Προς το περιεχόμενο

Κατασκευη φωλιας πεταλιου Rhodes ( pedal nest ) ΠATENTA!!


pericles

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλημερα σε ολους !!Πριν απο καιρο σε καποια επισκεψη μου σε ενα απο τα στουντιο που κανω σερβις ,ο ιδιοκτητης ειχε ενα παραπονο οσον αφορα το πεταλι του Rhodes !Συγκεκριμενα το πεταλι γλυστραγε αριστερα /δεξια & εμπρος!!Παρ'ολο οτι ειχαμε ρυθμισει τα ποδαρακια του !!Και μου εριξε την Ιδεα να κατασκευασω μια διαταξη ωστε να σταθεροποιηται το πεταλι μονιμα .Τα προβληματα που εμφανιζοντουσαν κατα την διαρκεια των εγγραφων(recordings) ηταν συχνα και ο καθενας ελεγε το μακρυ και το κοντο του!!Η κατασκευη εγινε και μετα απο δοκιμες σε πιανο που ετυχε να εχω στο εργαστηριο ,δοκιμαστηκε και στο στουντιο με απολυτη επιτυχια!!

Η κατασκευη ειναι στην φαση της πατεντας (στο υπουργειο αναπτυξης κλπ)

Το κοστος αγορας ειναι απο 90-120 ευρω αναλογα με τον τυπο του πιανου(88 η 73)

και το βαψιμο που θα επιλεγει.Μπορει και να παραδοθη αβαφτο στο χρωμα του ξυλου!!

Επισης αν ο αγοραστης θελησει να το κανει custom τοτε υπαρχει κουβεντα για το τι θα στοιχισει.

Στο κατω μερος της κατασκευης τοποθετουνται ειδικα αντιολισθητικα τσοχακια ωστε να μην προξενουνται χαρακιες στα μαρμαρα η στα ξυλινα πατωματα!!

Ειναι εξαιρετικο για πιανιστες που παιζουν live αλλα κυριως για στουντιο που φιλοξενουν διαφορων ειδων παικτες και οπου ο καθενας εχει την δικη του ''ιδιοτροπια''!!

Το ΒΑΡΟΣ του ειναι ΑΜΕΛΗΤΕΟ μεταφερεται πανευκολα και κυριως λυνει το αιωνιο προβλημα μετακινησης του πεταλιου!!Το ονομασα Rhodes pedal nest!!

Aνεβαζω και ορισμενες φωτο !!Το πεταλι ηδη εχει πουληθει στον Ολλανδο συνεργατη μου και προμηθευυτη μου σε ανταλλακτικα για να το δοκιμασει στο στουντιο που εχει στο Schαgen στην Ολλανδια !!Επισης αυτην την στιγμη υπαρχουν 4 παραγγελιες για 73αρια Rhodes !!Eχει παραγγελθει η ξυλεια και αναμενεται εντος της επομενης εβδομαδος!!Η ξυλεια επαρκει για 10 κομματια !!

Αυτα !!

DSC03042.JPG.7e4c4017fb4cf7ccbbf0f1c8ed24ad6d.JPG

DSC03032.JPG.20ea3fdf882665a4fdd1cfadb791e363.JPG

DSC03039.JPG.c7bcf13a49ac62a13b025249f1e6ea82.JPG

DSC03035.JPG.1cf1c9aef03bc4fe0df2b293f0b12468.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περικλή - σόρρυ για το άσχετο - αλλά έχω να πω ότι στο Νόιζ έχεις ταυτιστεί (στο μυαλό μου τουλάχιστον) με την επισκευή Rhodes.

 

Ξεκινάω να διαβάζω αυτό:

 

Kαλημερα σε ολους !!Πριν απο καιρο σε καποια επισκεψη μου σε ενα απο τα στουντιο που κανω σερβις ,ο ιδιοκτητης ειχε ενα παραπονο οσον αφορα το πεταλι του Rhodes !

 

και αμέσως σκέφτομαι ότι "αυτό πρέπει να το δει ο Περικλής".

 

Και μετά βλέπω τα υπόλοιπα και ότι τα γράφεις εσύ...

:D :D :D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ray:εκτος απο τα Rhodes φτιαχνω και wurli και αχολουμαι σιγα -σιγα με  Hammond !!

Eπισης παιζω και τυμπανα σε μια καλη επαγγελματικη μπαντα !!Ακομη σε περιμενω !!

@Χναρακης :Μανωλη ευχαριστω  ;)ειναι και πολυ λειτουργικο (αφαιρειται η τοποθετειται σε 10 '' ) ,ελαφρυ και αν το customιασω σκιζει μιλαμε !! ::)

Προς τους απο πανω :Παιδια τον Φλεβαρη ( 7-2-2015 ) εχει κλειστει ενα live στο my place

και απο οτι πληροφορουμαι θα γινει και ψιλομασκε!! 8) 8)

Ειδικα εσας τους δυο σας περιμενω., γιατι καλο το internetικο κουβεντολοι μια γνωριμια ομως σημαινει πιο πολλα!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ray:[...]

Eπισης παιζω και τυμπανα σε μια καλη επαγγελματικη μπαντα !!Ακομη σε περιμενω !!

Να πω ότι δεν έχεις δίκιο, δεν θα το πω...

Όταν αναρρώσω πλήρως από το βήχα και μπορώ να μπω σε καπνομάγαζο θα σουρθω. ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου