Προς το περιεχόμενο

Η Εξέλιξη των Ειδών: Fractal Audio Axe-Fx II


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για παράδειγμα, εγώ στο G-Major 2, αυτή τη στιγμή που το ετοιμάζω (αν τα καταφέρω και δεν πάθω νευρικό κλονισμό... ;D) για μελλοντικά live της μπάντας μου έχω 2-4 presets ΑΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ (Rhythm, Lead, Clean, Solo)...γιατί;

Γιατί κάθε κομμάτι θέλω να έχει διαφορετική ποσότητα εφέ, διαφορετικά εφέ, άλλη ποσότητα και είδος κομπρέσσορα, άλλο noise gate (σε κομμάτια με υπερβολικά κοφτά σημεία βάζεις περισσότερο-σε κομμάτια με πιο ανοιχτές συγχορδίες λιγότερο για παράδειγμα), έχουμε φυσικά άλλα tempo (γιατί να είσαι με το ρημάδι το tap tempo στο πόδι...;;;), κλπ. κλπ.

off topic on

Υπάρχει περίπτωση να ευχαριστηθείς live με το μυαλό συνεχώς στα πόδια σου ;

Ειλικρινά ρωτάω.

Γιατί προσωπικά, έχοντας το μυαλό σε τραγούδι, μπάσο, και overall γκρουβ/γκρουπ, προσωπικά μου φαίνεται τεράστιο βουνό να ασχοληθώ και με πολυπετάλι και μεγάλο respect στα παληκάρια που κάνουν μελετημένο tap dancing στα κουτιά τους. Ένα έχω αυτή τη στιγμή με κάνα δυο preset και αυτό ακόμα με μπερδεύει.

off topic off και να με σχωράτε....

 

Εγώ ήδη ξέρω έναν... ;D

Καταπληκτικό παιδί αλλά άρρωστος.

Το πολύ σαλέπι φταίει μάλλον.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 258
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κατά τη γνώμη μου ο κιθαρίστας δεν πρέπει να παντρεύεται πριν βρει τον προσωπικό του ήχο.

Είναι η προσωπική σου γνώμη ή κάτω από το βάρος της Πανεπιστημιακής σου υπόστασης?

Μιλάς δηλ για κιθαρίστες μοναχούς? (ή μονάχους)... :-*

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όσο για τα χρήματα που χάνεις...χμμμ...σκέψου πόσα έχεις χάσει αγοράζοντας κινητό, pc, αυτοκίνητο...

 

Μα τρώμε που τρώμε το τριπακι του 'upgrading για το upgrading' με όλα αυτα. Γιατί να το τρώμε και με τους ενισχυτές? (υπαρχεί που υπάρχει κ το GAS, GAS με μανία upgrading μαζί όμως, δε λέει... :)   )

 

 

 

Το παραμύθι με τους endorsers σταματάει εδώ: όλοι οι επώνυμοι που χρησιμοποιούν Fractal το... χρησιμοποιούν πραγματικά, δεν το έχουν απλά στο ρεύμα για να αναβοσβήνουν τα λαμπάκια. Διότι, ως επαγγελματίες, ξέρουν να επιλέγουν το εργαλείο που θα τους καλύψει, χωρίς περιττούς συναισθηματισμούς. Οι τελευταίοι είναι προνόμιο των ερασιτεχνών μουσικών που συντηρούν και ολόκληρη την αγορά.

 

 

μακάρι να είναι έτσι τίμια τα πράγματα

 

 

ΚΑΠΟΙΑ στιγμή θα πρέπει να μπει φρένο στη νεκροφιλία της "όμορφης λαμπίτσας"... και της τεχνολογίας του 1920 που αναπαράγεται ΜΟΝΟ σε τομείς της αγοράς που απευθύνονται στο θυμικό και όχι στην ουσία (λυχνίες παράγονται πλέον μόνο για βαρεμένους audiophiles και βαρεμένους κιθαρίστες).  ;) ;)

 

 

εκτος κ αν ΚΑΠΟΙΑ στιγμή μπει φρένο στη μανία του να τα κάνουμε όοοολα ψηφιακά! δεν χρειάζεται να γυρίσουμε στο 1920 και να διαβάζουμε με κεριά. απλά, if it aint broken, dont try to fix it.

 

 

 

Ωστόσο, όσοι έχουν το μυαλό και τη βούληση να προχωρήσουν παραπέρα, με λίγη καλή τύχη και έμπνευση, θα εξερευνήσουν ήχους που δεν ήταν δυνατοί με την τεχνολογία του προηγούμενου αιώνα.

 

 

Εννοείται αυτό. Κανείς δεν είπε να σταματήσει η τεχνολογία να εξελίσσεται. Να εξερευνήσουν και ήχους και τα πάντα. Απλά, δε χρειάζεται με το που βγαίνει κάτι καινούριο να το βαφτίζουμε αυτόματα το νέο θαύμα.  Η εταιρεία που το παράγει θα το συνοδεύει με ένα σωρό εντυπωσιακές τεχνικές λεπτομέρειες για το τι μπορεί να κάνει κλπ κλπ και καλά θα κάνει για να το πουλήσει φυσικά...

 

 

Ο Slash δεν έχει την αποκλειστικότητα στην παραγωγή σύγχρονης μουσικής. Υπάρχουν και κάποιοι άλλοι, που ακούνε (ακούγανε) στα ονόματα Frank Zappa, Adrian Belew, Robert Fripp, John McLaughlin κλπ κλπ. Ποιον επιλέγεις να θεωρεί "ήρωα" ο καθένας είναι δικό του θέμα. Και τελικά ας καταλάβουμε ότι όλα αυτά είναι εργαλεία για να παίζει κάποιος μουσική ασχέτως αν ενσωματώνουν τεχνολογία του 2011 ή του 1911. Ή και παλιότερη (δες post του Χάρρυ περί μπουζουκακίου  ;)).

 

 

Συμφωνώ. Ανέφερα τον Slash όχι επειδή είναι 'ήρωας' μου (που είναι!! :D  ). Υπήρχαν πάρα πολλά τεράστια ονόματα όπως και αυτά που αναφέρεις. Ο Slash όμως μέσα απ την τεράστια επιτυχία των GNR και την προβολή απ το mtv ήταν αυτός που έδωσε ένα τέλος στη μανία-μόδα που ακολουθούσαν πάρα πάρα πολλοί κιθαρίστες να 'εξερευνήσουν νέους ήχους', να αφήσουν τη..'νεκροφιλία της λαμπίτσας', και να 'προχωρήσουν απ την τεχνολογία του προηγοέμενου αιώνα', ενώ το μόνο που κάναν ήταν να αγοράζουν και να αγοράζουν...κ άλλο rack... κ αλλό rack...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Αγάπη μου καλησπέρα........ γύρισαααα.

- Καλώς τον. Πως πέρασ...... τι είναι αυτό   ???

- Τίποτα αγάπη μου. Ενα Axe Fx που μόλις παρέλαβα, το καινούριο, για τη κιθάρα μωρέ, ξέρεις....

- Κι άλλο; Πόσο πήγε αυτό το μαραφέτι ;

- Τίποτα. Δυόμιση χιλιάρικα μωρέ. Έτσι μου μένουν από τα λεφτά που χαμε για τις διακοπές, να πάρω και έναν καινούριο τελικό και μια καμπινούλα γλύκα που θα τρελλαθείς.

- ΠΑΡΤΑ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΟΥ ΝΑ ΜΗ ΣΕ ΒΛΕΠΩ

.

.

(problem solved)  ;) 8)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Αγάπη μου καλησπέρα........ γύρισαααα.

- Καλώς τον. Πως πέρασ...... τι είναι αυτό   ???

- Τίποτα αγάπη μου. Ενα Axe Fx που μόλις παρέλαβα, το καινούριο, για τη κιθάρα μωρέ, ξέρεις....

- Κι άλλο; Πόσο πήγε αυτό το μαραφέτι ;

- Τίποτα. Δυόμιση χιλιάρικα μωρέ. Έτσι μου μένουν από τα λεφτά που χαμε για τις διακοπές, να πάρω και έναν καινούριο τελικό και μια καμπινούλα γλύκα που θα τρελλαθείς.

 

 

Η ΙΔΑΝΙΚΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

 

- A !!! καλα βρε αγαπη μου , καλα εκανες και το πηρες μας ελειπε... γιατι κι εγω οταν επαιζες ειχα διαπιστωσει οτι οι δυναμικες ηταν λιγο χαλαρες...

 

Η ΧΑΛΙΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ( Την επομενη μερα )

 

- Αγάπη μου καλησπέρα........ γύρισαααα.

- Καλώς τον. Πως πέρασ...... τι είναι αυτό  ???

- Τίποτα αγάπη μου. Ενα Axe Fx που μόλις παρέλαβα, το καινούριο, για τη κιθάρα μωρέ, ξέρεις....

- Κι άλλο; Πόσο πήγε αυτό το μαραφέτι ;

- Τίποτα. Δυόμιση χιλιάρικα μωρέ. Έτσι μου μένουν από τα λεφτά που χαμε για τις διακοπές, να πάρω και έναν καινούριο τελικό και μια καμπινούλα γλύκα που θα τρελλαθείς.

-ΑΑΑΑ μαλιστα... τα λεφτα των διακοπων ε ?

- Ναι μωρε θα τα ξαναμαζεψουμε. Αληθεια ρε γυναικα ποιανου ειναι αυτο το σωβρακο ?

- ΑΑΑ ειναι του μπαμπη του υδραυλικου. Περασε απο εδω χθες το πρωι για να φτιαξει την βρυση... Αμα δεις πως την εφτιαξε θα τρελαθεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εκτος κ αν ΚΑΠΟΙΑ στιγμή μπει φρένο στη μανία του να τα κάνουμε όοοολα ψηφιακά! δεν χρειάζεται να γυρίσουμε στο 1920 και να διαβάζουμε με κεριά. απλά, if it aint broken, dont try to fix it.

 

 

Τότε να κυκλοφορούμε όλοι με το πρώτο φορντάκι παραγωγής,και να κάψουμε τους υπολογιστές..Οι άβακες σίγουρα σπάνε πολύ πιο δύσκολα...

 

Η λέξη κλειδί για το axe-fx είναι ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΠΟΙΗΣH.Άν ξέρεις να ρυθμίζεις ήχο,το axe-fx σου δίνει την απόλυτη εξομοίωση ΗΧΟΓΡΑΦΗΜΕΝΗΣ κιθάρας,η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε live.Δεν θέλω να τα σκάσω για έναν λαμπάτο+καμπίνα+πετάλια για παραμετροποίηση ,και στην τελική να έχω μόνο έναν ήχο,από τη στιγμή που με το axe-fx μπορώ να έχω και πιστή εξομοίωση,και απόλυτο έλεγχο,και ελάχιστα έξοδα σερβις (δλδ όχι λαμπες κερατα κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τη στιγμή που με το axe-fx μπορώ να έχω και πιστή εξομοίωση

 

Εχει πραγματικα πιστη εξομειωση ή απλα εναν καλο ηχο... Γιατι απο το παρακατω βιντεο φενεται οτι εχει μεν καποιο καλο ηχο , ομως οχι πιστη εξομειωση. Και το παλικαρι που κανει την συγκριση ΞΕΡΕΙ να ηχογραφει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου