Προς το περιεχόμενο

Covers Gilmour και Satriani


Κουφη Λεοπαρδαλη

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρόνια πολλά στην ομάδα! 

 

Καιρό έχω να δημοσιεύσω μουσική εδώ και επανήλθα με δύο covers, το ένα θα το αναγνωρίσετε αμέσως ενώ το άλλο είναι sleeper hit. Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο.

 

received_309906153039238.mp3

received_2291097411177911.mp3

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Κουφη Λεοπαρδαλη
  • Like 4

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλος! Μπραβο!

 

Στο δευτερο, οπου δεν το εχω ξανακουσει, ησουν σιγουρα καλυτερος, σχεδον αψογος στα αυτια μου.

 

Το πρωτο ειχε καποια μικροπροβληματακια, κυριως ροης. Σε καποια σημεια οι νοτες δεν ειχαν φυσικη ροη, σαν να τις επαιζες απλα για να τις παιξεις. Διδει την εντυπωση οτι μολις το εβγαλες και δεν το εκανες ακομα δικο σου το κομματι. Να το νιωθεις απο την αρχη εως το τελος. Τεχνικα ησουν αψογος. Και ο ηχος πολυ καλος. Ισως να μου αρεσε ενα κλικ πιο καθαρος.

 

Καλη συνεχεια!!

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια και για την κριτική, συμφωνώ. Αλλά για τον καθαρότερο ήχο αναφέρεσαι στο ένα κομμάτι ή και στα δύο?

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο για τον gilmour μιλω. Ελαφρως λιγοτερο delay, ελαφρως λιγοτερο gain, και ελαφρως περισσοτερο compression. Ετσι θα δοκιμαζα να το παιξω. Ισως να λεω και μπαρουφες. Ηπια πολυ κρασι σημερα...

 

Το αλλο μου αρεσε οπως ηταν.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Delay δεν είχα στον Gilmour αλλά reverb, στην μέση, και ναι το original είναι σχεδόν ξερό. Συμφωνώ και με τα άλλα, δεν είναι το κρασί, η συνταγή που πρότεινες έχει λογική.

 

Χαίρομαι που το δεύτερο το γουσταρες ως έχει γιατί μου πήρε και ώρα να φτιάξω τον ήχο και έρχεται απ'το Tonebone Hot British που έχει ένα σωρό παραμέτρους που δρουν και αλληλένδετα, τρέχα γυρεύε! 🧐

  • Like 1

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Κουφη Λεοπαρδαλη said:

Less is more, και άσε να λέει ο Ίνγκβεϊ!

 

Τον ακολουθει τον κανονα αυτον. Απλα δεν τον εφαρμοζει στο ποσες νοτες παιζει. Τον εφαρμοζει στην απλοτητα και καθαροτητα του ηχου του (τουλαχιστον ετσι το εχω αντιληφθει απο μια συνεντευξη του).

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ένα σωρό Φερράρι στο γκαράζ και μια αγωνιστική χωρίς κόφτη και φρένα στα χέρια! :classic_biggrin:

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Κουφη Λεοπαρδαλη said:

Έχει ένα σωρό Φερράρι στο γκαράζ και μια αγωνιστική χωρίς κόφτη και φρένα στα χέρια! :classic_biggrin:

 

Θα καθοσουν συνοδηγος του, σε πιστα, εαν σου χαριζε μια strat του? :classic_biggrin:

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου