Προς το περιεχόμενο

Η Εξέλιξη των Ειδών: Fractal Audio Axe-Fx II


Προτεινόμενες αναρτήσεις

... αν αναλογιστείς την διαφορά τιμής με τα αμέσως επόμενα. Και εδώ μπαίνουν δύο ερωτήματα.

 

- Ακούγεται τόσο καλύτερα για να αξίζει τόσα πολλά, και

 

- αυτοί που τα έσκασαν did they get their money's worth;

 

 

- μολις το παραλαβω θα σου πω

 

- αν το εχεις απ'την αρχη της κυκλοφοριας του, σιγουρα ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 258
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Προσωπικά, δεν θεωρώ....value for money. ....ούτε και καμία από τις κιθάρες μου όμως, ούτε τους ενισχυτές μου ;)

Ούτε μεις αλλά επειδή είσαι καλό παιδί θα σου δώσω 400 και για τα δύο.

Άντε και τις μπύρες στις 3 του μηνού.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το βλέπεις έτσι. Δεν μπορείς να κοστολογήσεις μια συσκευή βάσει του αθροίσματος των τιμών των συσκευών που θα απαιτούνταν για να κάνεις τα ίδια. Είναι μια μη ρεαλιστική προσέγγιση.

 

Όχι, προς Θεού, δεν είπα αυτό!!!

 

Αν ήταν έτσι, μια software προσομοίωση 10 ενισχυτών των 1000€ κατά μέσο όρο δε θα έπρεπε να κάνει 1000€ και λίγα είναι;;;

Το Revalver ή το Guitar Rig για παράδειγμα...

 

Έθιξα το ότι στο Axe-FX έχεις πολλές και πολύ καλές προσομοιώσεις ενισχυτών/εφέ αλλά και άπειρες επιλογές routing που για να τις κάνεις σε hardware πρέπει να πληροίς κάποιες προϋποθέσεις (γνώσεις, καλά καλώδια, κλπ...)  ;)

 

Τέλος, συμφωνώ απόλυτα ότι για το +20% σε απόδοση πρέπει να πας στο +100% σε τιμή μετά από κάποιο σημείο, πλησιάζοντας στην κορυφή...

 

Βέβαια αν κρίνουμε ότι ακόμα και το Axe-FX Standard είναι +100% σε απόδοση από ένα POD HD 500, τότε δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα στην τιμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, δεν θεωρώ το Axe-FX value for money.

 

Εννοείται ότι δεν είναι value for money. Για τον premium εξοπλισμό αυτή η έκφραση δεν έχει καν νόημα. Εμείς όμως που θέλουμε τα ευρά μας  :) να πιάνουν τόπο, κοιτάμε προς τα πάνω και αναρωτιόμαστε "Αν τα έδινα θα τα "έπαιρνα" κι όλας;"

 

Είναι και ψυχολογικό, γιατί κρύβεται και μια υπεροψία κατά την γνώμη μου πίσω από το πανάκριβο gear (κι όχι μόνο).

 

Έχω την αίσθηση, τελείως αυθαίρετη και βάσει υποθέσεων, ότι είναι υπερκοστολογημένο. Απλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι μια καθαρά ψηφιακή συσκευή στοιχίζει τόσα. Εσείς που το έχετε, που κατασκευάζεται;

 

Άσε που είναι και καλό marketing από ένα ύψος τιμών και πάνω. Μοιάζει με το Κολωνάκι στον μουσικό εξοπλισμό.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την αίσθηση, τελείως αυθαίρετη και βάσει υποθέσεων, ότι είναι υπερκοστολογημένο. Απλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι μια καθαρά ψηφιακή συσκευή στοιχίζει τόσα.

Είναι τόσες οι παράμετροι σε ένα μοναδικό προϊόν σε μια ελεύθερη αγορά, που μόνο υποθέσεις μπορείς να κάνεις και βέβαια να αυθαιρετήσεις στο συμπέρασμα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις διάβασα τις 4 τελευταίες σελίδες του θέματος, οπότε θα με ανεχτείτε για μερικές (λίγες) παρατηρήσεις:

 

1) Αν γίνει ένα θέμα στην Παιδική Χαρά π.χ. για το μέλλον του ποδοσφαίρου, το οποίο προσωπικά δε μου λέει τίποτα ούτε καν ως λέξη, πως θα σας φαινόταν να έμπαινα και να έγραφα "είστε ένα μάτσο μαλάκες που κάθεστε και ασχολείστε για ένα μάτσο μαλάκες που κλωστάνε μια μπάλα"?

 

Θέλω να πω, αν κάποιος δεν ΔΙΝΕΙ ΔΕΚΑΡΑ για ένα θέμα, δεν τον αφορά, δεν τον προβληματίζει, είναι τελείως εκτός, το θεωρώ επιεικώς άκομψο να προσπαθεί να μας πείσει ότι είναι ηλίθιο να ασχολούμαστε κι'εμείς. Αφήστε μας στην βλακεία μας. Ευχαριστώ

 

2) Τώρα που το βγάλαμε αυτό από τη μέση, πάμε σε ένα άλλο θέμα: πόσοι απ'όσους έχουν... εχμμμ... γνώμη για το Axe-Fx το έχουν δοκιμάσει προσωπικά? Να δω χέρια παρακαλώ...

 

Άρη, ελπίζω ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ να καταλαβαίνεις τη γελοιότητα της παράθεσης video απ'το youtube... Βάζω στοίχημα ό,τι θέλετε πως κανείς σ'αυτό το forum δεν πρόκειται να καταλάβει σε ηχογραφημένο δείγμα διαφορά από tube, solid state, software sim, ή modeling μηχάνημα. Αν και δεν χρειάζεται, έχει γίνει πολλάκις και το έχω κάνει κι'εγώ στο παρελθόν, και τα αποτελέσματα του εκάστοτε poll ήταν τουλάχιστον τραγελαφικά.

 

3) Το Axe-Fx (μπορεί αναλόγως των συνθηκών να) είναι το ΑΠΟΛΥΤΟ value for money. Ένας "καλός ενισχυτής" Άρη μου, θα σε στεναχωρήσω, δεν έχει ένα χιλιάρικο... Ή τουλάχιστον πολύ λίγοι έχουν τόσο και λιγώτερο. Αν κάποιος έχει δύο ενισχυτές, καμμιά 10αριά (ακριβούτσικα) πετάλια και 1-2 καλές καμπίνες, ξεπέρασε χαλαρά το κόστος του Axe. Και πάλι θα θέλει μικρόφωνα για ηχογράφηση, να φροντίσει να μην έχει θόρυβο, περιορισμένες δυνατότητες routing κλπ κλπ. Με διασκεδάζει αφάνταστα η άποψη ότι το Axe είναι ακριβό, όταν προέρχεται από ανθρώπους που δίνουν 400+ ευρώ για ένα "μπουτίκ" πετάλι που κάνει μια δουλειά μόνο.

 

4) Επιμένω ότι η εμμονή των χρηστών του Ultra να θεωρούνται είτε "ριγμένοι" είτε η λύσσα τους να αποκτήσουν το τελευταίο μοντέλο, δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ να κάνει με το Axe, με τις κιθάρες, με τη Μουσική. Είναι ακριβώς το ίδιο που παθαίνουν διάφοροι μηχανόβιοι με το τελευταίο μοντέλο της Kawasaki. Πρόκειται πραγματικά για σύνδρομο που ο καθένας αποφασίζει κατά πόσο επηρεάζει τη ζωή του ή του επιτρέπει να την ελέγχει. Δεν κάνουμε κουμάντο ούτε στην τσέπη του, ούτε στα γούστα του.

 

Ειδικότερα το Ultra (με καινούργιο firmware από χτες) είναι ήδη τόσο μπροστά overall απ'ό,τι άλλο κυκλοφορεί, που μόνο οι χρήστες με πραγματική ανάγκη των επιπρόσθετων δυνατοτήτων του Axe II (π.χ. USB, βελτιωμένο 4CM) θα δουν άμεση διαφορά. Πρέπει να καταλάβετε ότι δε μιλάμε για, π.χ. το παλιότερο Skoda vs το καινούργιο, αλλά για την προηγούμενη Ferrari vs το τελευταίο μοντέλο. Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στα consumer προϊόντα και σε αυτά που φτιάχνονται με military ή medical specs και ο κύκλος ζωής τους είναι τελείως διαφορετικός.

 

5) Η λογική "if it ain't broke" είναι το άλλοθι των τεμπέληδων (και όσων έχουν μεγάλο στοκ και/η ανικανότητα να πρωτοτυπήσουν).  ;D Το πρωτοδιαβάσατε εδώ.  8) 8)

 

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελείως αυθαίρετη και βάσει υποθέσεων

 

Θα περιμένω να πας να κοιτάξεις πόσο έχει ο ένας TigerSHARC σε ποσότητες των χιλίων κομματιών, και μετά να γυρίσεις να αναιρέσεις το παραπάνω. Και όπως κοιτάς, δες και πόσο έχει ο SHARC που φοράει το POD HD.  ;)

 

Περιμένω...  :)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και ψυχολογικό, γιατί κρύβεται και μια υπεροψία κατά την γνώμη μου πίσω από το πανάκριβο gear (κι όχι μόνο).

 

Έχω την αίσθηση, τελείως αυθαίρετη και βάσει υποθέσεων, ότι είναι υπερκοστολογημένο. Απλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι μια καθαρά ψηφιακή συσκευή στοιχίζει τόσα. Εσείς που το έχετε, που κατασκευάζεται;

 

Δεν συμφωνώ με το πρώτο... θέλω να πω πως ποτέ δεν θα σκεφτώ πως ο Α μεγάλος κιθαρίστας είναι υπερόπτης επειδή έχει πανάκριβο εξοπλισμό ενώ ο Β που παίζει καρφί (άντε και με μερικά gates) όχι. Από τη στιγμή που έχουν φτάσει σε ένα άξιο καλλιτεχνικό επίπεδο, πιστεύω πως παύει αυτό να έχει σημασία.

 

Ούτε και με το δεύτερο συμφωνώ γιατί στην κοστολόγηση δεν παίζει μόνο ρόλο η χώρα κατασκευής αλλά και η έρευνα που έχει προηγηθεί, ο σχεδιασμός των αλγόριθμων, η ανάπτυξη, η αρχική επένδυση, η χρονοβόρα επίλυση προβλημάτων, οι δοκιμές, και από κει και πέρα το market placement, το target group, η μοναδικότητα του προϊόντος, τα περιθώρια κέρδους και η απαιτούμενη μεγιστοποίησή τους κλπ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2) Τώρα που το βγάλαμε αυτό από τη μέση, πάμε σε ένα άλλο θέμα: πόσοι απ'όσους έχουν... εχμμμ... γνώμη για το Axe-Fx το έχουν δοκιμάσει προσωπικά? Να δω χέρια παρακαλώ...

 

 

 

 

2 χρονια , 200 και βάλε live + πολλα στουντιο...

Το ΑΧΕ ειναι μακραν οτι πιο εύχρηστο και χρήσιμο εχει βγάλει ποτέ η Αγορα για τον επαγγελματια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 χρονια , 200 και βάλε live + πολλα στουντιο...

Το ΑΧΕ ειναι μακραν οτι πιο εύχρηστο και χρήσιμο εχει βγάλει ποτέ η Αγορα για τον επαγγελματια.

 

Ναι ρε συ, για σένα το ξέρω!  :) Εγώ λέω για τους... Λουδίτες  :P

 

Που δεν χρειάζεται και πάνω από μισή ώρα πραγματικής δοκιμής για να το "πιάσεις" κατά την ταπεινή μου άποψη.  :)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου