Προς το περιεχόμενο

Η Εξέλιξη των Ειδών: Fractal Audio Axe-Fx II


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανώς δεν απευθύνεται σε εσένα, εμένα ή τον 'λαϊκό' το προιόν  ;). Αν κάποιος είναι session μουσικός, παίζει πολλά είδη, ηχογραφεί για πολλές παραγωγές και έχει φάει τη μέση του στο κουβάλημα, σίγουρα θα χρησιμοποιήσει πολλούς περισσότερους ήχους απο όσους εμείς μπορούμε να φανταστούμε οτι χρειάζεται.

 

Ο συνφορουμίτης έχει ένα δίκιο αναφέροντας πχ. τον Slash για την απλότητα των απαιτήσεων κόντρα στην - ορισμένες φορές - περιττή πολυπλοκότητα, αλλά αυτό είναι μια μόνο όψη του φαινομένου, και φυσικά αυτή είναι η γοητεία της μιας και ο μουσικός κόσμος θα ήταν εξαιρετικά, απελπιστικά, φριχτά βαρετός αν αποτελείτο μονάχα από κιθαρίστες που έπαιζαν καρφί στους ενισχυτές τους. Τo Αχε ΦΧ, εκτός από αυτά που προαναφέρθηκαν, προσφέρει και την δυνατότητα δημιουργίας ήχων που δεν υπήρχαν πριν, και την δυνατότητα ακόμη μεγαλύτερου πειραματισμού στην προσπάθεια εξεύρεσης προσωπικού - και μοναδικού - ήχου, και βεβαίως αποτελεί έναν ακόμη σταθμό της προόδου στην ανθρώπινη τεχνολογική ιστορία.

 

Δυστυχώς όμως πιστεύω πως η συντριπτική πλειοψηφία του αγοραστικού του κοινού δεν είναι επαγγελματίες που εξαντλούν τις δυνατότητές του αλλά χομπίστες που φυσικά δεν το "χρειάζονται" αλλά το αντιμετωπίζουν, ενσυνείδητα ή υποσυνείδητα, σαν ένα ακόμη high tech παιχνίδι, και στην περίπτωση αυτή στα σπίτια τους για να μην κουφαίνουν τους γείτονες.

 

 

(σ.σ. αποφασίστε αν θέλετε ακόμη ένα θρεντ σε ευτελές στυλ MSN ή κάτι πιο σοβαρό, και πείτε το και σε μας)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 258
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εχει πραγματικα πιστη εξομειωση ή απλα εναν καλο ηχο... Γιατι απο το παρακατω βιντεο φενεται οτι εχει μεν καποιο καλο ηχο , ομως οχι πιστη εξομειωση.

 

Και γιατί να μην προτιμήσεις τον απλά καλό ήχο, όπως τον λές, αντί της πιστής εξομοίωσης; Ή αλλιώς, τι με νοιάζει αν δεν είναι ακριβώς ένας engl powerball αφού ο ήχος είναι πολύ καλός; Δεν νομίζω όλοι αυτοί που έχουν axe-fx να το αγόρασαν ακριβώς γιατί αντιγράφει πιστά τους εν λόγω ενισχυτές, μάλλον το αγόρασαν γιατί έχει πολύ καλό ήχο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να μην προτιμήσεις τον απλά καλό ήχο, όπως τον λές, αντί της πιστής εξομοίωσης; Ή αλλιώς, τι με νοιάζει αν δεν είναι ακριβώς ένας engl powerball αφού ο ήχος είναι πολύ καλός; Δεν νομίζω όλοι αυτοί που έχουν axe-fx να το αγόρασαν ακριβώς γιατί αντιγράφει πιστά τους εν λόγω ενισχυτές, μάλλον το αγόρασαν γιατί έχει πολύ καλό ήχο.

 

Ναι πολυ σωστο αυτο... Ομως αν ειναι να κυνηγας απλα εναν καλο ηχο τοτε γιατι να μην σου φτανει και το HD... Εγω με τα 2300 εχω προβλημα οχι με το μηχανημα...Γιατι κι στο παρακατω βιντεο δεν ακουω τραγικη διαφορα . Δηλαδη για να ειμαι πιο ακριβης διαφορα ακουω ομως οχι αξιας 2000 ευρω....

Μην αρχιστε τις βρισιες απλα μια αποψη διατυπωνω με ολη την καλη διαθεση να την αλλαξω αν πεισθω για το αντιθετο...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πολυ σωστο αυτο... Ομως αν ειναι να κυνηγας απλα εναν καλο ηχο τοτε γιατι να μην σου φτανει και το HD... Εγω με τα 2300 εχω προβλημα οχι με το μηχανημα...Γιατι κι στο παρακατω βιντεο δεν ακουω τραγικη διαφορα . Δηλαδη για να ειμαι πιο ακριβης διαφορα ακουω ομως οχι αξιας 2000 ευρω....

Μην αρχιστε τις βρισιες απλα μια αποψη διατυπωνω με ολη την καλη διαθεση να την αλλαξω αν πεισθω για το αντιθετο...

 

 

Φιλε aris μην προσπαθεις απο βιντεακια να βρεις τι ειναι ηχητικα ωραιο η τι οχι. Το feeling δεν μπορεις να το ακουσεις παρα μονο οταν παιξεις με το καθε μηχανημα. Κ ειδικα σε ηχους rectifier...

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρεεεεεε καλως τα τα παιδια!!!!! ;D

Καλώς σε βρήκαμε.

Ασε τα φόρουμ τώρα και πιάσε τη δουλειά.

Τα πλήθη (και πρωτίστως εγώ βέβαια) περιμένουν με ανυπομονησία.

Φτιάξε σαλεπάκι και ήρθα.

Άρρωστε.........

(λες και πάω πίσω  :-[ )

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που χρυσοπληρώνεις στο Axe-FX είναι η ΠΛΗΡΗΣ Π-Α-Ρ-Α-Μ-Ε-Τ-Ρ-Ο-Π-Ο-Ι-Η-Σ-Η, όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε σε προηγούμενα ποστ...

 

Να δοκιμάζεις το τάδε distortion πετάλι με τον τάδε ενισχυτή, , τον τάδε κομπρέσσορα, το τάδε reverb, το τάδε delay, να βάλεις κι ένα wah ΠΡΙΝ ή ΜΕΤΑ την παραμόρφωση (4 cable method) και να τσεκάρεις ποιόν ήχο προτιμάς σε δευτερόλεπτα στην κυριολεξία...

Έχετε ιδέα τι θα κοστίσει σε χρόνο και σε χρήμα για να τα κάνετε όλα αυτά με 10 πραγματικά πετάλια και 1-2 ενισχυτές για παράδειγμα;;;

Πόσα χρήματα θα δώσετε σε καλώδια και πώς θα είναι το σήμα σας στο τέλος...;;;

 

Και το λέω εγώ που έχω μούρλα με τα πεταλάκια, και ειδικά με τα overdrive/distortion πεταλάκια (έχω 2 Keeley, τα Ibanez TS808 και Boss DS-1, 1 λαμπάτο Maxon και το all time classic Metal Zone  ;D ), έχω 2 wah, το Black Finger για κομπρέσσορα, κλπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που χρυσοπληρώνεις στο Axe-FX είναι η ΠΛΗΡΗΣ Π-Α-Ρ-Α-Μ-Ε-Τ-Ρ-Ο-Π-Ο-Ι-Η-Σ-Η, όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε σε προηγούμενα ποστ...

 

Να δοκιμάζεις το τάδε distortion πετάλι με τον τάδε ενισχυτή, , τον τάδε κομπρέσσορα, το τάδε reverb, το τάδε delay, να βάλεις κι ένα wah ΠΡΙΝ ή ΜΕΤΑ την παραμόρφωση (4 cable method)....

......τις τιμές των πυκνωτών, το bias ......  :o

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα πράγμα έχει δίκιο ο Άρης. Πολλά τα λεφτά, πάρα πολλά, ειδικά αν αναλογιστείς την διαφορά τιμής με τα αμέσως επόμενα. Και εδώ μπαίνουν δύο ερωτήματα. Ακούγεται τόσο καλύτερα για να αξίζει τόσα πολλά, και αυτοί που τα έσκασαν did they get their money's worth;

 

Έχετε ιδέα τι θα κοστίσει σε χρόνο και σε χρήμα για να τα κάνετε όλα αυτά με 10 πραγματικά πετάλια και 1-2 ενισχυτές για παράδειγμα;;;

Πόσα χρήματα θα δώσετε σε καλώδια και πώς θα είναι το σήμα σας στο τέλος...;;;

 

Μην το βλέπεις έτσι. Δεν μπορείς να κοστολογήσεις μια συσκευή βάσει του αθροίσματος των τιμών των συσκευών που θα απαιτούνταν για να κάνεις τα ίδια. Είναι μια μη ρεαλιστική προσέγγιση.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iσχύει το ίδιο πράγμα που ισχύει για όλα τα προιόντα της luxe/premium κατηγορίας (και τιμής)

Πολλαπλάσια τιμή δεν συνεπάγεται πολλαπλάσια απόδοση. Από ένα σημείο και μετά, ο law of diminishing returns είναι αμείλικτος.

 

Βάζεις διπλάσια χρήματα για να πάρεις ένα +20%. Βέβαια, για πολλούς αυτό το 20% είναι τεράστια διαφορά, για άλλους όχι.

 

Προσωπικά, δεν θεωρώ το Axe-FX value for money.

Ούτε και καμία από τις κιθάρες μου όμως, ούτε τους ενισχυτές μου ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου