Προς το περιεχόμενο

Η Εξέλιξη των Ειδών: Fractal Audio Axe-Fx II


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρη, συνεχίζεις να συγκρίνεις ανόμοια πράγματα με αποτέλεσμα να ανακυκλώνουμε την κουβέντα.

Αν σε καλύπτουν οι εν λόγω ενισχυτές κράτα τους και σκίστους.

Ασε τις ηχητικές αναζητήσεις των άλλων να συνεχίζονται.

Το ακριβό/φθηνό είναι πάντα σχετικό. Και οι λαμπάτοι που πληρώνουν τα χιλιάρικά και αρχαία τεχνογνωσία έχουν και τα υλικά είναι στο 1/4 του κόστους τους.

Και υλοποιούνται ΠΟΛΥ πιο εύκολα.

Ασε που ο Μάραθον θα σου λεγε πάρε ένα Mac στη σκηνή με έναν ψηφιακό τελικό και το DI σου και είσαι μάγκας.

Για το στούντιο.......... αστο καλύτερα.

Ας μείνουμε στο Axe.

To μηχάνημα για το οποίο και οι άγγελοι (και οι Γιώργηδες, Βασίληδες, Νικοι.......) κολάζονται..

Ή είναι για άλλο πράγμα η διαφήμιση;  ;D

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 258
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ήρεμα Joe.

 

Μια χαρά ήρεμος είμαι Jack.

 

Φαντάζομαι ότι τέτοιες κουβέντες θα γινόταν και όταν άρχισε να αντικαθίσταται το ζωήλατο κάρο από τα αυτοκίνητα.

 

Παρεμπιπτόντως, όχι μόνο γινόταν, αλλά είχαν θεσπιστεί και σχετικοί νόμοι: ψάξτε να βρείτε τους κανονισμούς κυκλοφορίας (Κ.Ο.Κ σαν να λέμε) για τα πρώτα αυτοκίνητα στην Αμερική... ναι, τότε που αντικαθιστούσαν τα κάρα. Έχει τρομερή πλάκα.

 

Ναι βρε πουλάκι μου. Απαγορεύεται να αναρωτιέσαι;

 

Σου απάντησα ήδη. Είδες τις τιμές των επεξεργαστών και μόνο, βάλε το κόστος των άλλων υποσυστημάτων και πρόσθεσε το κόστος όλων αυτών που επεσήμανε ο bloody. Είναι υπερτιμημένο λοιπόν ή όχι?

 

Χαλάρωσε, Είσαι υπερβολικός. Κανείς δεν τα είπε αυτά. Τώρα, εσύ από που το έβγαλες το συμπέρασμα.... Δηλαδή θα προτιμούσες μια συζήτηση του στύλ "Ναι ρε 'σείς, είναι μαμάτο σου λέω", "Καλά, δεν υπάρχει καλύτερο." Δεν σου περνάει από το μυαλό ότι κάποιοι θέλουν να κάνουν κριτική επί του θέματος και όχι όπως την παρουσιάζεις; Ακροβατείς στα όρια της προσβολής.

 

Ναι, σαφώς θα προτιμούσα μια συζήτηση επί του θέματος που είναι η κυκλοφορία του νέου Axe-Fx και όχι Evolutionists vs Creationists.

 

Όσο για το που ακροβατώ... κάτω δεξιά στο post υπάρχει ένα κουμπάκι που λέει "Αναφορά στον Συντονιστή". Κάνε μου τη χάρη και πάτησέ το σε παρακαλώ, αν αισθανθείς κάποια στιγμή προσβεβλημένος. Προσωπικά δεν αισθάνομαι ούτε να με προσβάλλει ούτε να προσβάλλω κάποιον.

 

Αν το συγκρίνεις με τα υπόλοιπα μηχανήματα ανάλογης λογικής, όχι δεν είναι. Αν είσαι επαγγελματίας, μπορεί και να είναι, αλλά τότε πιθανώς θα έχεις και τους ενισχυτές και τα πετάλια και..και.. αρα το κόστος είναι δευτερεύων (καλά, ειδικά για το value for money ακόμα πιο κάτω)

 

Δεν είναι έτσι. Επαγγελματίες δεν είναι μόνο ο Dweezil και ο Vai. Αν ανατρέξεις σε ξένα fora θα δεις ότι πολλοί επαγγελματίες (δηλ. αυτοί που ζουν από τη Μουσική) έχουν πουλήσει σχεδόν όλους τους ενισχυτές, πετάλια, κλπ για να το γυρίσουν στο Axe, και δεν το έχουν μετανοιώσει. Ασφαλώς την αγορά κατά βάση τη συντηρούν οι πορωμένοι ερασιτέχνες, νομίζω το είπα πρώτος. Και τις Ferrari ζάπλουτοι Σαουδάραβες και εκκεντρικοί Ιάπωνες τις αγοράζουν, πολλοί λίγοι δε "Πραγματικοί Οδηγοί" (κατά Καββαθά, για όσους θυμούνται). Και βέβαια, αυτό δεν έχει να κάνει με το Axe, per se.

 

Όχι, δεν εννοώ αυτό. Προφανώς ο κιθαρίστας δεν θα θεωρηθεί υπερόπτης γιατί έχει Axe-FX. Η εταιρία όμως που τα φτιάχνει;

 

Η λογική μου δεν επαρκεί για να συλλάβει τον παραπάνω συλλογισμό. Γιατί η εταιρία που φτιάχνει ένα εργαλείο δείχνει υπεροψία?

 

Για μια ακόμα φορά: το τελικό αποτέλεμσ, δηλαδή η Μουσική Δημιουργία, δεν κρίνεται ούτε εξαρτάται από τα εργαλεία που χρησιμοποιούνται. Ο καθένας είναι ελεύθερος να χρησιμοποιεί ό,τι νομίζει. Από την άλλη είναι κοινά αποδεκτό (ελπίζω) ότι μερικά εργαλεία ξεχωρίζουν και/ή καινοτομούν, με ποθητό αποτέλεσμα, ίσως, να προάγουν το στόχο διεγείροντας την έμπνευση του δημιουργού, κάνοντας τη ζωή του απλούστερη κλπ.

 

Προφανώς για μερικούς, κάποιες επιλογές είναι στο απυρόβλητο και άλλες μπορούν να γίνουν αντικείμενο συζήτησης και αμφισβήτησης. Σκεφτείτε τι θα γινόταν αν έμπαινα σε κάθε θέμα για οποιονδήποτε λαμπάτο ενισχυτή και εξέφραζα αμφιβολίες (με τα Χ δικά μου επιχειρήματα) για την σκοπιμότητα απόκτησης και χρήσης του.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Ενυσχητη δεν θα χρειαστεις για να το κουμπωσεις ? καλλωδια , καμπινες κτλ εκει δεν θα υπαρχουν ?

 

Εχει γινει μια παρεξηγηση εδω.

 

Το ...μηχανισμα... ;D αυτο...εχει ΚΥΡΙΩΣ κατασκευαστει για DIRECT ηχογραφηση,οπου οντως κανει εξαιρετικη δουλεια.

 

Μπορει και να χρησιμοποιηθει live παλι DIRECT συνδεδεμενο στην κονσολα οπου φανταζομαι  θα κανει παλι εξαιρετικη δουλεια....(χωρις φυσικα να δινει την..χαρα... ;Dπου σου δινει ενας λαμπατος ενισχυτης που....φυσαει τα ..μπατζακια σου... ;D...αλλα το ακροατηριο θα ακουει εξαιρετικο ηχο)

 

Τελος μπορει και να χρησιμοποιηθει και σαν κανονικο πολυεφε με ενισχυτη αλλα φανταζομαι ελαχιστοι το παιρνουν για αυτη τη δουλεια...ειναι σαν να αγοραζεις Φεραρι για να πηγαινεις στο περιΦτερο.... ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ άλλοι πάνε και στήνονται στην ουρά για δύο χρόνια προκειμένου να πάρουν ένα overdrive με 400$  ;), στο Axe θα κολλήσουμε ;

 

Δεν θύμωσα και ξέρεις ότι είσαι τόσο γλυκός που δεν μπορώ να σου θυμώσω.

 

Να σου υπενθυμίσω κάτι όμως:

 

Τιμή αγοράς: $400

Τιμή πώλησης την επόμενη μέρα: $775 (check ebay  ;))

 

Χωρίς να υπολογίσω το μελλοντικό inflation.

 

Dig?  ;)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει γινει μια παρεξηγηση εδω.

 

Το ...μηχανισμα... ;D αυτο...εχει ΚΥΡΙΩΣ κατασκευαστει για DIRECT ηχογραφηση,οπου οντως κανει εξαιρετικη δουλεια.

 

Μπορει και να χρησιμοποιηθει live παλι DIRECT συνδεδεμενο στην κονσολα οπου φανταζομαι  θα κανει παλι εξαιρετικη δουλεια....(χωρις φυσικα να δινει την..χαρα... ;Dπου σου δινει ενας λαμπατος ενισχυτης που....φυσαει τα ..μπατζακια σου... ;D...αλλα το ακροατηριο θα ακουει εξαιρετικο ηχο)

 

Τελος μπορει και να χρησιμοποιηθει και σαν κανονικο πολυεφε με ενισχυτη αλλα φανταζομαι ελαχιστοι το παιρνουν για αυτη τη δουλεια...ειναι σαν να αγοραζεις Φεραρι για να πηγαινεις στο περιΦτερο.... ;D

 

Το μηχάνισμα έχει κατασκευαστεί για ΟΛΕΣ τις παραπάνω χρήσεις.

 

Σε live μπορείς εύκολα να... φυσάς μπατζάκια, αν το συνδιάσεις με τα κατάλληλα... φυσητήρια  ;D. Εξάλλου μπορείς να στείλεις άλλες εξόδους στο PA και άλλες σε τελικό ενισχυτή και καμπίνα ή powered FRFR monitors, για παράδειγμα. Παρεμπιπτόντως αυτή τη δυνατότητα την έχουν και πολύ φτηνότερα μηχανίσματα, όπως π.χ. το GSP.

 

Σαν πολυεφφέ το χρησιμοποιούν πάρα πολλοί. Η ποιότητα των εφφέ του εξάλλου (και η παραμετροποίηση), κατά τη γνώμη πολλών (δεν μπορώ να εκφέρω προσωπική γνώμη γι'αυτό) είναι συγκρίσιμη με μηχανήματα επιπέδου Eventide που κοστίζουν πάνω κάτω το ίδιο.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου απάντησα ήδη. Είδες τις τιμές των επεξεργαστών και μόνο, βάλε το κόστος των άλλων υποσυστημάτων και πρόσθεσε το κόστος όλων αυτών που επεσήμανε ο bloody. Είναι υπερτιμημένο λοιπόν ή όχι?

 

Προφανώς έχει καλύτερα/ποιοτικότερα components (ή μήπως όχι). Κανείς δεν είπε ότι κακώς είναι ακριβό. Όπως είπα και στον bloody, τα ίδια ισχύουν και για τις άλλες εταιρίες. Απλά, η τιμή του σε βάζει σε σκέψεις.

 

Ναι, σαφώς θα προτιμούσα μια συζήτηση επί του θέματος που είναι η κυκλοφορία του νέου Axe-Fx και όχι Evolutionists vs Creationists.

 

Το πως εξελίσσεται μια σύζήτηση δεν είναι στον έλεγχο κανενός (εκτός...) και οι επιθυμίες αυτού που την ξεκίνησε είναι συχνά άσχετες για όλους πλήν του ίδιου.

 

Όσο για το που ακροβατώ... κάτω δεξιά στο post υπάρχει ένα κουμπάκι που λέει "Αναφορά στον Συντονιστή". Κάνε μου τη χάρη και πάτησέ το σε παρακαλώ, αν αισθανθείς κάποια στιγμή προσβεβλημένος. Προσωπικά δεν αισθάνομαι ούτε να με προσβάλλει ούτε να προσβάλλω κάποιον.

 

ΟΚ. Ότι πείς....

 

Δεν είναι έτσι. Επαγγελματίες δεν είναι μόνο ο Dweezil και ο Vai. Αν ανατρέξεις σε ξένα fora θα δεις ότι πολλοί επαγγελματίες (δηλ. αυτοί που ζουν από τη Μουσική) έχουν πουλήσει σχεδόν όλους τους ενισχυτές, πετάλια, κλπ για να το γυρίσουν στο Axe, και δεν το έχουν μετανοιώσει. Ασφαλώς την αγορά κατά βάση τη συντηρούν οι πορωμένοι ερασιτέχνες, νομίζω το είπα πρώτος. Και τις Ferrari ζάπλουτοι Σαουδάραβες και εκκεντρικοί Ιάπωνες τις αγοράζουν, πολλοί λίγοι δε "Πραγματικοί Οδηγοί" (κατά Καββαθά, για όσους θυμούνται). Και βέβαια, αυτό δεν έχει να κάνει με το Axe, per se.

 

Εδώ δεν θα διαφωνήσω.

 

Η λογική μου δεν επαρκεί για να συλλάβει τον παραπάνω συλλογισμό. Γιατί η εταιρία που φτιάχνει ένα εργαλείο δείχνει υπεροψία?

 

Η δική μου μια χαρά μπορεί.

 

Για μια ακόμα φορά: το τελικό αποτέλεμσ, δηλαδή η Μουσική Δημιουργία, δεν κρίνεται ούτε εξαρτάται από τα εργαλεία που χρησιμοποιούνται. Ο καθένας είναι ελεύθερος να χρησιμοποιεί ό,τι νομίζει. Από την άλλη είναι κοινά αποδεκτό (ελπίζω) ότι μερικά εργαλεία ξεχωρίζουν και/ή καινοτομούν, με ποθητό αποτέλεσμα, ίσως, να προάγουν το στόχο διεγείροντας την έμπνευση του δημιουργού, κάνοντας τη ζωή του απλούστερη κλπ.

 

Κι εδώ συμφωνώ

 

Να σου υπενθυμίσω κάτι όμως:

 

Τιμή αγοράς: $400

Τιμή πώλησης την επόμενη μέρα: $775 (check ebay  ;))

 

Χωρίς να υπολογίσω το μελλοντικό inflation.

 

Ελπίζω να παρουσιάζεις την παράμετρο επένδυση για το συγκεκριμένο παράδειγμα και δεν το επεκτείνεις και στην περίπτωση του Axe-FX.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς έχει καλύτερα/ποιοτικότερα components (ή μήπως όχι). Κανείς δεν είπε ότι κακώς είναι ακριβό. Όπως είπα και στον bloody, τα ίδια ισχύουν και για τις άλλες εταιρίες. Απλά, η τιμή του σε βάζει σε σκέψεις.

 

Όπως είπα, το λάθος του συλλογισμού είναι ότι συγκρίνουμε consumer products με limited production products.

 

Τυχαία νούμερα: H Fractal πουλάει 500 κομμάτια (στην τρελή χαρά) κάθε μήνα, τη στιγμή που η Zoom (τυχαίο παράδειγμα) μπορεί να πουλάει τόσα κάθε δυο μέρες. Και τα δύο κάνουν amp modelling. Γιατί να έχει το ένα 2300€ και το άλλο 60€? Είναι το πρώτο 38,33 φορές καλύτερο από το δεύτερο?

 

Η απάντηση είναι πως δεν τίθεται θέμα σύγκρισης αν κρίνουμε μόνο από τιμοκαταλόγους.

 

Άλλες συγκρίσεις όμως είναι valid. Παράδειγμα: "η εξομοίωση Marshall στο POD HD με καλύπτει απόλυτα και δεν βλέπω το λόγο να δώσω 5 φορές περισσότερα για το Axe". Απόλυτα λογικό.

 

 

Η δική μου μια χαρά μπορεί.

 

Επομένως, αφού είναι αποτέλεσμα λογικών συλλογισμών [ο ισχυρισμός περί υπεροψίας μιας εταιρίας] θα ήθελα να μου τους παραθέσεις γιατί εξακολουθώ να μην αντιλαμβάνομαι. Εκτός αν είμαι ο μόνος, οπότε ζητώ συγγνώμη απ'όλους για τον ελλιπή νοητικό μου εξοπλισμό.

 

Ελπίζω να παρουσιάζεις την παράμετρο επένδυση για το συγκεκριμένο παράδειγμα και δεν το επεκτείνεις και στην περίπτωση του Axe-FX.

 

Πρόκειται για personal joke με τον Κώστα και φυσικά δεν αφορά το Axe-Fx.

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εσείς που το κράζετε τόσο κατασταλαγμένοι με τον ήχο σας είστε; Το προσωπικό μου "dream rig" άνετα ξεπερνάει τα 5000 euros. Και δεν μετράω αυτά που έχασα σε παλαιότερους "πειραματισμούς" με εξοπλισμό.

 

Εντάξει κάποιος που παίζει μόνο rockabilly να πάρει έναν bassman και ένα spring reverb, το axe-fx δεν θα του πει τίποτα. Αλλά έχω την εντύπωση ότι οι οι κιθαρίστες σπάνια είναι τόσο κατασταλαγμένοι και ολιγαρκείς... Που στο κάτω κάτω αυτό το προϊόν δεν απευθύνεται ούτε καν σε τέτοια άτομα!

 

Τώρα που βγήκε το καινούριο, πραγματικά το σκέφτομαι να χτυπήσω ένα μεταχειρισμένο standard.

 

Διαβάζω για G2 Amp Modeling και Virtual Vacuum Tube Technology. Τα παλαιότερα Axe θα είναι αποκλεισμένα σε τέτοιες δυνατότητες ή θα συμπεριληφθούν σε firmware upgrades? Και αν είναι αποκλεισμένα, πόσο καλύτερη πια να είναι η ποιότητα του simulation... Θα αντιστοιχεί στην χρηματική διαφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει κάποιος που παίζει μόνο rockabilly να πάρει έναν bassman και ένα spring reverb, το axe-fx δεν θα του πει τίποτα. Αλλά έχω την εντύπωση ότι οι οι κιθαρίστες σπάνια είναι τόσο κατασταλαγμένοι και ολιγαρκείς... Που στο κάτω κάτω αυτό το προϊόν δεν απευθύνεται ούτε καν σε τέτοια άτομα!

 

Να πω την αλήθεια, προσωπικά δεν θεωρώ τον εαυτό μου "κατασταλαγμένο", κυρίως από φόβο ότι θα κολλήσω σε ένα σύνολο ηχητικών επιλογών που θα κάνουν κακό στην ουσία του θέματος, δηλ. την ευχαρίστηση του να παίζω μουσική. Το είχα πάθει παλιότερα (το κόλλημα) και χρειάστηκε αγώνας για να το ξεπεράσω.

 

Από την άλλη οι δεκάδες επιλογές μπορούν να είναι επίσης πρόβλημα ("παίζω" με τις επιλογές, αντί να παίζω μουσική). Καταλαβαίνω ότι καλό να είναι καλύπτονται όσο περισσότερα γούστα, αλλά και η λογική της Line6 ή της Digidesign ("λίγοι και καλοί" ενισχυτές και εφφέ) έχει ένα point.

 

Διαβάζω για G2 Amp Modeling και Virtual Vacuum Tube Technology. Τα παλαιότερα Axe θα είναι αποκλεισμένα σε τέτοιες δυνατότητες ή θα συμπεριληφθούν σε firmware upgrades? Και αν είναι αποκλεισμένα, πόσο καλύτερη πια να είναι η ποιότητα του simulation... Θα αντιστοιχεί στην χρηματική διαφορά...

 

Δεν υπάρχει δυνατότητα να υλοποιηθούν οι αλγόριθμοι με το παλιό hardware, εξάλλου αυτός ήταν ο λόγος που άλλαξε. Φαντάζομαι κάποια στοιχεία θα περνάνε σε firmware updates για τα "Axe I".

 

Όσο για τις διαφορές στην ποιότητα νομίζω ότι μιλάμε για λεπτομέρειες πλέον, πιο εμφανείς ίσως σε κάποιες εξομοιώσεις, ανύπαρκτες σε άλλες.

 

Το ουσιαστικό είναι πως το Axe-II, πέραν αυτών των βελτιώσεων, ενσωμάτωσε σχεδόν όλο το wishlist των χρηστών στο forum της Fractal. Είναι επομένως ένα καλύτερο μηχάνημα, πρακτικά στην ίδια τιμή με το Ultra. Γι'αυτό μιλάμε για "εξέλιξη" και όχι "επανάσταση".

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου