Προς το περιεχόμενο

Αγορά καλών passive monitors για στερεοφωνικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα noiz

 

Σκεφτόμουν αν θα ήταν καλύτερα για χρήση στο home studio μου , αντι να πάρω active monitors , να συνεχίσω να χρησιμοποιω το στερεοφωνικό μου σαν ενισχυτη προσθετοντας καλύτερα ηχεία , που να ενδείκνυνται για την χρήση που τα θέλω . ετσι ωστε να έχω καθαρότερο ήχο και όσο δυνατον λιγοτερη παραμόρφωση.

 

Τι προτείνετε εσεις , κατα πόσο θα με βολέψει και τι αρνητικό μπορεί να αντιμετωπίσω?

 

Βασικά και για εργονομία αλλά και για να έχω και τα υπολοιπα του στερεοφωνικού μου, τις λειτουργίες του δηλαδή (ειναι compact ) που τα έχω τώρα,

 

thanks!!

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω εχω επιλέξει να χρησιμοποιώ τον ενισχυτη μου (Maranz PM7200) με passive ηχεία .

Εχω τα Dynaudio BM6P.Ειναι μια ποιοτικη επιλογη κι εχουν γενικά ξεκούραστο ηχο,αλλά δεν ξερω το budget σου.Τα active BM6 χρησιμοποιούνται πολύ σε studio,εχουν παρει πολυ καλες κριτικές.

Υπαρχουν και τα ΒΜ5P, ειναι νεωτερη εκδοση.

Φυσικά υπαρχουν κι αλλες επιλογές κι επισης εξαρταται και απο τον ενισχυτή σου.

Οι ιθύνοντες προτεινουν active ηχεια παντα,αλλα αυτη η λυση ειναι οικονομικότερη και ισως πιο λειτουργική για ενα home studio.

Στην τελική,οσο καλυτερα ξερεις τα ηχεία σου τοσο σωστότερες μίξεις θα κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο στερεοφωνικο έχει ρυθμιση flat η οποία δουλευει ικανοποιητικότατα στα ήδη υπάρχοντα ταλαιπωρημένα ηχεία.

 

Το πρόβλημά μου είναι με την παραμόρφωση στις χαμηλές , ιδιαίτερα όταν χρησιμοποιώ το triton , και πιστεύω οτι αυτό είναι καθαρά θέμα ηχείων.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο στερεοφωνικο έχει ρυθμιση flat η οποία δουλευει ικανοποιητικότατα στα ήδη υπάρχοντα ταλαιπωρημένα ηχεία.

 

Το πρόβλημά μου είναι με την παραμόρφωση στις χαμηλές ' date=' ιδιαίτερα όταν χρησιμοποιώ το triton , και πιστεύω οτι αυτό είναι καθαρά θέμα ηχείων.[/quote'] αυτο ενοω!ποσο flat ειναι στην πραγματικοτητα ρυθμιση αυτη? ακομα και τα φθηνα monitor υποτιθεται οτι ειναι φλατ!και ομως δεν ειναι.αλα ακομα και τα ακριβα μονιτορ αν τα συγκρινεις μεταξυ τους θα παρατηρησεις τραγικες διαφορες!!καλυτερη λυση θα ηταν να παρεις αυτοενισχυομενα μονιτορ οπου ειναι αρκετα πιθανο να συνεργαζονται καλα με τον ενισχυτη τους και να εχεις "φλατ" ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μας λες κάτι πολύ βασικό: Ποιόν ενισχυτή έχεις και με πόση ισχύ.

Επίσης τι μεγέθους δωμάτιο έχεις και κατά πόσο είσαι σίγουρος ότι φταίνε τα ηχεία όταν παραμορφώνει ο ήχος παίζοντας το triton. Και τέλος το χρηματικό σου όριο!

 

 

 

Πάντως ταίριασμα πιο δύσκολα θα κάνεις με ξεχωριστό ενισχυτή αντί μιας ενιαίας κατασκευής ενός ενεργού ηχείου... ¶ποψη μου φυσικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου