Προς το περιεχόμενο

Η Εξέλιξη των Ειδών: Fractal Audio Axe-Fx II


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν θα βγει ένα μηχάνισμα που θα παράγει έναν καινούργιο καταπληκτικό ήχο που κατά γενική ομολογία (δύσκολο αυτό) θα αφήνει πίσω τη λάμπα, τότε μπορούμε να μιλάμε για καλό ψηφιακό ήχο.

 

Aυτή είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα ερώτηση. Έχουμε μεγαλώσει με το πρότυπο της λάμπας στα αυτιά και στο μυαλό μας. Πώς θα καταφέρουμε να αναγνωρίσουμε τι την ξεπερνά όταν το ακούσουμε? Μου θυμίζει λίγο το περίφημο ερώτημα του Molyneux (http://plato.stanford.edu/entries/molyneux-problem/, http://web.mit.edu/newsoffice/2011/vision-problem-0411.html).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 258
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μια παρατήρηση μόνον: αν σε κάποιον φαίνονται πολλά τα λεφτά, μάλλον δεν ανήκει στο target group του εν λόγω μηχανήματος. Και το παλιό περίπου τόσα κόστιζε, και πάλι πούλησε αρκετά ώστε να υπάρχει η εταιρία και να έχει χρήματα για R&D καινούργιου. Ειδικά στην προκειμένη περίπτωση έχουν στα χέρια τους ένα μετρήσιμο μέγεθος (πωλήσεις παλιών μοντέλων) για να δούν πόσο μπορούν να κοστολογήσουν το νέο τους μοντέλο. Οπότε το να λέμε εκ των υστέρων ότι είναι ακριβό και δεν θα το πάρουμε, σε αυτήν την φάση δεν κάνει κάποια άμεση διαφορά.

 

Αντίστοιχα και σε μένα μπορεί να φαίνονται πολλά τα χρήματα που θα έδινε π.χ. κάποιος για μια James Tyler Variax, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι ο εν λόγω αγοραστής δεν χρειάζεται/θέλει ακριβώς αυτήν, ελπίζω να γίνομαι αντιληπτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, ας αφήσουμε αυτή την ιστορία με τις τιμές.

 

Πολλές φορές γίνεται σύγκριση τιμών σε θέματα "πετάλια vs πεταλιέρας". Αλλά δεν είναι μόνο οικονομοτεχνική η ανάλυση.

 

Ωστόσο, ακόμα και έτσι (είχα ποστάρει κάτι παρόμοιο και παλιότερα):

 

http://www.thomann.de/gr/soldano_slo100_head.htm

http://www.thomann.de/gr/mesa_boogie_roadking_head.htm

http://www.thomann.de/gr/diezel_vh4_s_el34_2.htm

http://www.thomann.de/gr/engl_e670_el34_special_edition_head.htm

 

Παραπάνω βλέπετε 4 (πιθανές, δεν είμαι και σίγουρος!  ;D) εξομοιώσεις του Axe-Fx. Από τις 60+.

 

Στο πορτοφόλι κανενός δεν κάνουμε κουμάντο... δεν θα τα ξαναλέμε. Αλλά αν είναι να συγκρίνουμε, είναι με τέτοια δεδομένα, όχι με no-name ενισχυτές ή εφφέ.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενας μας δεν το εκραξε... Το μονο που τολμησαμε να πουμε ειναι οτι τα 2300 ειναι καπως υπερβολικη τιμη... Γιατι αν εγω τωρα πω...Ε ναι λοιπον ψαχνομαι που ψαχνομαι για ενυσχητη ας παρω το αχε φχ να κανω την δουλεια και να γουσταρω , θα πρεπει να παιζω με ακουστικα γιατι θα χρειαστω και καποιον λαμπατο... Αν ειναι να δωσει κανεις 2300 οσο καλο και να ειναι για να παιζει μονο dιrect τοτε παιζω και με το guitar rig...

 

Ειναι λαθος να κρινουμε τις αποψεις των αλλων με το προσχημα οτι...ασε , εσυ δεν ξερεις...

 

2300 κάνει ο Dual Recto. Αν θές να παίζεις καρφί σε έναν Dual Recto, be my guest  :)

 

Με τα ίδια λεφτά όμως, μπορείς να έχεις την εξομοίωση του Dual Recto, ένα σωρό εξαιρετικά εφέ, ένα σωρό από άλλες εξομοιώσεις ενισχυτών και την δυνατότητα να αλλάζουν όλα αυτά με το πάτημα ενός footswitch (μην μου πεις "πρέπει να αγοράζω και footswitch", πάρε ένα fcb1010!).

 

Ακόμα και να ήθελες να παίξεις καρφί σε Dual Recto θα ήταν κρίμα να χάσεις τις δυνατότητες του Axe-fx. Πάρε και μια FRFR καμπίνα και θα μπορείς να ακούς γκαζωμένο ενισχυτή χωρίς να τρέμουν τα θεμέλια του σπιτιού ( ή του liveάδικου αντίστοιχα ). Όσο για την διαφορά στον ήχο ταπεινή μου άποψη δεν θα καταλάβει κανείς τίποτα. Εγώ προσωπικά βγάζω ήχους από το Guitar Rig που με κάνουν να θέλω να κουβαλάω laptop στα live (μόνο το feedback θα μου λείπει).

 

 

Βέβαια το σύγκρινα με έναν πανάκριβο ενισχυτή. Εγώ έχω έναν Orange Rocker 30 που αγόρασα 700 ευρώ μεταχειρισμένο. Για βρετανικό fizzy ήχο είναι απίστευτος, αλλά έλα που θέλω και έναν fender bassman για όταν παίζω με την strat. Και τώρα που το σκέφτομαι δεν θα με χάλαγε να είχα και έναν Dual Recto να χώνω στον χαβαλέ τίποτα πιο σκληρό. Για πετάλια ούτε καν να αρχίσω να μιλάω...

 

Γι'αυτό και γέρνω προς ένα axe-fx.

 

Τώρα, αν σε ικανοποιεί απόλυτα ένα rig που το συνολικό του κόστος είναι κάτω από το κόστος ενός axe-fx, μιας καμπίνας και ενός footswitch, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι το axe-fx δεν σε συμφέρει.

 

Απλά εγώ προσωπικά εικάζω ότι οποιοσδήποτε θελήσει να ασχοληθεί σοβαρά με τον κιθαριστικό ήχο για πάνω από 3-4 χρόνια θα το ξεπεράσει αυτό το κόστος. Πολύ... ;)

 

Έδιτ: Με πρόλαβε και ο TGL... Απλά αφού το έγραψα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BTW μπορείς να φτιάξεις ήχο ενισχυτή δικό σου συνδυάζοντας στοιχεία - όπως κάνει το Revalver (νομίζω);

 

Yes indeed.  ;)

 

ΟΤ: Η συζήτηση νομίζω έχει όλες τις δυνατότητες να γίνει ενδιαφέρουσα, ειδικά και μετά τα τελευταία post των bloody και Ray. Θα μου επιτρέψετε να σας αφήσω και να πάω για δουλειά γιατί... 2300€ είναι νούμερο, όπως και να το κάνουμε.  ;D ;D ;D ;D  Ελπίζω το βράδυ να εκπλαγώ ευχάριστα με το πλήθος και το "βάθος" των posts!  :)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίστοιχα και σε μένα μπορεί να φαίνονται πολλά τα χρήματα που θα έδινε π.χ. κάποιος για μια James Tyler Variax, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι ο εν λόγω αγοραστής δεν χρειάζεται/θέλει ακριβώς αυτήν, ελπίζω να γίνομαι αντιληπτός.

 

Δεν συμφωνώ με αυτήν την λογική γιατί ενώ είναι στην βάση της σωστή, υποννοεί μια παραίτηση και μια παθητικότητα. Επέτρεψέ μου να έχω ενα πιο κριτικό βλέμμα απέναντι στα καταναλωτικά (μουσικά) προιόντα ακόμα και στις προθέσεις των καταναλωτών. Νομίζω οτι διατηρώ το δικαίωμα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TGL μια και μοναδικη ερωτηση... Αν θες να παιξεις λαιβ με το axe fx δεν θα χρειαστεις καποιον καλο λαμπατο των 1500 ευρω τουλαχιστον καθως και αντιστοιχη καμπινα 1000 ευρω?

 

Δεν υποτιμω το μηχανημα , κι εγω αν ειχα χρηματα θα το επαιρνα απλα δεν ειναι λιγο ακριβο ? Απλα ρωταω... Αν μου πεις οτι δικαιως εχει τοσο για αυτα που προσφερει θα παραδεχτω την ηττα μου... Αν μου πεις οτι ``κοιτα πιστευω οτι θα μπορουσε να ειναι λιγο πιο φθηνο βασει της τεχνολογιας απλα κι αυτοι να βγαλουν θελουν `` παλι θα παραδεχθω την ηττα μου...Χωρις να σημαινει οτι κανουμε πολεμο... Για την κουβεντα το λεω ...

 

Τις προαλλες και σε ενα αλλο θρεντ ειχα διατυπωσει την αποψη οτι μπραβο στην μπουγκερα που προσφερει φθηνους ενυσχητες και αποδυκνυει οτι και με λιγοτερα χρηματα του πελατη φτιαχνεις αξιολογους ενυσχητες σε αντιθεση με κατι αλλες εταιριες που εχουν ενυσχητες των 3000-4000 ...

 

Δηλαδη μη νομιζεις οτι εχω σκαλωμα με το συγκεκριμενο προιον . Εχω σκαλωμα γενικοτερα με τα πανακριβα προιοντα τα οποια αν και κοστιζουν για να φτιαχτουν μαξιμουμ μεχρι 500 ευρω για την εταιρια , βγαινουν στην αγορα με 3000 ευρω... Δεν αντιλεγω οτι παιζει ρολο και η ιδεα , κτλ...Απλα αναλογιζομαι οτι αλλες οικογενειες ζουν τον χρονο με αυτα τα χρηματα και τα θεωρω υπερβολικα...Και σου μιλαει ενας ανθρωπος με 7 κιθαρες...

 

Και ξερεις τι θυμηθηκα ? Οταν ειχες φτιαξει το θρεντ για το HD... θυμαμαι οτι ελεγες καπου οτι στο φορουμ της φρακταλ αντιμετωπιζουν την ελευση του HD στην αγορα με μισος και απεχθεια λες και θυγεται ο αντρισμος τους...

 

Αρα την συγκριση μεταξυ HD και AXE FX δεν την εκανα εγω οπως καποιοι την κατηγορησαν ατοπη παραπανω... αλλα 1000δες που ασχολουνται ανα τον κοσμο με το αθλημα και πρωτοι πρωτοι οι ιδιοι στο φορουμ της φρακταλ... και δεν ειπε βεβαια κανεις οτι το HD ειναι καλυτερο.... ομως παρα πολλοι εχουν παραδεχθει οτι η διαφορα τους η ηχητικη δεν κοστιζει 2000 ευρω...

 

ΕΕΕ αυτη την αποψη αποτυπωσα κι εγω για συζητηση... Αν υποτιμαται αυτη η αποψη τοτε υποτιμαται η αποψη 1000δων ατομων σε διαφορα φορουμ αλλα και στο youtube... που επαναλαμβανω κανεις δεν ειπε οτι το HD ειναι καλυτερο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TGL μια και μοναδικη ερωτηση... Αν θες να παιξεις λαιβ με το axe fx δεν θα χρειαστεις καποιον καλο λαμπατο των 1500 ευρω τουλαχιστον καθως και αντιστοιχη καμπινα 1000 ευρω?

 

Όχι (sorry TGL). Direct στην κονσόλα και είναι όλοι ευτυχισμένοι (εκτός από το GAS σου).

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TGL μια και μοναδικη ερωτηση... Αν θες να παιξεις λαιβ με το axe fx δεν θα χρειαστεις καποιον καλο λαμπατο των 1500 ευρω τουλαχιστον καθως και αντιστοιχη καμπινα 1000 ευρω?

 

Όπως είπε και ο octapus καλύτερα να μπεις κονσόλα, αλλά αν δεν έχει το "μαγαζί" άνετα παίζεις με τέτοιο:

 

Reactor FR Cabinet.

ACTIVE CAB (50W): $799

που είναι ηχείο που προτείνει η Fractal και περιλαμβάνει έναν τελικό 50w. Το συνολάκι αυτό υποτίθεται ότι είναι αρκετά "flat" έτσι ώστε να ανταποκριθεί καλά σε ποικιλία εξομοιώσεων. Και ο Dweezil Zappa με 4 τέτοια παίζει.

 

Και για να μην μπερδευόμαστε με τιμές και ιστορίες: με 3 χιλιάρικα, έχεις ένα rig που κάνει τα ΠΑΝΤΑ (σχεδόν... ;D).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι (sorry TGL). Direct στην κονσόλα και είναι όλοι ευτυχισμένοι (εκτός από το GAS σου).

 

Ναι αυτο αποτελει παντα μια επιλογη αλλα σε παριπλησια θρεντ εχει γραφετει πολλακις οτι χωρις ενυσχητη και ειδικα direct σε κονσολα ειναι το αποτελεσμα πολυ κατωτερο των προσδοκιων...

Δεν το εχω πει εγω , αυτο... Γνωστες του αθληματος το εχουν πει...

 

Παμε ρε... χωστε τα τωρα που λειπει ο TGL ... Να ρθει το βραδυ να τα διαβασει και να παθει εγκεφαλικο...  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου