Προς το περιεχόμενο

Οσο πιο gibson γινεται


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς otto: Για custom δεν ξερβρω να σου πώ.... αλλά εγώ έχω μια studio του 2010 και ο κιθαρίστας μας έχει μια standard του 2001-02 . Ποιά είναι καλύτερη δεν ξέρω αλλα σίγουρα είναι διαφορετικές ηχητικά ... όχι πολύ

 

Η studio λίγο πιο αέρινη και μουντή ενώ η standard πιο πρίμα και κομπρεσσαρισμένη.

 

Από εκεί και πέρα αν και η δικιά μου είναι silverburst ου το γουστάρω τίγκα... η διαφορά στο φινίρισμα φαίνεται... παιχτικά είναι πολύ κοντά και οι δύο... λίγο πιο βαρία η standard αλλά και ελάχιστα πιο βολικό μανίκι... νομίζω λόγο της βαφής του απο πίσω που μου κάθεται καλύτερα στο χέρι.

 

Αν δικαιολογεί τα λεφτά της... ? Ναι γιατί το binding γαμεί

:P

 

Σοβαρά τώρα... και τώρα να ξαναέπαιρνα  μάλλον studio θα έπaiρνα γιατί τα 1000 τα μάζεψα με πολύ κόπο και τα διπλά που έχει η στάνταρντ μου φαίνονται πάρα πολλλά ακόμα ;)

 

Επιμένω να ρωτάω για την custom γιατί φοράει και ίδιους μαγνήτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Επιμένω να ρωτάω για την custom γιατί φοράει και ίδιους μαγνήτες.

 

Να σου πω εγώ ποιά είναι η διαφορά; Το marketing :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένω να ρωτάω για την custom γιατί φοράει και ίδιους μαγνήτες.

 

Λίγο που το έψαξα και οι τότε standard τους ίδιου είχανε...γιαυτό το ανέφερα.

 

Βέβαια και εγώ και (περισσότερο) ο φίλος με τη standard δεν είμαστε του να το ψάχνουμε πολύ το θέμα οπότε μπορεί να είμαστε και λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια στούντιο του 2003-2005 καπου εκει δεν θυμαμαι στα σιγουρα. Η διαφορά της σε ήχο με τη στάνταρ που είναι το απόλυτο κιθαριστικό υγρό όνειρό μου υπάρχει αλλά δεν είναι και τεράστια. Περισσότερο τη θέλω για λόγους εμορφιάς...(τη θεωρώ το πιο όμορφο όργανο που έγινε έβερ)

 

Ομως για το θέμα του πόσο real thing μπορεί να γίνει μία έπι έχω να πω πως με 2 μαγνήτες θα γίνει στο 90% του ήχου της. Θα έχει όμως άλλη αίσθηση στο μπράτσο, αλλο βάρος και ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ GIBSON! Απο κει και πέρα ΟΤΙ και να κάνεις με τον ενισχυτή που έχεις ότι και να βάλεις χάλια θα ακουστεί, και αυτό είναι στάνταρ πίο στάνταρ και απο τη λες πωλ....

 

Τώρα στο θέμα κατα πόσο ένα φτηνό όργανο μπορεί να ακουστεί καλύτερα ή ίσα απο ένα ακριβό να πως ότι με τις τελε-στρατ clasic vibe που εχω στη συλλογή μου, έχω κακομάθει τόσο απο το playability και τον ήχο τους, ειδικά η τέλε είναι απίστευτη κιθάρα, που με όσες αμερικάνες έχω παίξει τις έχω δώσει πίσω στο 5λεπτο...αυτά...ΦΥΣΙΚΑ και δεν ειναι φέντερ, και ούτε θα γίνουν ποτέ, αλλά εμένα πλέον μου αρέσουν περισσότερο απο μία αμερικάνικη φέντερ...γουστα ειναι αυτα, πως να το κάνουμε, οπως επίσης ακόμη μετανιώνω που σκότωσα κάποτε την έπι μου, καθως άν και όχι gibson ήταν φοβερο όργανο για τα λεφτά του (με καλύτερο Playability απο τη gibson)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα επειδή ούτε κομπλεξικός είμαι ούτε πιστεύω πως ντε και καλά όλα είναι marketing, θεωρώ πως ποιοτικά η standard και η custom είναι 100% πιο καλές κατασκευές από τη studio. Αυτό που τείνω να πιστέψω για τον ήχο είναι μάλλον το αντίθετο.

 

Πάντως πιστεύω ότι η custom είναι το ακριβώς αντίθετο αυτού που λέμε value for money. Ούτε μεταχειρισμένη δεν την βρίσκεις σε καλή τιμή σε αντίθεση με την standard που και πανέμορφη είναι (ειδικά τα honeyburst) αλλά και μπορείς να τη βρεις ~1500 ευρώ. Τέλος πάντων. Να μη σουπιάσω το θέμα του παιδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολευομαι λιγο να μπω σε standard αποψεις του ποια ειναι καλυτερη...

 

Αν και νομιζω πως ο ηχος βγαινει περισσοτερο απο τα δαχτυλα, που μετα περναει  στον μαγνητη και μετα στον ενισχυτη, και λιγοτερο παιζει ρολο αν ειναι custom/ standard κτλ...

 

Μακαρι να μπορουσαμε να δοκιμαζαμε 2.000 κιθαρες στα μαγαζια, και ισως τοτε καταλαβαιναμε ποσο ολα αυτα ειναι μονο θεμα marketing...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου