Προς το περιεχόμενο

Η Εξέλιξη των Ειδών: Fractal Audio Axe-Fx II


Προτεινόμενες αναρτήσεις

direct σε κονσολα ειναι το αποτελεσμα πολυ κατωτερο των προσδοκιων...

 

Εξαρτάται πάντα απο το τι βάζεις πάνω στην κονσόλα...και φυσικά και απο την ποιότητα της ίδιας της κονσόλας... Απλά το βλέπεις απόλυτα το όλο θέμα...αναλογικό>ψηφιακό, όλα τα ψηφιακά είναι ίδια...

Δεν μπορείς σε καμία περίπτωση να συγκρίνεις μια πεταλιέρα με το Axe Fx...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 258
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Δεν μπορείς σε καμία περίπτωση να συγκρίνεις μια πεταλιέρα με το Axe Fx...

 

Eπαναλαμβανω οτι δεν το κανω εγω αυτο... το εχουν κανει αλλοι πριν απο εμενα και καταρχην οι ιδιοι οι κατοχοι του αχε φχ... Γραψε στο google axe fx vs line 6 hd και θα δεις ποσες συγκρισεις εχουν γινει .

 

Δεν συνεκρινε κανεις το αχε φχ με το zoom 505... Το συνεκριναν με το HD...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο αποτελει παντα μια επιλογη αλλα σε παριπλησια θρεντ εχει γραφετει πολλακις οτι χωρις ενυσχητη και ειδικα direct σε κονσολα ειναι το αποτελεσμα πολυ κατωτερο των προσδοκιων...

Δεν το εχω πει εγω , αυτο... Γνωστες του αθληματος το εχουν πει...

 

Αυτό ισχύει για άλλα modeling μηχανήματα ή ενισχυτές που σου προσφέρουν line out. Το axe-fx υποτίθεται οτί ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ κάνει καλά, σε βγάζει από το PA σαν να είχες μικρόφωνα μπροστά από καμπίνες.

 

Ακόμα και να έβαζες μικρόφωνο μπροστά από την Atomic fr καμπίνα, πάλι ΑΡΧΟΝΤΑΣ θα ακουγόσουνα.

 

I rest my case.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TGL μια και μοναδικη ερωτηση... Αν θες να παιξεις λαιβ με το axe fx δεν θα χρειαστεις καποιον καλο λαμπατο των 1500 ευρω τουλαχιστον καθως και αντιστοιχη καμπινα 1000 ευρω?

 

Το οχι στο γραψανε ηδη και δεν το επαναλαμβανω...

 

Σου προταθηκε και πριν να δεις πως λειτουργει αυτο το μηχανημα ρε Αρη και επιμενεις στα ιδια και στα ιδια. Εκτος απο την επιλογη direct και την επιλογη ενος monitor, μπορεις αν θες να εχεις την αισθηση του οτι παιζεις με ενισχυτη κιθαρας (σε μικρα stage παντοτε) να χρησιμοποιησεις μια αυτοενισχυομενη καμπινα τυπου Tech21 PowerEngine ή την Fractal που προαναφερθηκε, με κοστος πολυ μικροτερο απο τα νουμερα που ανεφερες.

 

Επισης, μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι ενα AxeFX (η και φτηνοτερα μηχανηματα οπως το pod HD) direct σε μια μετρια κονσολα θα ακουστει ΘΕΙΚΑ φτανει να "ξερεις" το μηχανημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οχι στο γραψανε ηδη και δεν το επαναλαμβανω...

 

Σου προταθηκε και πριν να δεις πως λειτουργει αυτο το μηχανημα ρε Αρη και επιμενεις στα ιδια και στα ιδια. Εκτος απο την επιλογη direct και την επιλογη ενος monitor, μπορεις αν θες να εχεις την αισθηση του οτι παιζεις με ενισχυτη κιθαρας (σε μικρα stage παντοτε) να χρησιμοποιησεις μια αυτοενισχυομενη καμπινα τυπου Tech21 PowerEngine ή την Fractal που προαναφερθηκε, με κοστος πολυ μικροτερο απο τα νουμερα που ανεφερες.

 

Επισης, μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι ενα AxeFX (η και φτηνοτερα μηχανηματα οπως το pod HD) direct σε μια μετρια κονσολα θα ακουστει ΘΕΙΚΑ φτανει να "ξερεις" το μηχανημα.

 

Ενταξει , αυτο αποζητω απο το πρωι... ενα βασιμο επιχειρημα ωστε να αντιληφθω την αξια του... Αλλα κανενας δεν μου την δινει... Τι να γινει ? Μια εξηγηση μιας γραμμης πρεπει να ψαχνω 1 ωρα στο σαιτ ή να μπω να ρωτησω κανενα αλλο φορουμ...?

Εχω επιλεξει το νοιζ σαν πηγη πληροφορησης μου... Οποτε αντι να διαφωνουμε απο το πρωι πειτε μου οτι εχει αυτη την δυνατοτητα που ακυρωνει καθε επιθυμια για την υπαρξη ενυσχητη σε λαιβ και το θεμα ληγει ...

 

Νομιζα οτι ουτως η αλλως θα χρειαζοταν και η υπαρξη καπιου καλου λαμπατου ενυσχητη σε συνθηκες λαιβ και γι αυτο εξεθετα αυτην την αποψη...Εξαλλου και στο σαιτ το ιδιο να το εβλεπα της φρακταλ δεν θα το πιστευα γιατι θα ειχα την υπονοια οτιλκεγεται για διαφημιστικους λογους... Απο εσας το πιστευω γιατι δεν εχετε λογο για ψεματα... Απλα πραγματα... Ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω επιλεξει το νοιζ σαν πηγη πληροφορησης μου...

Το Νοιζ δεν είναι εγκυκλοπαίδεια Άρη. Φόρουμ είναι. Και οι χρήστες του δεν έχουν κανένα καθήκον να σε ενημερώνουν αν εσύ δεν ενδιαφέρεσαι να ανοίξεις λίγο τα μάτια σου και να ψάξεις παραπέρα.

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kριμα που ο Κουρμπης δεν αποφασισε να παρει την αντιπροσωπεια για την Ευρωπη, οταν του ειχε προτεινει ο Cliff Chase (πριν την παρει το G66).

 

Θα μπορουσε οποιος ηθελε απο εμας, να το ακουσει απο κοντα, και  να σχηματισει πιο ολοκληρωμενη εικονα,για τον ηχο του, την τιμη του, και να κρινει μονος του αν τελικα αξιζει να δωσει τα χρηματα για να το αποκτησει

 

Σιγουρα το κοστος αποκτησης του  ειναι υψηλο, ενα τετοιο μηχανημα ομως, κατα την αποψη μου, δεν ειναι ακριβο γι'αυτα που προσφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Νοιζ δεν είναι εγκυκλοπαίδεια Άρη. Φόρουμ είναι. Και οι χρήστες του δεν έχουν κανένα καθήκον να σε ενημερώνουν αν εσύ δεν ενδιαφέρεσαι να ανοίξεις λίγο τα μάτια σου και να ψάξεις παραπέρα.

 

 

Δεν ειπα να με ενημερωσετε απο μονοι σας με π.μ.

Εκανα απο το πρωι την ερωτηση , τι το μαγικο εχει και ειναι τοσο ακριβο... Αν οπως λες δεν εχετε καθηκον , που δεν εχετε , δειξτε λιγη συμπονοαι τουλαχιστον και ενημερωστε κι εμενα... Αυτος δεν ειναι ο λογος των φορουμς ? Να μπαινεις και να ενημερωνεσαι για το τι καινουριο βγαινει και να μοιραζομαστε τις γνωσεις μας ? τις αποψεις μας γενικοτερα ?

 

Αλλιως τι να εκανα ? να εμπαινα σε κανενα ξενο φορουμ ? αυτο εννοεις ?

 

Δηλαδη επικροτεις την αποψη οταν καποιος ρωταει κατι που καποιος αλλος γνωριζει να του λεει ``ασε εσυ δεν ξερεις... θα μιλησουμε εμεις μεταξυ μας που ξερουμε`` και οχι την αποψη οτι ``ναι φιλε μου το ταδε κανει αυτο αυτο κι αυτο```

 

Γιατι οπως ειπα , το τι λεει το καθε σαιτ για το προιον που πουλαει συνηθως δεν ανταποκρινεται 100% στην αληθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ όποια ερώτηση σου έρχεται στο κεφάλι την αμολάς εδώ και όποιος απαντήσει.

Και αν δεν σου απαντήσει κανείς, δεν έχουμε συμπόνοια.

 

Άρη ούτε εγώ ξέρω πως ακριβώς κάνει ό,τι κάνει το Axe Fx. Όταν όμως αποφασίσω να μάθω, θα ανοίξω το σάιτ, θα διαβάσω και ΑΝ θεωρήσω ότι κάτι δεν ανταποκρίνεται 100% στην αλήθεια θα έρθω εδώ και θα ρωτήσω για το συγκεκριμένο ζήτημα που με απασχολεί.

 

Αλλά εσύ μπαίνεις να συζητήσεις σε ένα θέμα που δεν ξέρεις, έχεις την απαίτηση να σε ενημερώσουν οι γνώστες για το τι δεν ξέρεις και αν δε σου πουν, είσαι και κρίμα στο τέλος.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου