Προς το περιεχόμενο

Η Εξέλιξη των Ειδών: Fractal Audio Axe-Fx II


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταλαβαίνεις λοιπόν πόσο σοβαρά το πήραμε, ναι?  ;)

 

ναι ναι... Δεν ειπα τιποτα απο την αρχη... Απλα δεν ειχα καταλαβει τι μαγικο εχει και ειναι τοσο ακριβο... Γιαυτο και ρωταγα... Εξαλλου δεν ειναι ενα μηχανημα που το βρισκεις καθε μερα για να το δοκιμασεις... Εξαλλου , σου ειπα οτι η μονη μου ενσταση ηταν στο αν χρειαζεται εξτρα λαμπατο ενυσχητη συν καμπινες κτλ για να παιξει σωστα....

 

Αφου μου ειπατε οτι παιζει κατευθειαν σε pa και δινει αισθηση λαμπατου τοτε λυθηκαν ολα μεσα μου...Αφου εχω ψηθει... Αντε μην πουλησω 2-3 κιθαρες και το παρω τωρα... αντε γιατι τσαντιστικα...

 

Ο λογος που δεν το κανω μεχρι στιγμης ειναι γιατι ειμαι γνωστος bedroom player και σκεφτομαι τι δουλεμα εχω να φαω απο τον marathon !!! ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 258
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ο λογος που δεν το κανω μεχρι στιγμης ειναι γιατι ειμαι γνωστος bedroom player και σκεφτομαι τι δουλεμα εχω να φαω απο τον marathon !!! ;D ;D ;D ;D

 

Ρε Άρη, άκου να δεις τι γίνεται (και δεν έχει να κάνει με εσένα, γενικά μιλάω).

 

Ζούμε την πιο θαυμάσια εποχή για να είναι κάποιος κιθαρίστας. Η προσφορά σε "υλικό" (gear) είναι τόσο τεράστια, με τόση ποικιλία και για κάθε βαλλάντιο, που πραγματικά ζαλίζεται κάποιος. Αποκλείεται, μα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μην υπάρχει κάτι "εκεί έξω" που να μη σου κάνει.

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει η Υπέρτατη Αλήθεια ούτε εδώ (όπως δεν υπάρχει και πουθενά παρά μόνο στα μυαλά αρρωστημένων ανθρωποειδών που είναι καταδικασμένα να πεθάνουν ηλίθια και μόνα).

 

Ας πούμε στο modeling, τουλάχιστον 3 ακόμα εταιρίες πέρα από την Fractal έχουν "πείσει" αρκετά τους επαγγελματίες ώστε να τις εμπιστεύονται σε live και studio εφαρμογές: Line6, Digitech και Digidesign. Για παράδειγμα ο συνδιασμός POD HD + DT50 ενισχυτή, φαίνεται εντυπωσιακός. Μπορεί για σένα να είναι προτιμότερος. Μπορεί για μένα να μην είναι. Μπορεί αύριο να αντιστραφούν οι προτιμήσεις μας. Things change.

 

Για το Axe-II μιλάμε γιατί είναι το τελευταίο και πιο σύγχρονο σ'αυτό το χώρο. Χτες μιλάγαμε για το POD HD. Αύριο μπορεί να μιλάμε για το καινούργιο Digitech. Αυτό είναι forum Μουσικής Τεχνολογίας, οπότε συζητούμε γι'αυτήν. Δεν πρέπει να το βλέπει κανείς σαν οδηγό αγοράς, ούτε σαν τον άμβωνα από τον οποίο θα ακούσει τη Λύση στα -πραγματικά ή υποθετικά- προβλήματά του.  ;)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για παράδειγμα ο συνδιασμός POD HD + DT50 ενισχυτή, φαίνεται εντυπωσιακός.

 

 

 

ωπππ για κατσε... Δηλαδη εννοεις οτι αυτος ο συνδυασμος φτανει σε ποιοτητα ηχου το axe ?

Δεν μιλαω για υποκειμενικα κρητιρια γιατι καποιος μπορει να πει εμενα μου κανει καλυτερα ας πουμε το zoomm 505... Εννοω αντικειμενικα an ο παραπανω συνδυασμος φτανει το axe σε αποδοση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aντικειμενικα οχι, δε το φτανει. Το AxeFX φαινεται να υπερεχει σε δυνατοτητες, hardware και πιθανον και απο πλευρας προγραμματισμου. Ειναι απο οτι δειχνει καλυτερο μηχανημα.

 

Απο την αλλη, το πακετο της L6 ειναι ενα ιδιαιτερα ελκυστικο πακετο με ωραιοτατο ηχο και δυνατοτητες που λογικα μπορουν να καλυψουν τις αναγκες & απαιτησεις των περισσοτερων μας. Οποτε αν σου κανει, γιατι να σκας αν το axe ειναι οντως καλυτερο? Το αν αξιζει να δωσεις τα extra χρηματα για το axe μπορεις να το αποφασισεις μονο εσυ αφου δοκιμασεις και τα 2 συστηματα και δεις τι extra σου προσφερει (η δεν προσφερει) το axe.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρη, δεν πουλας τα πιο πολλα απο αυτα που εχεις να παρεις ενα axe-ακι; Με τοσα διλληματα για ενισχυτες που εχεις νομιζω θα σε καλυψει (απο θεμα ηχου δεν παιζει να μη σε καλυψει). Κοστιζει αρκετα λεφτα, οκ, αλλα απο την αλλη ελυσες μια για παντα το θεμα σου πιστευω. Σκεψου το ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρη, δεν πουλας τα πιο πολλα απο αυτα που εχεις να παρεις ενα axe-ακι; Με τοσα διλληματα για ενισχυτες που εχεις νομιζω θα σε καλυψει (απο θεμα ηχου δεν παιζει να μη σε καλυψει). Κοστιζει αρκετα λεφτα, οκ, αλλα απο την αλλη ελυσες μια για παντα το θεμα σου πιστευω. Σκεψου το ;)

Το έχουμε πεί...θα του το κάνει δώρο η (μελλοντική) πεθερά του αντί να του πάρει (άλλη) μία καφετιέρα!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρη, δεν πουλας τα πιο πολλα απο αυτα που εχεις να παρεις ενα axe-ακι; Με τοσα διλληματα για ενισχυτες που εχεις νομιζω θα σε καλυψει (απο θεμα ηχου δεν παιζει να μη σε καλυψει). Κοστιζει αρκετα λεφτα, οκ, αλλα απο την αλλη ελυσες μια για παντα το θεμα σου πιστευω. Σκεψου το ;)

 

Να πω οτι δεν εχω ψηθει...ψεμματα θα ειναι...

Μια ερωτηση ... το στανταρντ υστερει πολυ σε σχεση με το ουλτρα ?

 

Ενας λογος που με εξηταρει στο να το παρω ειναι η απαντηση του marathon , οταν θα ανοιξω θρεντ με τιτλο...

 

axe fx καλο για μεταλ ?

 

ή ακομα καλυτερα...

 

Τι μαγνητες να βαλω στην usa jackson για να βγαλω καλο ηχο απο το axe ?  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας λογος που με εξηταρει στο να το παρω ειναι η απαντηση του marathon , οταν θα ανοιξω θρεντ με τιτλο...

axe fx καλο για μεταλ ?

Μπαα.....μέχρι που σκέφτομαι να σε επιδοτήσω να το πάρεις (ή να πείσω τον Marillion να σου δώσει το δικό του τώρα που παρήγγειλε το καινούργιο σε τιμή ευκαιρίας...)

...για να σε δώ να ψάχνεις να ρυθμίσεις τους πυκνωτές και τις αντιστάσεις στο πρόγραμμα του Axe....Εσύ δεν ρώταγες την άλλη φορά, πώς ανοίγει ο υπολογιστής? ;D ;D

 

Ένα θα σου πώ...ο Μarillion πήρε και Mac ;D ;D :-*

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Άρη, πριν μερικές σελίδες έδωσα link για το Axe-Fx Wiki. Εκεί μπορείς να δεις συγκρίσεις του Std με το Ultra και που "υστερεί". Σε παρακαλώ διάβαζε πριν ρωτήσεις. Είναι πολύ καλογραμμένο το συγκεκριμένο.

 

Έτσι κι'αλλιώς μόνο μεταχειρισμένο μπορείς να βρεις και το Std και το Ultra, άρα αν "ψήνεσαι" η λύση είναι να αρχίσεις να μαζεύεις λεφτά και να πουλάς ό,τι δεν (θα) χρειάζεσαι και να κοιτάξεις για την ευκαιρία που θα παρουσιαστεί.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαα.....μέχρι που σκέφτομαι να σε επιδοτήσω να το πάρεις (ή να πείσω τον Marillion να σου δώσει το δικό του τώρα που παρήγγειλε το καινούργιο σε τιμή ευκαιρίας...)

...για να σε δώ να ψάχνεις να ρυθμίσεις τους πυκνωτές και τις αντιστάσεις στο πρόγραμμα του Axe....Εσύ δεν ρώταγες την άλλη φορά, πώς ανοίγει ο υπολογιστής? ;D ;D

 

Ένα θα σου πώ...ο Μarillion πήρε και Mac ;D ;D :-*

 

Αυτη η ιδεα με τον μαριλιον δεν ειναι κακη... Πες του οτι του δινω την rp500 για ανταλλαγη... Μαλλον πες του οτι ειναι για σενα... θα ψηθει... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου