Προς το περιεχόμενο

Η Εξέλιξη των Ειδών: Fractal Audio Axe-Fx II


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Πάντοτε είχα ένα soft spot στην καρδιά μου για τους προγραμματιστές Cobol, περίπου το ίδιο που έχω για τα αρκουδάκια Πάντα, τις Μονάχους Μονάχους και τον μακάκο της Μαδαγασκάρης. Με λίγα λόγια για όλα τα endangered species. Είμαι μεγάλη ψυχή κατά βάθος.  8)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 258
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πάντοτε είχα ένα soft spot στην καρδιά μου για τους προγραμματιστές Cobol, περίπου το ίδιο που έχω για τα αρκουδάκια Πάντα, τις Μονάχους Μονάχους και τον μακάκο της Μαδαγασκάρης. Με λίγα λόγια για όλα τα endangered species. Είμαι μεγάλη ψυχή κατά βάθος.  8)

Από την άλλη έχουν όλοι δουλειά.  ;)

Μέχρι λίγα χρόνια πριν η αγορά έψαχνε για RPG.

Αν δε, είσαι και 400άρης είσαι μια χαρά.

Τα τελευταία μόλις χρόνια ψάχνουν για καθαρόαιμες OO.

Άλλο το επάγγελμα φίλε και άλλο οι pc-πιτσικουλιές.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενας που να ειχε spectrum με πληχτρα γομολαστιχας το 1982 κ να ''επαιζε'' με τον Ζ80?

Αααα ρε μωραααα , κανενας?  ;D

Βεβαια οχι οτι προγραμματιζαμε αλλα ειχε ενδιαφερον να προσπαθεις να βαλεις τον δεκαεξαδικο στον συσσωρευτη του z80 για να ''σπασεις'' τον header reader του παιχνιδιου που φορτωνες με κασετα φυσικα!!! Aξεχαστες στιγμες κ εμπειριες γνωσης αγνωστες στους ''πολλους'' τοτε!!!

Αααααααχ ο Clff δεν θα ειχε γεννηθει τοτε , επρεπε να το ειχαμε συλλαβει εμεις αυτο το concept αφου σκαλιζαμε τα ψηφια κ γραντζουναγαμε κ την κιθαρα απο τον Αρμαο!!!! ;D

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενας που να ειχε spectrum με πληχτρα γομολαστιχας το 1982 κ να ''επαιζε'' με τον Ζ80?

Αααα ρε μωραααα , κανενας?  ;D

Πρέπει να τον έχω ακόμα. Κάπου ........

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα μου τα ξέρω... και προ ευρώ ακόμα: μισθός έμπειρου προγραμματιστή/αναλυτή σε Pascal, 370 χιλιάδες, πρώτος μισθός Κομπολίστα με εμπειρία, 850 χιλιάδες (πραγματικά στοιχεία). Φαντάζομαι αργότερα που... άφησαν τα εγκόσμια αρκετοί.

 

Λοιπόν, συνέλθετε μάγκες.

 

Δείτε εδώ έναν παιχταρά, που μερικοί ίσως τον ξέρετε, και είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα ημι-επαγγελματία, project μουσικού, που είναι σε θέση να ξεζουμίσει το Axe:

 

http://www.ketilstrand.com/indexenglish.html

 

Έβγαλε εσχάτως και προσωπικό CD με αποκαλυπτικό τίτλο:

 

http://www.ketilstrand.com/axefilesenglish.html

 

Πάρτε και demo video να γουστάρετε:

 

 

(δείτε και τα άλλα video αλλά warning! not good for your ego!  :))

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ bloody: Oταν μιλησα για niche market, αναφερομουν στα κιθαριστικα modelling προιοντα και οχι σε ολο το χωρο του audio signal processing, που φυσικα ειναι τεραστιος. Aπο εκει και περα φυσικα ισχυουν αυτα που εγραψες, και πολλα ακομα. Δε χρειαζεται καν να κοιταξεις τα apps για iPhone - το ιδιο το iPhone ειναι ουσιαστικα ενα DSP platform;D ;D

 

 

Μια ακομα σημειωση περι ορολογιας, χρησιμη σε τετοιες συζητησεις: Υπαρχει διαφορα μεταξυ digital signal processing και DSP. Με τον ορο Digital Signal Processing εννουμε τον επιστημονικο κλαδο που ασχολειται με την ψηφιακη επεξεργασια σηματος, το οποιο μπορει να ειναι οτιδηποτε απο medical data και μουσικη μεχρι ομιλια και εικονα. Ο τροπος που γινεται η επεξεργασια αυτη μπορει να ειναι οτιδηποτε απο Matlab μεχρι καποιο μικροεπεξεργαστη.

Digital Signal Processor (DSP) απο την αλλη ειναι μια συγκεκριμενη κατηγορια μικροεπεξεργαστων που ειναι φτιαγμενοι για χρησεις που εμπιπτουν στον παραπανω κλαδο.

 

Επειδη τα ακρωνυμια ειναι ιδια, συχνα δημιουργουνται μπερδεματα...

http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_signal_processor

http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_signal_processing

 

 

Υ.Γ. Εγω ξεκινησα προγραμματισμο το 2007 με ΓΛΩΣΣΑ. Πισω και σας εφαγα :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο ολα αυτα τα αποθεωτικα σχολια, μπηκα να ξαναδω τα 4 βιντεο του Strand στο youtube, μπας και παλιοτερα που τα ειχα ξαναδει μου εχει διαφυγει κατι...τα οποια προφανως ειναι καλοηχογραφημενα μιας και αποτελουν promo για το εν λογω μηχανημα. Να ξεκαθαρισω οτι δεν εχω παιξει με αυτο και δεν ξερω τι αισθηση δινει, ομως μπορεις να εχεις αρκετα σφαιρικη εικονα για τον ηχο του απο αυτα τα βινδεα, ισως και πιο αντικειμενικη μιας και απλα ακους και δεν παιζεις.

 

Σε καποιους ηχους, ειναι μια χαρα. Ειδικα σε οτι καθαρο παιζει. Επισης ακουγεται να εχει κορυφαια εφφε.

 

Οταν ομως ο τυπος επιχειρει να παιξει Hendrix, ειναι προφανες οτι το μηχανημα δεν το εχει. Επισης ολοι οι πιο hi-gain ηχοι, ακουγονται υπερβολικα thin, και οταν χρησιμοποιει πολυ gain μπουκωνουν και γινονται λασπη, κλασσικο χαρακτηριστικο της προσομειωσης. Ουτε τη νοταρα των Mesa μπορει να πλησιασει, ουτε τα bright πριμα των marshall στους πιο γκαζωμενους ηχους.

 

Σιγουρα ειναι πολυ καλυτερο απο ολα τα υπολοιπα προσομειωτηρια  ;D αλλα απο οσους ηχους ακουσα, ενα 20% ηταν πραγματικα κοντα στη λαμπα. Δεν ξερω αν στα βιντεο χρησιμοποει ενισχυτη η οχι, παντως εαν ειναι να το χρησιμοποιει καποιος με ενισχυτη, τα χρηματα ειναι παρα παρα πολλα για αυτο που παιρνεις. Εαν παλι οχι, σιγουρα οι ηχοι ειναι πολυυυυυυ μακρια απο τους λαμπατους, αλλα τουλαχιστον κερδιζεις σε κουβαλημα. Ελπιζω το καινουριο να ειναι καλυτερο  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο ολα αυτα τα αποθεωτικα σχολια, μπηκα να ξαναδω τα 4 βιντεο του Strand στο youtube, μπας και παλιοτερα που τα ειχα ξαναδει μου εχει διαφυγει κατι...τα οποια προφανως ειναι καλοηχογραφημενα μιας και αποτελουν promo για το εν λογω μηχανημα. Να ξεκαθαρισω οτι δεν εχω παιξει με αυτο και δεν ξερω τι αισθηση δινει, ομως μπορεις να εχεις αρκετα σφαιρικη εικονα για τον ηχο του απο αυτα τα βινδεα, ισως και πιο αντικειμενικη μιας και απλα ακους και δεν παιζεις.

 

Σε καποιους ηχους, ειναι μια χαρα. Ειδικα σε οτι καθαρο παιζει. Επισης ακουγεται να εχει κορυφαια εφφε.

 

Οταν ομως ο τυπος επιχειρει να παιξει Hendrix, ειναι προφανες οτι το μηχανημα δεν το εχει. Επισης ολοι οι πιο hi-gain ηχοι, ακουγονται υπερβολικα thin, και οταν χρησιμοποιει πολυ gain μπουκωνουν και γινονται λασπη, κλασσικο χαρακτηριστικο της προσομειωσης. Ουτε τη νοταρα των Mesa μπορει να πλησιασει, ουτε τα bright πριμα των marshall στους πιο γκαζωμενους ηχους.

 

Σιγουρα ειναι πολυ καλυτερο απο ολα τα υπολοιπα προσομειωτηρια  ;D αλλα απο οσους ηχους ακουσα, ενα 20% ηταν πραγματικα κοντα στη λαμπα. Δεν ξερω αν στα βιντεο χρησιμοποει ενισχυτη η οχι, παντως εαν ειναι να το χρησιμοποιει καποιος με ενισχυτη, τα χρηματα ειναι παρα παρα πολλα για αυτο που παιρνεις. Εαν παλι οχι, σιγουρα οι ηχοι ειναι πολυυυυυυ μακρια απο τους λαμπατους, αλλα τουλαχιστον κερδιζεις σε κουβαλημα. Ελπιζω το καινουριο να ειναι καλυτερο  ;)

 

 

 

ωωωχχχχ πολυ ησυχια βλεπω... Περιμενα επανασταση μετα απο αυτο το σχολιο...

 

Ελπιζω να καταλαβαινεις οτι απο μονος σου εθεσες ευατον σε 15ημερο ban τουλαχιστον...  ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωωωχχχχ πολυ ησυχια βλεπω... Περιμενα επανασταση μετα απο αυτο το σχολιο...

 

Καταλαβαίνεις λοιπόν πόσο σοβαρά το πήραμε, ναι?  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου