Προς το περιεχόμενο

Κιθαρίστας σκέφτεται να πάρει μπουζούκι. Καλό?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα. Παίζω κιθάρα, αλλά χρόνια είχα μια επιθυμία να πάρω ένα μπουζούκι. Δε με νοιάζει να γίνω Βαμβακάρης απλά θέλω να κάνω την πλάκα μου.

 

Το έχει δοκιμάσει κανείς?

 

Πήγα σήμερα στον Μάτσικα και είδα μερικά πολύ προσεγμένα όργανα και οικονομικά (σκέφτομαι μέχρι 500). Ο Νάκας είχε κάτι απαράδεκτα προχειροφτιαγμένα.

 

Τι πρέπει να προσέξω στην αγορά? Έχω πάρει αρκετές κιθάρες και πάντα ξέρω τι να προσέξω αλλά με τα μπουζούκια δε μπορώ να καταλάβω αν έχει κάποιο ελάττωμα, στράβομα κλπ.

 

Για πείτε ιδέες. Δέχομαι και μηνύματα αν κάποιος έχει κάποιο αξιοπρεπές οργανάκι και δεν το θέλει πια.

 

Οπως παντα σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κοίτα, το βασικό πράγμα που θα πρέπει να προσέξεις όταν πας

να αγοράσεις μπουζούκι είναι το ενδεχόμενο όντως να αγοράσεις

μπουζούκι και να βρεθείς τελικά στα χέρια σου με ένα τέτοιο-μπουζούκι.

Τώρα, αν τελικά-και παρά τις συμβουλές φιλών, γνωστών και συγγενών-

σου συμβεί, θα πρέπει να θυμάσαι πως το βασικό ελάττωμα του μπουζούκι

είναι εγγενές-built in-κι έχει να κάνει με το γεγονός πως βασικά είναι

μπουζούκι.

 

Αν παρ΄όλα αυτά πάρεις μπουζούκι, θα σου πρότεινα να το κάνεις ηλεκτρικό.

Θα μπορούσες μάλιστα να βάλεις στο μπουζούκι τους λαχανί μαγνήτες και

να αφήσεις την Ibanez στην ησυχία της.

 

Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα. Παίζω κιθάρα, αλλά χρόνια είχα μια επιθυμία να πάρω ένα μπουζούκι. Δε με νοιάζει να γίνω Βαμβακάρης απλά θέλω να κάνω την πλάκα μου.

 

Το έχει δοκιμάσει κανείς?

 

Πήγα σήμερα στον Μάτσικα και είδα μερικά πολύ προσεγμένα όργανα και οικονομικά (σκέφτομαι μέχρι 500). Ο Νάκας είχε κάτι απαράδεκτα προχειροφτιαγμένα.

 

Τι πρέπει να προσέξω στην αγορά? Έχω πάρει αρκετές κιθάρες και πάντα ξέρω τι να προσέξω αλλά με τα μπουζούκια δε μπορώ να καταλάβω αν έχει κάποιο ελάττωμα, στράβομα κλπ.

 

Για πείτε ιδέες. Δέχομαι και μηνύματα αν κάποιος έχει κάποιο αξιοπρεπές οργανάκι και δεν το θέλει πια.

 

Οπως παντα σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

 

Εγω θα σου πρότεινα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ  να πας να ρίξεις μια ματιά στον Πρόκο.

Ειναι κατασκευαστής μπουζουκιών και βρίσκεται πολύ κοντα στο σταθμό Αγ. Αντώνιου ,στο Περιστέρι (*αν πας στο ζαχ Μέλισσα ,και πας προς τα κατω ειναι στα 30μετρα)

 

Τώρα γιατι λέω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ με κεφαλαία .Γιατι ,είχα δει έτοιμα μπουζουκια που μου φάνηκαν ελεϊνής ποιότητας γυρω στα 200-300 ευρω ,σε καταστηματα, και σε ασχετη φαση αργότερα ,έτυχε να πιασω μια συζητηση με το Πρόκο ,απλά απο περιέργεια ,και να ζητησω να δοκιμάσω καποια μπουζούκια (*οχι οτι με ενδιεφερε ποτέ σοβαρα αλλα περιέργεια).Αυτό που με εντυπωσιασε πολύ θετικα ειναι οτι ενω στην αρχη ακουσα καποια οργανα γυρω στα 1000 ευρώ ,οταν τον ρωτησα απο που ξεκινανε μου πε απο 300 ευρώ περιπου ,και οταν δοκιμασα το φτηνότερο που ειχε εκει μου φανηκε ΚΑΛΟ.

Απο μπουζουκια περα απο οσα αναφερα δεν γνωριζω τιποτα , αλλά όμως το φτηνό μπουζουκι του Πρόκου ,(το λέω ετσι διοτι οπως ειπα ΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙ) ,είναι ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ η μερα με τη νυχτα σε σχεση με αλλα ετοιμα στην ίδια κατηγορία τιμής

 

βεβαια δεν παιζω το οργανο και δεν μπορω να εχω τεκηριωμενη αποψη ,αλλα σου μεταφερω την ενυπωση μου

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, το βασικό πράγμα που θα πρέπει να προσέξεις όταν πας

να αγοράσεις μπουζούκι είναι το ενδεχόμενο όντως να αγοράσεις

μπουζούκι και να βρεθείς τελικά στα χέρια σου με ένα τέτοιο-μπουζούκι.

Τώρα, αν τελικά-και παρά τις συμβουλές φιλών, γνωστών και συγγενών-

σου συμβεί, θα πρέπει να θυμάσαι πως το βασικό ελάττωμα του μπουζούκι

είναι εγγενές-built in-κι έχει να κάνει με το γεγονός πως βασικά είναι

μπουζούκι.

 

+1000

ότι καλύτερο εχω διαβάσει στο φόρουμ τον τελευταίο καιρό

;D ;D ;D

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, το βασικό πράγμα που θα πρέπει να προσέξεις όταν πας

να αγοράσεις μπουζούκι είναι το ενδεχόμενο όντως να αγοράσεις

μπουζούκι και να βρεθείς τελικά στα χέρια σου με ένα τέτοιο-μπουζούκι.

Τώρα, αν τελικά-και παρά τις συμβουλές φιλών, γνωστών και συγγενών-

σου συμβεί, θα πρέπει να θυμάσαι πως το βασικό ελάττωμα του μπουζούκι

είναι εγγενές-built in-κι έχει να κάνει με το γεγονός πως βασικά είναι

μπουζούκι.

 

Αν παρ΄όλα αυτά πάρεις μπουζούκι, θα σου πρότεινα να το κάνεις ηλεκτρικό.

Θα μπορούσες μάλιστα να βάλεις στο μπουζούκι τους λαχανί μαγνήτες και

να αφήσεις την Ibanez στην ησυχία της.

 

Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα. ;D

 

 

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ. Σκέψου μπουζούκι τίγκα στο όστρακο και πράσινους μαγνήτες.

 

Πέρα από την πλάκα, είδα στον Μάτσικα ένα ηλεκτρικό σάζι με δύο διπλούς μαγνήτες. έλιωσα λεμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου πρότεινα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ  να πας να ρίξεις μια ματιά στον Πρόκο.

Ειναι κατασκευαστής μπουζουκιών και βρίσκεται πολύ κοντα στο σταθμό Αγ. Αντώνιου ,στο Περιστέρι (*αν πας στο ζαχ Μέλισσα ,και πας προς τα κατω ειναι στα 30μετρα)

 

Τώρα γιατι λέω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ με κεφαλαία .Γιατι ,είχα δει έτοιμα μπουζουκια που μου φάνηκαν ελεϊνής ποιότητας γυρω στα 200-300 ευρω ,σε καταστηματα, και σε ασχετη φαση αργότερα ,έτυχε να πιασω μια συζητηση με το Πρόκο ,απλά απο περιέργεια ,και να ζητησω να δοκιμάσω καποια μπουζούκια (*οχι οτι με ενδιεφερε ποτέ σοβαρα αλλα περιέργεια).Αυτό που με εντυπωσιασε πολύ θετικα ειναι οτι ενω στην αρχη ακουσα καποια οργανα γυρω στα 1000 ευρώ ,οταν τον ρωτησα απο που ξεκινανε μου πε απο 300 ευρώ περιπου ,και οταν δοκιμασα το φτηνότερο που ειχε εκει μου φανηκε ΚΑΛΟ.

Απο μπουζουκια περα απο οσα αναφερα δεν γνωριζω τιποτα , αλλά όμως το φτηνό μπουζουκι του Πρόκου ,(το λέω ετσι διοτι οπως ειπα ΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙ) ,είναι ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ η μερα με τη νυχτα σε σχεση με αλλα ετοιμα στην ίδια κατηγορία τιμής

 

βεβαια δεν παιζω το οργανο και δεν μπορω να εχω τεκηριωμενη αποψη ,αλλα σου μεταφερω την ενυπωση μου

 

 

 

 

Φίλε σε ευχαριστώ για την πρόταση. Θα περάσω, γιατί όχι? Απλά σκέφτομαι ότι ίσως η αγορά ενός μεταχειρισμένου ίσως να είναι καλύτερη. Όπως, δύσκολα θα αγόραζα καινούργια κιθάρα, σκέφτομαι μήπως αυτό ισχύει και στα ΜΠΙΖΟΥΚΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου