Προς το περιεχόμενο

Laney LC30


Godfath3r

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έπεσε στα χέρια μου ένας ενισχυτής (συγκεκριμένα ο laney LC30) ο οποίος πρώτον δεν έχει καλώδιο τροφοδοσίας.Μπορεί κάποιος να μου πεί πως θα το ζητήσω σε μαγαζί?Είναι ένα απλό καλώδιο τροφοδοσίας?(πχ ίδιο με αυτά που βάζουμε στα τροφοδοτικά για το pc?)

 

Δεύτερον, ο ενισχύτης όταν είναι ανοιχτός όταν ζεσταθεί βγάζει έναν ήχο σαν θόρυβο.Χωρίς αυτό να επηρεάζει το ήχο σε άλλη φάση.Απλά ακούγεται αυτός ο θόρυβο.Όταν βάζουμε τον ενισχυτή σε πλάγια θέση σταματάει να το κάνει!!!!!

 

Τι ακριβώς μπορεί να φταίει?

 

Να σημειώσω οτι τον ενισχυτή ακόμη δεν τον έχω ακούσει, απλά ο φίλος μου που δεν ξέρει απο κιθάρα μου λέει αυτό που περιέγραψα απο πάνω, οπότε δεν έχω δική μου εμπειρία για να ξέρω πως ακριβώς είναι αυτός ο θόρυβος ή αν μπορώ να καταλάβω αν είναι απο την τελική ή την προενίσχυση.Λέτε να χρειάζονται αλλαγή κάποιες λάμπες?

 

Πόσο θα μου κοστίσει να το δώσω σε κάποιον που ξέρει απο λαμπάτους και γενικά τι πρέπει να προσέξω.Δώστε μου τα φώτα σας please...

 

Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο ενισχυτης σου ειναι μια χαρα,ο θορυβος προερχεται απο το Transformer & ειναι απολυτα φυσιολογικος (ολοι οι λαμπατοι εχουν αυτο το hum)

Eνα οποιοδηποτε καλωδιο ,ναι σαν αυτο που εχουν τα pc ,θα ειναι ok.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ενισχυτής ήρθε στα χέρια μου και Superfunk δυστηχώς δεν είναι μια χαρά.Δεν ακούγεται απλά ένας θόρυβος αλλά ένα βουητό δυνατό (μόλις που ακούγεται ο ήχος της κιθάρας) μόλις ο ενισχυτής ζεσταθεί αρκετά...

 

Όταν τον κουνάω ή τον βάζω σε πλάγια θέση ψιλοσταματάει ο θόρυβος.Όλα αυτά όμως σε χαμηλή ένταση.Μόλις τον δυναμώσω λίγο (μην φανταστείτε τίποτα τρελό, σε διαμέρισμα μένω) ξαναρχίζει...

 

Τι μπορεί να είναι????

 

Πήγα και ρώτησα σε ένα μαγαζί με μουσικά όργανα και μου είπε ο τύπος εκεί οτι μάλλον οι λάμπες φταίνε.Ο ενισχυτής ήταν περίπου δύο χρόνια σε ακινησία...

 

so...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα τεχνικος εξ αποστασεως ειναι λιγο δυσκολο να γινω.. :lol:

Συνηθως στους λαμπατους..φταινε οι λαμπες,δες αν ειναι καλα τοποθετημενες.

 

Αλλοιως σιγουρα ο electritabs & o toneless θα σε βοηθησουν να λυσεις το προβλημα στειλε τους κανα pm.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιο πιθανο ειναι να μην γινετε καλα καπια επαφη στις συνδεσεις του ενισχυτη βαλε του πρωτα λαμπες και αμα δεν δεις διαφορα θα πρεπει να τον κοιταξει καποις ειδικος(toneless,electrictabs,κλπ)

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, superfunk δεν σε κατηγόρισα... :P

 

Όταν λές να δώ αν είναι καλά τοποθετημένες οι λάμπες, τι ακριβώς κάνω?

 

(Γενικά είναι κάτι εύκολο να τοποθετήσω καινούριες λάμπες by myself?)

 

Tώρα κοίταξα απο πίσω οτι έχει 8 λάμπες.(η μία τετράδα είναι μικρότερες)Καλά τοποθετημένες φαίνονται...Δεν ξέρω κιόλας...(Ποιές είναι η προενίσχυση και ποιές το τελικό?)

 

liakos, να πληρώσω δηλαδή για λάμπες και τελικά να μην φταίνε αυτές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα καλυτερα ειναι αν δει τον ενισχυτη καποιος που ξερει απο ενισχυτες,οποτε επικοινωνησε με τα παιδια γιατι υπαρχει και ο κινδυνος να γινεις...ψητος.. :P (δεν παιζουνε με λαμπατους ενισχυτες ΠΟΤΕ....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου