Προς το περιεχόμενο

korg r3 vs korg micro x


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια

Εχω βαλει στο ματι για αγορα καποιο απο τα 2...Ως μεταχειρισμενα τα βρισκω στα 300 euro

Θελω να δραστηριοποιηθω παλι μετα απο χρονια που ειχα παρατησει το αρμονιο μου κ μιας κ μου αρεσουν οι ηλεκτρονικοι ηχοι ποιο πιστευετε οτι θα με καλυψει καλυτερα κ ειναι πιο all around οργανο (δεδομενου του μικρου budget κ μεχρι να ανεβω στο μελλον σε κατι καλυτερο)

Η επιλογη θα ειναι ΜΟΝΟ αναμεσα σε αυτα τα 2 τα συγκεκριμενα korg

PLs help

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βρίσκεις μεταχειρισμένα εννοείς.

Τα είδες από κοντά?

Εντυπώσεις?

Αll around κατ'εμε δεν είναι κανένα από τα 2.

Σε τι μουσική θα κινηθείς?

 

 

υ.γ. Γιατί σε αυτά τα 2 συγκρκεριμένα;

υ.γ.2 τι είναι για σένα το all around;

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βρίσκεις μεταχειρισμένα εννοείς.

Τα είδες από κοντά?

Εντυπώσεις?

Αll around κατ'εμε δεν είναι κανένα από τα 2.

Σε τι μουσική θα κινηθείς?

 

Ηλεκτρονικη κατα 90%

Ναι μεταχειρισμενα ειναι

Ακομα απο κοντα οχι δεν τα εχω δει....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλεκτρονικη κατα 90%

 

bass inteligent, ambient,electronica,trance?

 

Και θα το έχεις σε live ή σε στουντιο εγγραφή?

 

Ακομα απο κοντα οχι δεν τα εχω δει....

 

Δες τα αρκετή ώρα όπως και δήποτε.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bass inteligent, ambient,electronica,trance?

 

Και θα το έχεις σε live ή σε στουντιο εγγραφή?

Δες τα αρκετή ώρα όπως και δήποτε.

 

ambient κυριως κ μετα ολα τα αλλα...

Στο σπιτι θα ειναι το οργανο για παρτι μου

Τι θα με συμβουλευες να προσεξω κατα το τσεκαρισμα μιας κ ειμαι αρχαριος??

Σε ευχαριστω για τον χρονο σου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχεις με κεφαλαία την λέξη ''μόνο'' στο αρχικό σου πόστ, σημαίνει ότι στις διαστάσεις αυτές θα κινηθείς.

Το R3 με έχει κερδίσει,μιας και τα 2 έχω δοκιμάσει. Ο ήχος του είναι ηλεκτρονικός,Στο micro x έχουν δώσει πολλή μνήμη σε στάνταρ ήχους που φορούνε και τα μεγάλα workstations.

Έχει μια δόση από all around, αλλά είναι too micro.

 

Το R3 θα ήταν η επιλογή μου σχετικά με το ΄΄ΜΟΝΟ΄΄ που αναφέρεις.

Στα χρήματα που διαθέτεις,θα αγόραζα ένα triton le (όπως κι έχω).Κανονικό κλαβιέ τουλάχιστον πέντε οκτάβων και θα είχες ένα synth για όλες τις μουσικές σου εποχές. Σε αντίπερα κατασκευάστρια εταιρία υπάρχει το Juno Di με λιγότερα ηλεκτρονικά στοιχεία.

Πρέπει να είσαι Korgάκιας.Τσεκαρε και τις αγγελίες.Κυκλοφορούν κατί αξιοπρεπέστατα βαρια (άνω των 20 κιλών) όπως το Alesis Quadraverb (Δεν έχω σχέση με τον πωλητή).

 

Θα σε συμβούλευα να δεις την κατάσταση του οργάνου. Τις θύρες του και πόσο εύκολα πατιούνται όλα του τα κουμπιά. Ποσο αισθητά είναι τα πλήκτρα του στα χέρια σου.Και έναν έναν ήχο να τον ακούσεις και να τον επεξεργαστείς όσο μπορείς.

'Ολους τους ήχους άκουσε. Μην ντραπείς. Οφείλει ο πωλητής να σου δώσει τον χρόνο σου,όσος και να είναι αυτός ως προς τον έλεγχο.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να ειναι μικρο κ compact για ευκολη μεταφορα

Το triton le δεν νομιζω να υπαρχει στα χρηματα που διαθετω ως μεταχειρισμενο....Ειναι κ λιγο μεγαλο....Τωρα αν ειναι σκαλες ανωτερο απο τα αλλα 2 με βαζεις λιγο στην πριζα... (θα το ψαξω στο internet,youtube κτλ Ποσο παλιο οργανο ειναι??

Απο την αλλη με εχουν συμβουλευσει κ εχω διαβασει καλα λογια κ για το miniak καινουριο στα 305 euro αλλα δεν ξερω τι ρολο βαραει η akai ....

http://www.dolphinmusic.co.uk/product/41716-akai-miniak-virtual-analogue-synthesizer-vocoder-.html

Ευχαριστω για τις συμβουλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο κουμπαράς σου κυμαίνεται στα +- 300 ευρώ, έχε υπομονή και έλεγχε τις αγγελίες.. Το Μινιακ ειναι άλλο όργανο.άλλης εταιρίας.Και μια πάρα πολύ καλη επιλογή στην μουσική που έχεις στο νου σου.Η Αkai είναι χρόνια στο κουρμπέτι με εμπειρια σε samples και συνθια.Δεν θα έβγαζε κατι που δεν θα ήταν άξιο προσοχής.

 

Το τριτον, παίζει μέχρι τα 400. Είναι workstation.Μπορεις να κατεβάζεις ήχους και να εγκαθιστάς.Απο μόνο του είναι ολοκληρωμένη οικονομική λύση,μεταχειρισμένο.Του 2000 κάτι κατασκευή.Made in Japan. Μόνο 8 κιλά. Πλήρες από την μάνα του να παίξεις και να γράψεις μουσικη.

 

Αν ο ογκος είναι πρωταρχικός παράγοντας για σένα (μέχρι 49 πλήκτρα μέγιστο)

τότε τσέκαρε τα R3,akai Miniak, Roland SH201.

 

Οτιδήποτε σε ενδιαφέρει,πηγαινε κοντά του,άκουσέ το,παίξτο και αφιέρωσε τον χρόνο που πρέπει.

Θα σου απαντήσουν και οι άλλοι φίλοι μας απόψε ,αύριο.

Έχε υπομονη.΄

Και εγω σε ευχαριστώ για τον δικό σου χρόνο.  :)

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου