Προς το περιεχόμενο

Η Εξέλιξη των Ειδών: Fractal Audio Axe-Fx II


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω ας πουμε παιζω μεταλ... , αλλος παιζει λαικα , οποτε στον λαικατζη ο engl powerball δεν θα του δωσει τιποτα...

Με 2500 έχεις όλο το πειραματισμό της ζωής σου (και μέρος από την άλλη...που θα έχεις μάθει να το χειρίζεσαι) ;) Mετά που θα γυρίσεις από φαντάρος, μπορεί να μην παίζεις μέταλ...όλοι κάποτε μεγαλώνουμε

 

μετα δεν θα σας λειπουν τα θρεντ μου ?

Από ότι βλέπεις....δεν έχουμε έλλειψη...απλά κάποιοι όπως ο Cyberjhonys μένουν και στην ιστορία ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 258
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Mετά που θα γυρίσεις από φαντάρος, μπορεί να μην παίζεις μέταλ...όλοι κάποτε μεγαλώνουμε

 

 

Εχω τελειωσει το ενδοξο ναυτικο εδω και 4 χρονια... Σε λιγο παντρευομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα λεω οτι κανενας οργανοπαιχτης , κατα την δικη μου βεβαια οπτικη , δεν θα χρησιμοποιησει πανω απο 2-4 ηχους... οποτε υπο αυτην την εννοια οι 50 ενυσχητες που παρεχει φανταζομαι δεν ειναι ολοι χρησιμοι.

Εγω ας πουμε παιζω μεταλ...

Προφανώς δεν απευθύνεται σε εσένα, εμένα ή τον 'λαϊκό' το προιόν ;). Αν κάποιος είναι

session μουσικός, παίζει πολλά είδη, ηχογραφεί για πολλές παραγωγές και έχει φάει τη

μέση του στο κουβάλημα, σίγουρα θα χρησιμοποιήσει πολλούς περισσότερους ήχους

απο όσους εμείς μπορούμε να φανταστούμε οτι χρειάζεται.

 

Σε λιγο παντρευομαι...

:o Μην κάνεις μ@λ@κίες ρε, πολύ νεος είσαι ακόμα... δύσκολα ένας παντρεμένος βρίσκει

χρόνο για να μάθει ένα μηχάνημα σαν το axe fx ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα πράγμα θα συμφωνήσω με τον manos_evh, η ταχύτητα με τη οποία αυτά τα μηχανήματα καθίστανται obsolete είναι πραγματικά μεγάλη. Αν και δεν φταίει η τεχνολογία απλά το πάθος του υπερκαταναλωτή ανθρώπου να έχει το πιο αστραφτερό μπιχλιμπίδι από όλα τα άλλα παιδάκια, ενώ αυτό που είχε μέχρι και μερικά λεπτά πρίν ήταν ότι καλύτερο (και πιθανώς συνεχίζει να είναι εξαιρετικό). Φαντάζομαι ήδη χρήστες του προηγούμενου axe-fx να κάθονται και να το βλέπουν και να ξενερώνουν λες και είναι κανένα zoom της προηγούμενης δεκαετίας.

 

Με 2500 έχεις όλο το πειραματισμό της ζωής σου (και μέρος από την άλλη...που θα έχεις μάθει να το χειρίζεσαι) ;) Mετά που θα γυρίσεις από φαντάρος, μπορεί να μην παίζεις μέταλ...όλοι κάποτε μεγαλώνουμε

 

Όταν γυρίσει από φαντάρος θα πρέπει να αγοράσει άλλο  ;) με το εννιάμηνο τώρα ίσως και όχι..

 

ΚΑΠΟΙΑ στιγμή θα πρέπει να μπει φρένο στη νεκροφιλία της "όμορφης λαμπίτσας"... και της τεχνολογίας του 1920 που αναπαράγεται ΜΟΝΟ σε τομείς της αγοράς που απευθύνονται στο θυμικό και όχι στην ουσία (λυχνίες παράγονται πλέον μόνο για βαρεμένους audiophiles και βαρεμένους κιθαρίστες).  ;) ;)

 

Εε, καλά τώρα. Σε βρίσκω όλιγον τι δογματικό.

 

... Σε λιγο παντρευομαι...

 

Μη Άρη, τζίζ. Μετά γιόκ τα λεφτά για ενισχυτές και κιθάρες. ;)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη Άρη, τζίζ. Μετά γιόκ τα λεφτά για ενισχυτές και κιθάρες. ;)

 

Αρηηηηηη.....Ακου που στα λενε....αυτο επαθα και εγω....μολις ηρθαν και τα ματσακονια...τερμα οι αγορες.

Κατσε εκει που καθεσαι μεεεεεεεεεχρι να βρεις αυτο που θελεις τελικα.....λεμε τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωριζω οτι παρεχει παρα πολλα πραγματα , απλα λεω οτι κανενας οργανοπαιχτης , κατα την δικη μου βεβαια οπτικη , δεν θα χρησιμοποιησει πανω απο 2-4 ηχους... οποτε υπο αυτην την εννοια οι 50 ενυσχητες που παρεχει φανταζομαι δεν ειναι ολοι χρησιμοι.

Εγω ας πουμε παιζω μεταλ... , αλλος παιζει λαικα , οποτε στον λαικατζη ο engl powerball δεν θα του δωσει τιποτα...

 

Άρη, κάνεις λάθος για τους 2-4 ήχους που λες...

Αυτοί είναι για κάποιον που κάνει μελέτη/εξάσκηση στο σπίτι του...

 

Για παράδειγμα, εγώ στο G-Major 2, αυτή τη στιγμή που το ετοιμάζω (αν τα καταφέρω και δεν πάθω νευρικό κλονισμό... ;D) για μελλοντικά live της μπάντας μου έχω 2-4 presets ΑΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ (Rhythm, Lead, Clean, Solo)...γιατί;

Γιατί κάθε κομμάτι θέλω να έχει διαφορετική ποσότητα εφέ, διαφορετικά εφέ, άλλη ποσότητα και είδος κομπρέσσορα, άλλο noise gate (σε κομμάτια με υπερβολικά κοφτά σημεία βάζεις περισσότερο-σε κομμάτια με πιο ανοιχτές συγχορδίες λιγότερο για παράδειγμα), έχουμε φυσικά άλλα tempo (γιατί να είσαι με το ρημάδι το tap tempo στο πόδι...;;;), κλπ. κλπ.

 

Θέλω να κάνω λοιπόν backup όλα τα τραγούδια στον υπολογιστή μου και αναλόγως το setlist να τα βάζω με την ανάλογη σειρά...

Και σκέψου ότι έχω να κάνω και με τον ενισχυτή συν τοις άλλοις!!

Γιατί λοιπόν να μην το κάνω αυτό με το Axe-FX και να ξεμπερδεύω;;;

 

Κι αν κάποια στιγμή έχω τα χρήματα, βάζω στο rack μου έναν καλό τελικό (βλέπε VHT 2/50/2 ή 2/90/2 για παράδειγμα...) και βελτιώνω ακόμα περισσότερο τον ήχο!!!

Ή ακόμα βάζω το Axe-FX II στο FX Loop της κεφαλής, με το βελτιωμένο 4 cable method που του επιτρέπει να βάζεις όποια εφέ θέλεις πριν την προενίσχυση της κεφαλής και όποια θέλεις μετά...τι να λέμε τώρα!!!

 

Αυτή η στιγμή ειδικά με το USB που θα βοηθάει στο να φτιάχνεις γρήγορα κι εύκολα τα presets σου, γίνεται το τέλειο εργαλείο...με την ηχογράφηση και του "dry" σήματος και το reamping που μπορείς να κάνεις μετά γίνεται τέλεια επιλογή και για τις προ-παραγωγές μου!!

 

Με τα user IR που παίρνει πλέον, αμφιβάλλω αν θα μου χρειάζονται και προγράμματα τύπου Recabinet πλέον...

Ήδη χρησιμοποιώντας το POD X3 Pro μου και κάνοντας reamping με το POD Farm και βάζοντας για cab simulation αυτές του Recabinet 3, βγαίνει πολύ ικανοποιητικό αποτέλεσμα...φαντάζομαι λοιπόν με το Axe-FX II..................  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Σε λιγο παντρευομαι...

Δεν λές στη πεθερά σου να σας πάρει ένα AXE-FX? Να μην γεμίσετε καφετιέρες όπως εμείς... ::)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ήδη χρήστες του προηγούμενου axe-fx να κάθονται και να το βλέπουν και να ξενερώνουν λες και είναι κανένα zoom της προηγούμενης δεκαετίας.

Εγώ ήδη ξέρω έναν... ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου