Προς το περιεχόμενο

Η Εξέλιξη των Ειδών: Fractal Audio Axe-Fx II


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Το ΑΧΕ ειναι μακραν οτι πιο εύχρηστο και χρήσιμο εχει βγάλει ποτέ η Αγορα

 

...για τον επαγγελματια.

 

-  + 2300  ;D

 

- και οχι μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 258
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ούτε και με το δεύτερο συμφωνώ γιατί στην κοστολόγηση δεν παίζει μόνο ρόλο η χώρα κατασκευής αλλά και η έρευνα που έχει προηγηθεί, ο σχεδιασμός των αλγόριθμων, η ανάπτυξη, η αρχική επένδυση, η χρονοβόρα επίλυση προβλημάτων, οι δοκιμές, και από κει και πέρα το market placement, το target group, η μοναδικότητα του προϊόντος, τα περιθώρια κέρδους και η απαιτούμενη μεγιστοποίησή τους κλπ.

 

Και που να βάλουμε και όλα αυτά στην παράμετρο "κόστος".  ;)

 

Μόνο DSP:

 

http://www.analog.com/en/processors-dsp/tigersharc/adsp-ts201s/products/product.html#priceCnt  (Axe-Fx)

 

http://www.analog.com/en/processors-dsp/sharc/adsp-21469/processors/product.html

(POD HD)

 

Συγκρίνετε με τις τελικές τιμές των μηχανημάτων, και τα συμπεράσματα δικά σας.

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσοι απ'όσους έχουν... εχμμμ... γνώμη για το Axe-Fx το έχουν δοκιμάσει προσωπικά? Να δω χέρια παρακαλώ...

Εγώ δηλώνω ανοιχτά πως δεν το έχω δοκιμάσει. Από την άλλη όμως δεν έχω σχολιάσει (αρνητικά ή θετικά) την ηχητική του ποιότητα.

 

4) Επιμένω ότι η εμμονή των χρηστών του Ultra να θεωρούνται είτε "ριγμένοι" είτε η λύσσα τους να αποκτήσουν το τελευταίο μοντέλο, δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ να κάνει με το Axe, με τις κιθάρες, με τη Μουσική. Είναι ακριβώς το ίδιο που παθαίνουν διάφοροι μηχανόβιοι με το τελευταίο μοντέλο της Kawasaki. Πρόκειται πραγματικά για σύνδρομο που ο καθένας αποφασίζει κατά πόσο επηρεάζει τη ζωή του ή του επιτρέπει να την ελέγχει. Δεν κάνουμε κουμάντο ούτε στην τσέπη του, ούτε στα γούστα του.

 

Όντως, αλλά αυτό δεν αφαιρεί το δικαίωμα να επισημαίνεται αυτό σε μια συζήτηση, ειδικά όταν κάποιος επιχειρηματολογεί για τη χρησιμότητά του ενώ με το ανωτέρω αποδεικνύεται ότι πολλοί δεν ενδιαφέρονται πραγματικά για το πόσο χρήσιμο είναι αλλά απλά υποφέρουν από GAS. Όχι βέβαια πως είναι "κακό", ειδικά έναντι άλλων χόμπι, απλά σκέφτομαι πως σε τέτοιο επίπεδο είναι κρίμα τόσο μεγάλη "ιπποδύναμη" και δυνατότητες να σκονίζονται σε υπνοδωμάτια και να χρησιμοποιούνται κυρίως πάνω από μπακιτράκια...

 

5) Η λογική "if it ain't broke" είναι το άλλοθι των τεμπέληδων (και όσων έχουν μεγάλο στοκ και/η ανικανότητα να πρωτοτυπήσουν).  ;D Το πρωτοδιαβάσατε εδώ.  8) 8)
Δεν συμφωνώ με αυτό αλλά δεν θα επεκταθώ γιατί θα ξεφύγουμε εντελώς οff-topic... μπορούμε όμως να το κάνουμε σε άλλο θρεντ προσεχώς.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις διάβασα τις 4 τελευταίες σελίδες του θέματος, οπότε θα με ανεχτείτε για μερικές (λίγες) παρατηρήσεις:

Ήρεμα Joe. Το θέμα δεν ξέφυγε ποτέ για Π.Χ. Κουβέντα κάνουμε και δεν τρέχει τίποτα. Και καμιά μαλακίτσα, στο πρόγραμμα είναι.

 

Το ξέρεις ότι το χω δοκιμάσει και έχω παίξει (μπουχαχαχα) μαζί του.

Καλοί οι καρχαρίες σας αλλά αν δεν καίει η λάμπα, έστω και τζάμπα, το μηχάνημα δεν μπιστάει. :P

Εν ολίγοις .......

Εντυπωσιασμένος;

Σίγουρα.

Θα το αγόραζα;

Μπααααα

Σας νοιάζει;

Διόλου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόσες οι παράμετροι σε ένα μοναδικό προϊόν σε μια ελεύθερη αγορά, που μόνο υποθέσεις μπορείς να κάνεις και βέβαια να αυθαιρετήσεις στο συμπέρασμα.

 

Σωστά, γι' αυτό το διατύπωσα έτσι. Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι η ερώτηση συνεχίζει να υφίσταται στο μυαλό κάποιων, εμού συμπεριλαμβανομένου.

 

Θα περιμένω να πας να κοιτάξεις πόσο έχει ο ένας TigerSHARC σε ποσότητες των χιλίων κομματιών, και μετά να γυρίσεις να αναιρέσεις το παραπάνω. Και όπως κοιτάς, δες και πόσο έχει ο SHARC που φοράει το POD HD.  ;)

 

Ναι βρε πουλάκι μου. Απαγορεύεται να αναρωτιέσαι;

 

Μόλις διάβασα τις 4 τελευταίες σελίδες του θέματος, οπότε θα με ανεχτείτε για μερικές (λίγες) παρατηρήσεις:

 

1) Αν γίνει ένα θέμα στην Παιδική Χαρά π.χ. για το μέλλον του ποδοσφαίρου, το οποίο προσωπικά δε μου λέει τίποτα ούτε καν ως λέξη, πως θα σας φαινόταν να έμπαινα και να έγραφα "είστε ένα μάτσο μαλάκες που κάθεστε και ασχολείστε για ένα μάτσο μαλάκες που κλωστάνε μια μπάλα"?

 

Θέλω να πω, αν κάποιος δεν ΔΙΝΕΙ ΔΕΚΑΡΑ για ένα θέμα, δεν τον αφορά, δεν τον προβληματίζει, είναι τελείως εκτός, το θεωρώ επιεικώς άκομψο να προσπαθεί να μας πείσει ότι είναι ηλίθιο να ασχολούμαστε κι'εμείς. Αφήστε μας στην βλακεία μας. Ευχαριστώ

 

Χαλάρωσε, Είσαι υπερβολικός. Κανείς δεν τα είπε αυτά. Τώρα, εσύ από που το έβγαλες το συμπέρασμα.... Δηλαδή θα προτιμούσες μια συζήτηση του στύλ "Ναι ρε 'σείς, είναι μαμάτο σου λέω", "Καλά, δεν υπάρχει καλύτερο." Δεν σου περνάει από το μυαλό ότι κάποιοι θέλουν να κάνουν κριτική επί του θέματος και όχι όπως την παρουσιάζεις; Ακροβατείς στα όρια της προσβολής.

 

3) Το Axe-Fx (μπορεί αναλόγως των συνθηκών να) είναι το ΑΠΟΛΥΤΟ value for money. Ένας "καλός ενισχυτής" Άρη μου, θα σε στεναχωρήσω, δεν έχει ένα χιλιάρικο... Ή τουλάχιστον πολύ λίγοι έχουν τόσο και λιγώτερο. Αν κάποιος έχει δύο ενισχυτές, καμμιά 10αριά (ακριβούτσικα) πετάλια και 1-2 καλές καμπίνες, ξεπέρασε χαλαρά το κόστος του Axe. Και πάλι θα θέλει μικρόφωνα για ηχογράφηση, να φροντίσει να μην έχει θόρυβο, περιορισμένες δυνατότητες routing κλπ κλπ. Με διασκεδάζει αφάνταστα η άποψη ότι το Axe είναι ακριβό, όταν προέρχεται από ανθρώπους που δίνουν 400+ ευρώ για ένα "μπουτίκ" πετάλι που κάνει μια δουλειά μόνο.

 

Αν το συγκρίνεις με τα υπόλοιπα μηχανήματα ανάλογης λογικής, όχι δεν είναι. Αν είσαι επαγγελματίας, μπορεί και να είναι, αλλά τότε πιθανώς θα έχεις και τους ενισχυτές και τα πετάλια και..και.. αρα το κόστος είναι δευτερεύων (καλά, ειδικά για το value for money ακόμα πιο κάτω)

 

Δεν συμφωνώ με το πρώτο... θέλω να πω πως ποτέ δεν θα σκεφτώ πως ο Α μεγάλος κιθαρίστας είναι υπερόπτης επειδή έχει πανάκριβο εξοπλισμό ενώ ο Β που παίζει καρφί (άντε και με μερικά gates) όχι. Από τη στιγμή που έχουν φτάσει σε ένα άξιο καλλιτεχνικό επίπεδο, πιστεύω πως παύει αυτό να έχει σημασία.

 

Ούτε και με το δεύτερο συμφωνώ γιατί στην κοστολόγηση δεν παίζει μόνο ρόλο η χώρα κατασκευής αλλά και η έρευνα που έχει προηγηθεί, ο σχεδιασμός των αλγόριθμων, η ανάπτυξη, η αρχική επένδυση, η χρονοβόρα επίλυση προβλημάτων, οι δοκιμές, και από κει και πέρα το market placement, το target group, η μοναδικότητα του προϊόντος, τα περιθώρια κέρδους και η απαιτούμενη μεγιστοποίησή τους κλπ.

 

Όχι, δεν εννοώ αυτό. Προφανώς ο κιθαρίστας δεν θα θεωρηθεί υπερόπτης γιατί έχει Axe-FX. Η εταιρία όμως που τα φτιάχνει;

 

Για το δεύτερο, προφανώς η χώρα κατασκευής δεν είναι ο μόνος παράγοντας. Ρωτάω από περιέργεια απλά. Όμως, μην ξεχνάς ότι τα ίδια ισχύουν για κάθε εταιρία.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω για εσας αλλα εγω αποφασισα οτι σε μερικα χρονακια θα τσιμπησω ενα standard για πενταροδεκαρες, να ναι καλα το gas ορισμενων ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπόν...value for money δεν μπορεί να είναι, από τη στιγμή που υπάρχουν μηχανήματα στο 1/4 τιμής που φτάνουν τα 3/4 της απόδοσής του.

 

Από εκεί και πέρα, είναι πράγματι ένα καλοφτιαγμένο μηχάνημα, που ακούγεται υπέροχα, έχει φοβερές δυνατότητες και και και....

 

Πολύ σωστά το θέτει και ο bloody sunday...στο κόστος συνυπολογίζονται πολλοί παράγοντες.

 

@nikosgi: Υπερπολύτιμο για ποιον επαγγελματία; Για τον σεσιονά; Φοβερό εργαλείο.

Για τον Keith Richards... μάλλον όχι.

 

Βέβαια,

 

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΘΕΣ

;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω για εσας αλλα εγω αποφασισα οτι σε μερικα χρονακια θα τσιμπησω ενα standard για πενταροδεκαρες, να ναι καλα το gas ορισμενων ;D

Να προσέξεις το sweet spot του timing πριν αρχίσει και θεωρείται vintage classic  ;D

 

Βασιλάκη, μιας και μου θύμωσες.....  :-*

Θέλεις να σηκώσουν εδω μέσα τα χέρια οι επαγγελματίες μουσικοί που έχουν αγοράσει σε αυτά τα λεφτά και χρησιμοποιούν το Axe FX ως σωτήριο εργαλείο στο επάγγελμά τους;

 

Από την άλλη, καλά κάνουν και το παίρνουν όσοι το παίρνουν άμα τα χουν και να το χαίρονται.

 

Εδώ άλλοι πάνε και στήνονται στην ουρά για δύο χρόνια προκειμένου να πάρουν ένα overdrive με 400$  ;), στο Axe θα κολλήσουμε ;

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις διάβασα τις 4 τελευταίες σελίδες του θέματος, οπότε θα με ανεχτείτε για μερικές (λίγες) παρατηρήσεις:

 

1) Αν γίνει ένα θέμα στην Παιδική Χαρά π.χ. για το μέλλον του ποδοσφαίρου, το οποίο προσωπικά δε μου λέει τίποτα ούτε καν ως λέξη, πως θα σας φαινόταν να έμπαινα και να έγραφα "είστε ένα μάτσο μαλάκες που κάθεστε και ασχολείστε για ένα μάτσο μαλάκες που κλωστάνε μια μπάλα"?

 

Θέλω να πω, αν κάποιος δεν ΔΙΝΕΙ ΔΕΚΑΡΑ για ένα θέμα, δεν τον αφορά, δεν τον προβληματίζει, είναι τελείως εκτός, το θεωρώ επιεικώς άκομψο να προσπαθεί να μας πείσει ότι είναι ηλίθιο να ασχολούμαστε κι'εμείς. Αφήστε μας στην βλακεία μας. Ευχαριστώ

 

2) Τώρα που το βγάλαμε αυτό από τη μέση, πάμε σε ένα άλλο θέμα: πόσοι απ'όσους έχουν... εχμμμ... γνώμη για το Axe-Fx το έχουν δοκιμάσει προσωπικά? Να δω χέρια παρακαλώ...

 

Άρη, ελπίζω ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ να καταλαβαίνεις τη γελοιότητα της παράθεσης video απ'το youtube... Βάζω στοίχημα ό,τι θέλετε πως κανείς σ'αυτό το forum δεν πρόκειται να καταλάβει σε ηχογραφημένο δείγμα διαφορά από tube, solid state, software sim, ή modeling μηχάνημα. Αν και δεν χρειάζεται, έχει γίνει πολλάκις και το έχω κάνει κι'εγώ στο παρελθόν, και τα αποτελέσματα του εκάστοτε poll ήταν τουλάχιστον τραγελαφικά.

 

3) Το Axe-Fx (μπορεί αναλόγως των συνθηκών να) είναι το ΑΠΟΛΥΤΟ value for money. Ένας "καλός ενισχυτής" Άρη μου, θα σε στεναχωρήσω, δεν έχει ένα χιλιάρικο... Ή τουλάχιστον πολύ λίγοι έχουν τόσο και λιγώτερο. Αν κάποιος έχει δύο ενισχυτές, καμμιά 10αριά (ακριβούτσικα) πετάλια και 1-2 καλές καμπίνες, ξεπέρασε χαλαρά το κόστος του Axe. Και πάλι θα θέλει μικρόφωνα για ηχογράφηση, να φροντίσει να μην έχει θόρυβο, περιορισμένες δυνατότητες routing κλπ κλπ. Με διασκεδάζει αφάνταστα η άποψη ότι το Axe είναι ακριβό, όταν προέρχεται από ανθρώπους που δίνουν 400+ ευρώ για ένα "μπουτίκ" πετάλι που κάνει μια δουλειά μόνο.

 

4) Επιμένω ότι η εμμονή των χρηστών του Ultra να θεωρούνται είτε "ριγμένοι" είτε η λύσσα τους να αποκτήσουν το τελευταίο μοντέλο, δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ να κάνει με το Axe, με τις κιθάρες, με τη Μουσική. Είναι ακριβώς το ίδιο που παθαίνουν διάφοροι μηχανόβιοι με το τελευταίο μοντέλο της Kawasaki. Πρόκειται πραγματικά για σύνδρομο που ο καθένας αποφασίζει κατά πόσο επηρεάζει τη ζωή του ή του επιτρέπει να την ελέγχει. Δεν κάνουμε κουμάντο ούτε στην τσέπη του, ούτε στα γούστα του.

 

Ειδικότερα το Ultra (με καινούργιο firmware από χτες) είναι ήδη τόσο μπροστά overall απ'ό,τι άλλο κυκλοφορεί, που μόνο οι χρήστες με πραγματική ανάγκη των επιπρόσθετων δυνατοτήτων του Axe II (π.χ. USB, βελτιωμένο 4CM) θα δουν άμεση διαφορά. Πρέπει να καταλάβετε ότι δε μιλάμε για, π.χ. το παλιότερο Skoda vs το καινούργιο, αλλά για την προηγούμενη Ferrari vs το τελευταίο μοντέλο. Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στα consumer προϊόντα και σε αυτά που φτιάχνονται με military ή medical specs και ο κύκλος ζωής τους είναι τελείως διαφορετικός.

 

5) Η λογική "if it ain't broke" είναι το άλλοθι των τεμπέληδων (και όσων έχουν μεγάλο στοκ και/η ανικανότητα να πρωτοτυπήσουν).  ;D Το πρωτοδιαβάσατε εδώ.  8) 8)

 

 

 

 

 

Μην αρχιστε τις βρισιες απλα μια αποψη διατυπωνω με ολη την καλη διαθεση να την αλλαξω αν πεισθω για το αντιθετο...

 

Εγραψα αυτο πριν λιγες σελιδες... Και το κανω μπολτ οχι για να δωθει σημασια στο να μην αρχισετε τις βρισιες αφου δεν με βρισατε  , ομως... ενω εχω ολη την καλη διαθεση να πεισθω ενω κανω λαθος , τι εξανισθασαι ?

 

Το εχω ξαναπει ,  αν ειναι να μην εχουμε δικαιωμα οσοι δεν γνωριζουμε κατι να τολμαμε να διατυπωνουμε μια καποια αποψη η τελος παντων να μπορουμε να συμετεχουμε σε μια συζητηση , τοτε το φορουμ δεν εχει νοημα...θα συζητατε μεταξυ σας μονο εσεις ... Εμενα σε δικα μου θρεντ εχουν μπει 10000δες φορες καπιοι οχι για να διατυπωσουν αποψη αλλα μονο για να κανουν πλακα και ουδεμια απαντηση εχουν δωσει... Εγω ισα ισα δεν ηθελα να εμπαιξω με κατι το οποιο ειναι συμαντικο αλλα να δω τι το τοσο μαγικο εχει που πρεπει να δωσει καποιος 2500 για να το αποκτησει...

 

Αν παρολαυτα το παραδειγμα με το ποδοσφαιρο απευθηνεται σε εμενα , δεν θυμαμαι να αποκαλεσα κανεναν μαλακα επειδη ασχολειται με κατι. Αν παλι πιστευετε οτι το υπονοησα , τοτε σφαλετε , γιατι απλα ηθελα να θιξω το θεμα της τιμης . Δεν αντιλεγω οτι ειναι κορυφαιο μηχανακι.

 

Αλλα πως να γινει ? δεν ειναι ακριβο ? Με 2500 ευρω μπορει κανεις να παρει 2 λαμπατους ενυσχητες .

 

Οι ηχογραφησεις που παρεθεσα δεν ειναι με κινητα ηχογραφημενες αλλα direct με καλες καρτες ηχου και απο εναν τυπο που εχει σπουδασει ηχοληψια και γενικοτερα το εχει το θεμα... Δηλαδη δεν ειναι αξιοπιστη μια αποψη που βγαινει μεσα απο μια σωστη ηχογραφηση ? πως θα το ακουσεις το μηχανακι ? μονο σε λαιβ ? Εν τω μεταξυ επειδη κοστολογουμε μονο το υψος των χρηματων για το εργαλειο , ερχομαι και ρωταω... Ενυσχητη δεν θα χρειαστεις για να το κουμπωσεις ? καλλωδια , καμπινες κτλ εκει δεν θα υπαρχουν ? Αν πας σε ποιοτικα προιοντα το τοτε για να αξιοποιησεις το εν λογω μηχανημα χρειαζεσαι ενα 5000ρο...

 

Δεν ειπα κανεναν μαλακα... ισα ισα που λεω οτι αν καπου εχω σφαλει πειτε μου που και αναθεωρω αμεσως...

 

Ενας καλος ενυσχητης ειναι και ο 6505 με τιμη 1000 ευρω και ο engl fireball με παρομοια τιμη , και ενα σωρο μτχ...

Ας μην νιωθουμε ενοχοι καθε φορα που λεμε μια αποψη που μπορει να μην αρεσει ή μπορει να ειναι λαθος...

Φανταζομαι και ολοι οσοι το κατεχετε το θεμα πριν το μαθετε ολο και καποια ενσταση θα ειχατε...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας "καλός ενισχυτής" Άρη μου, θα σε στεναχωρήσω, δεν έχει ένα χιλιάρικο... Ή τουλάχιστον πολύ λίγοι έχουν τόσο και λιγώτερο.

 

Επετρεψε μου να διαφωνησω σε αυτο...για 'μενα αυτο μπορει να ισχυε καποια χρονια πριν αλλα πλεον με τοση πληθωρα ενισχυτων πιστευω ειναι παρα πολλοι οι αξιολογοι ενισχυτες, ακομα και κατω των 1000 ευρω. Εκτος αν ενας ενισχυτης δε θεωρειται καλος επειδη ειναι made in china.

 

Παντως γενικοτερα δε χρειαζεται να τρελαινομαστε ετσι, ουτε χρειαζεται κανενας να πεισει κανεναν για τιποτα, πλεον υπαρχουν πααααρα πολλες διαφορετικες επιλογες και ο καθενας παιρνει οτι θελει αναλογα με τα γουστα του και την τσεπη του και εχει το δικο του λογο για να παρει κατι συγκεκριμενο. Υπαρχουν πολλες παραμετροι για τον καθενα, δεν ειναι τοσο απλο το θεμα γι'αυτο πιστευω υπαρχει κι αυτη η "συγκρουση" :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου