χρησιμοποιήσουμε τίμιο ξύλο (θού κύριε) στις κιθάρες μας...(λίγο δύσκολο να εντοπιστεί ...το κρατάνε στο άγιο όρος για φυλακτά που τα μοσχοπουλάνε)

 

και πάλι η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι στην custom θα πάρεις τέλειο φινιρισμένο, οπτικά ανώτερο και μουσικά (εννίοτε) καλύτερο όργανο...δεν πάυει όμως να έχεις ένα πολύ καλό όργανο που σκοτώνει όπως λές...αρα μην το ψάχνεις περισσότερο γιατί το μόνο που θα καταφέρεις είναι να μην εκστασιάζεσαι κάθε φορά που θα πιάνεις την κιθάρα σου να παίξεις...Απόλαυσε αυτό που έχεις στα χέρια σου και παίξε σαν να μην υπάρχει αύριο.

 

Βρε εγώ δεν έχω θέμα με καμία από τις κιθάρες μου. Ίσα ίσα που της λατρεύω. Το ερωτημά μου είναι άλλο. Έχουμε δύο όργανα τα οποία έχουν ίδιους μαγνήτες και ίδια ξύλα αλλά διαφέρους 2000 ευρώ. Μπορεί να μην είναι ίδια η ποιότητα στο φινίρισμα ούτε το ίδιο καλό το μαόνι αλλά πόσο μπορεί να διαφέρει η overall αίσθηση και ο ήχος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου