Προς το περιεχόμενο

Αντί για GEORGE L, τι ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια αυτη η τιμή ειναι για ένα μετρο??

 

στην Αμερικη ειναι το κατ/μα μαστορα οποτε μέτρα...ποδια (feet).. ;D

 

Για να επιστρεψουμε στο θεμα (ή μαλλον για να βγουμε ακομα παραεξω... ;D),οι διαφορες στα καλωδια υπαρχουν,οι "πολεμιοι" των...υπερακριβων  ;D και σουπερ ντουπερ καλωδιων "στηριζονται" κυριως στο γεγονος οτι ΟΛΕΣ οι ΚΛΑΣΣΙΚΕΣ ηχογραφησεις μεχρι και τα 90s εγιναν με καλωδια που στις μερες μας θεωρουνται....ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ;D ;D  (ποιος μπορει να ξεχασει τα coiled καλωδια του Hendrix,τα Radio Shack καλωδια του SRV ή τα... ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ.. bulk Βelden/Canare (τελευταιο στο ηχητικο τεστ του GP ;D) που εχουν χρησιμοποιησει σχεδον ΟΛΟΙ οι μεγαλοι κιθαριστες σε ΟΛΕΣ τις κλασσικες 60s & 70s ηχογραφησεις μια &...δεν υπηρχε και τιποτα αλλο... ;D (ο Santana,o Brian Setzer & o Beck ακομα αυτο χρησιμοποιουν και .....καλα μου ακουγονται... ;D) ? ;D ;D

 

παντως ΚΑΛΟ ειναι που η....τεχνολογια μας επιτρεπει να εχουμε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ καλωδια στη διαθεση μας,δε σημαινει βεβαια αυτο οτι με αυτα θα εχουμε απαραιτητα και τον τελειο ηχο...  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...ποιος μπορει να ξεχασει τα coiled καλωδια του Hendrix,τα Radio Shack καλωδια του SRV ή τα... ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ.. bulk Βelden/Canare (τελευταιο στο ηχητικο τεστ του GP ;D) που εχουν χρησιμοποιησει σχεδον ΟΛΟΙ οι μεγαλοι κιθαριστες σε ΟΛΕΣ τις κλασσικες 60s & 70s ηχογραφησεις μια &...δεν υπηρχε και τιποτα αλλο... ;D (ο Santana,o Brian Setzer & o Beck ακομα αυτο χρησιμοποιουν και .....καλα μου ακουγονται... ;D) ? ;D ;D

 

...το λασσο του Buddy Guy που το πας?  ;D

 

παντως ΚΑΛΟ ειναι που η....τεχνολογια μας επιτρεπει να εχουμε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ καλωδια στη διαθεση μας,δε σημαινει βεβαια αυτο οτι με αυτα θα εχουμε απαραιτητα και τον τελειο ηχο... 

 

πολυ σωστα! Τα παντα περι ορεξεως...

 

Και μια και μιλαμε για ...ορεξη, καλος και ο ..."αστακος" VOVOX, αλλα και με την "τσιπουρα" George L μια χαρα τη βγαζεις... 

ασε που και με τις κονσερβες τη βολευεις ανετα μερικες φορες...  ;) 

 

;D  ;D  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας διαβάζω με μεγάλο επιστημονικό ενδιαφέρον (γιατί δεν καταλαβαίνω Χριστό από αυτά που γράφετε) αλλά στο μυαλό μου έρχεται μια απορία. Όλα αυτά που γράφετε αναιρούνται σε ασύρματα συστήματα?

Ή πάμε σε χειρότερες αναλύσεις?

 

Ή η απορία μου είναι μ@λ@κία?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λασσο του Buddy Guy που το πας?

 

το βαζω μαζι με την...καλουμπα του Albert Collins (χρησιμοποιουσε ενα καλωδιο....40 μετρων.... :o)

 

 

Όλα αυτά που γράφετε αναιρούνται σε ασύρματα συστήματα?

 

ναι,ενα ΚΑΛΟ (ετοιμασου για 4-5 χιλιαδες ευρω δηλαδη) ασυρματο συστημα εχει τον ιδιο και καλυτερο πολλες φορες ηχο απο ενα κορυφαιο καλωδιο.

 

http://www.shure.com/ProAudio/Resources/BuyersGuide/us_buyers_guide_wirelessintro

 

βεβαια τελευταια εβγαλε ενα φτηνο συστημα η Line 6 που εχει κανει πολυ ντορο...

 

http://digital.premierguitar.com/premierguitar/200809/?pg=48

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω δοκιμασει ασυρματο και δεν μπορω να πω.

 

ε θα ηταν λιγο τρελλο να παιζω φατσα στον ενισχυτη με ...ασυρματο.  :o

 

ειπαμε...  :)

 

 

υποπτευομαι οτι η ποιοτητα θα "περιοριζεται" (οσο και αν) στο ποσα θα "κοψει" ο buffer που θα εχει πριν την κεραια αποστολης και μετα την κεραια ληψης.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως οι περισσοτεροι  το 60-70 εγραφαν με καλωδια του ....κοτσου  ;D  αλλα και οι

εγγραφες που ακουμε η΄ ο ηχος απο παλια live σε DVD , δεν ειναι και οι καλυτερες ....

Mαλλον το "ο ηχος ηταν σκατα"  ηταν κανονας εκεινες της εποχες ....

Εντυπωση μου κανουν τα σχολια περι "πανακριβων" καλωδιων κλπ  , σιγα ρε παιδια

δηλ εαν παιζεις με κιθαρα των 2000€ , σε ενισχυτη των 1500€ (για να μην βαλω και τα παρελκομενα..)  ειναι "εξωφρενικο" και "παραλογο" να εχεις και ενα καλωδιο των 100€ ?? 

 

Μην ξεχνατε οτι απο τους πρωτους ενισχυτες μεχρι σημερα και απο τον πρωτο φωνογραφο μεχρι το hi-end εχει διανυθει πολυς δρομος  αμφιδρομης αναζητησης του καλυτερου ηχου  και απο τους ακροατες και απο τους μουσικους

 

 

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ο άγραφος κανόνας του 10% στα καλώδια του hi-fi που έχω γράψει και παλιότερα, ότι δλδ. λόγω της ισορροπίας του ποσού που πρέπει να ξοδευτεί στα επιμέρους σημεία του συνόλου, ότι μπορείς να ξοδέψεις χονδρικά ένα 10% της συνολικής αξίας (που είναι ήδη πολύ - καλύτερα 5%) στα καλώδιά του.

 

Για τα coily cables και τους μαγνήτες, θα παραθέσω κάτι από μια από τις ωραιότερες συνεντεύξεις που έχω διαβάσει ποτέ, σε ένα θρεντ που θα ανοίξω σε λίγο...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαλλον το "ο ηχος ηταν σκατα"  ηταν κανονας εκεινες της εποχες ...

 

Καλα μη τρελλαθουμε κι ολας,ο κιθαριστικος ηχος που ολοι μας ...αναζηταμε καθοριστηκε σε εκεινες τις δεκαετιες...

 

αλλα και οι

εγγραφες που ακουμε

 

μαλλον δεν εχεις ακουσει STAX & ATLANTIC,η δισκους των Pink Floyd, Purple & Zeppelin....εδω ΣΗΜΕΡΑ με τοση τεχνολογια και τετοιο ηχο κανεις δεν καταφερνει να βγαλει.....  

 

η΄ ο ηχος απο παλια live σε DVD , δεν ειναι και οι καλυτερες ....

 

καλα ,εκει δεν φταινε τα ...καλωδια της κιθαρας αλλα το οτι εγραφαν με μοναδικη ηχητικη πηγη.... ενα μικροφωνο ...... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου