Προς το περιεχόμενο

Αντί για GEORGE L, τι ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επαναφέρω το θέμα για να σας πω να έχετε υπόψιν ότι το Cool Guitar Stuff, από όπου πήρα τα George L's, δέχεται να του κάνεις και custom παραγγελία.

 

Εγώ πχ επειδή ξέμεινα από βύσματα (γιατί τα πετάλια μου πρόκειται να αυξηθούν κι άλλο...) του παρήγγειλα μόνο 10 plugs χωρίς καλώδιο και κόστισε 46$ (37¤ περίπου) ΜΕ τα μεταφορικά ;)

 

Οπότε μη κολλάτε μόνο σε αυτά που έχει στον κατάλογο ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

προσφατα ειχα βαλει στα πεταλια μου George l βισματα με καλωδιο το αντιστοιχο της evidence συγκεκριμενο το the monorail

 

Ενω ειναι τελεια γιατι επιτελους κερδιζεις χορο και σταματανε να βρισκουν τα βυσματα στις τροφοδοσιες, πολυ γρηγορα μου κοπηκαν 2 απο αυτα!

Κοπηκανε στο σημειο μεσα στο βυσμα. Τι να πω ισως να τα εσφιξα πολύ?

Εσεις εχετε τετοιο 8εμα??

 

αυτα απο ποιοτητα σε σχεση με george L, τι λενε?

 

http://www.thomann.de/gr/pro_snake_patch_klinke_winkel_015_m.htm

http://www.thomann.de/gr/thomann_adapter_bodeneffekte_gerade.htm

 

 

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα ειναι ,τα χρησιμοποιω εδω και πολυ καιρο,το ιδιο capacitance εχουν πανω κατω. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί για GEORGE L, τι ?

 

πριν λιγες μερες δοκιμασα ενα VOVOX και μου αρεσε πολυ.

 

Εκανα Α/Β test με το κλασσικο George L που εχω και διαπιστωσα οτι το (6μετρο) VOVOX ειχε την ιδια καθαροτητα με το (3μετρο) GL αλλα ευρυτερο bandwidth. Σαν να ηταν λιγο πιο "παχυ" σε ηχο (πιο "ζουμερο"), πραγμα πολυ ευχαριστο στο αυτι (μου).

Ο φιλος που το εφερε ειπε οτι δεν ακουσε ιδιαιτερη διαφορα (ως καμια) αλλα η σκυλισια ακοη μου εδωσε αλλα αποτελεσματα.

Το GL μου ακουστηκε πιο συμπιεσμενο, ενω το VV πιο ...3D  8)    καλα ρε παιδια, μη βαρατε...  ;D

Mια Strat με ΑlNiCo II μαγνητες και No-Load Tonepots δεν ακουστηκε ποτε harsh, και με το VV "απλωσε" πολυ περισσοτερο, βγαζοντας ο,τι ειχε να δωσει απο συχνοτητες... 

Με το GL ισχυαν τα ιδια περιπου, απλα με λιγο πιο "στεγνη" (?) παλετα...

......οι μαλακες τανινες αναδυθηκαν απλευθερωνοντας νοτες κοκκινων φρουτων, μπαχαρικων και ξυλου οξιας....   ;D  ;D  ;D

 

Το θεμα ομως ειναι οτι η τιμη των VOVOX ειναι ...λιγο τσιμπημενη και παρολο που θεωρω οτι αξιζουν (ναι, ψηνομαι) θα μπορουσα να ζησω και χωρις αυτα (yeah right).

 

Σημειωτεον οτι το τεστ εγινε πανω στον twin μου με ολα τα πεταλια συνδεδεμενα (σε bypass) μεταξυ τους και με τον twin με μικρα George L's.

 

Εξακολουθω να θεωρω τα George L's ως το standard στα ποιοτικα καλωδια.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το GL μου ακουστηκε πιο συμπιεσμενο, ενω το VV πιο ...3D

 

Έχω ακούσει ότι σε τέτοια επίπεδα ακοής συμβαίνουν φαινόμενα σχετικιστικά που περιγράφονται από την εξίσωση E=mc2, και που πρέπει οπωσδήποτε να συμπεριλαμβάνουν σαν μέγεθος και τον χρόνο. Επομένως κανονικά πρέπει να λέμε 4D και όχι 3D.  ;D :P

 

Mια Strat με ΑlNiCo II μαγνητες και No-Load Tonepots δεν ακουστηκε ποτε harsh, και με το VV "απλωσε" πολυ περισσοτερο, βγαζοντας ο,τι ειχε να δωσει απο συχνοτητες... Με το GL ισχυαν τα ιδια περιπου, απλα με λιγο πιο "στεγνη" (?) παλετα...

 

Δηλαδή ακουγόταν harsh προηγουμένως? Kαι με ποιες ρυθμίσεις ακουγόταν έτσι? Ήταν ακριβώς ίδιες με την μετέπειτα κατάσταση? Με το ίδιο χτύπημα της πένας? Στο ίδιο σημείο? Με την ίδια πένα? Με το ίδιο μήκος καλωδίου? Στην ίδια ένταση του ενισχυτή? Με το ίδιο σετάπ της κιθάρας και των (οff) πεταλιών? Με το ίδιο στρώσιμο στα caps? Στα μεγάφωνα? Με την ίδια τάση της ΔΕΗ? Μετά από την ίδια ώρα παιξίματος? Με την ίδια ear fatigue? Και όταν λες "άπλωσε" τι εννοείς? Υπήρχαν συχνότητες που δεν τις άφηνε προηγουμένως? Για ποιο λόγο? H "στεγνή παλέτα" σε τι συνίσταται? Τι το πιο "στεγνό" έχει, και τι σημαίνει αυτός ο όρος?

 

Σημειωτεον οτι το τεστ εγινε πανω στον twin μου με ολα τα πεταλια συνδεδεμενα (σε bypass) μεταξυ τους και με τον twin με μικρα George L's.

Σε τι ένταση ήταν ο Twin? Σε ποια ρύθμιση του vol?

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ακουγόταν harsh προηγουμένως?

 

... δεν ακουστηκε ποτε harsh

αρα και στις δυο περιπτωσεις (GL - VVx) δεν ηταν harsh.

Αλλωστε και σε δοκιμη τερματισμου των πριμων με το Bright "On", ηταν μια χαρα (τηρουμενων των αναλογιων...)  ;)

 

Kαι με ποιες ρυθμίσεις ακουγόταν έτσι? Ήταν ακριβώς ίδιες με την μετέπειτα κατάσταση?

 

Ακριβεστατοτατως...  ;D Εγω επαιζα και ο φιλος ειχε το υπο αλλαγη καλωδιο στο χερι και εκανε την αλλαγη. Μιλαμε για το uber A/B test...  :D

 

Με το ίδιο χτύπημα της πένας? Στο ίδιο σημείο?

 

ναι. Αλλα και σε αλλα σημεια.

 

Με το ίδιο μήκος καλωδίου?

 

το (6μετρο) VOVOX ειχε ... /... το (3μετρο) GL 

 

Στην ίδια ένταση του ενισχυτή?

 

εντελως

 

Με το ίδιο σετάπ της κιθάρας και των (οff) πεταλιών?

 

yep

 

Με το ίδιο στρώσιμο στα caps? Στα ηχεία? Με την ίδια τάση της ΔΕΗ?

 

Θεωρουμε οτι αυτες οι παραμετροι ηταν σταθερες...

 

Μετά από την ίδια ώρα παιξίματος? Με την ίδια ear fatigue?

 

ναι. Εγινε μετα απο αρκετη ωρα παιξιματος και με την ιδια ear fatigue.

 

Και όταν λες "άπλωσε" τι εννοείς? Υπήρχαν συχνότητες που δεν τις άφηνε προηγουμένως? Για ποιο λόγο? H "στεγνή παλέτα" σε τι συνίσταται?

 

Ειπαμε... το VVx απεδωσε πιο ευρυ συχνοτικο φασμα απο το GL.

Αρα οι οροι "απλωσε" και "στεγνη παλετα" χρησιμοποιηθκαν μεταφορικα για να περιγραφει αυτη η διαφορα στο συχνοτικο ευρος.

Οταν λες δηλαδη οτι η ταδε κιθαρα εχει "σκασιμο" εννοεις οτι ...εκρηγνυται?  ;D

 

Τωρα το γιατι το GL δεν αφηνει καποιες συχνοτητες (ή μαλλον καποιες ισως εχουν μεγαλυτερη εξασθενηση) εχει προφανως να κανει με την χωρητικοτητα ανα μετρο του καλωδιου και με το skin effect των συρματων.

 

Σε τι ένταση ήταν ο Twin? Σε ποια ρύθμιση του vol?

 

στο 4-5  :o 

 

Αν δεν με πιστευετε εσεις ..... ρωτηστε τους γειτονες!  ;D  ;D  ;D

 

 

εσυ Bloody με τι καλωδια παιζεις?

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ακουγόταν harsh προηγουμένως? Kαι με ποιες ρυθμίσεις ακουγόταν έτσι? Ήταν ακριβώς ίδιες με την μετέπειτα κατάσταση? Με το ίδιο χτύπημα της πένας? Στο ίδιο σημείο? Με την ίδια πένα? Με το ίδιο μήκος καλωδίου? Στην ίδια ένταση του ενισχυτή? Με το ίδιο σετάπ της κιθάρας και των (οff) πεταλιών? Με το ίδιο στρώσιμο στα caps? Στα μεγάφωνα? Με την ίδια τάση της ΔΕΗ? Μετά από την ίδια ώρα παιξίματος? Με την ίδια ear fatigue? Και όταν λες "άπλωσε" τι εννοείς? Υπήρχαν συχνότητες που δεν τις άφηνε προηγουμένως? Για ποιο λόγο? H "στεγνή παλέτα" σε τι συνίσταται? Τι το πιο "στεγνό" έχει, και τι σημαίνει αυτός ο όρος?

 

Μαζί σου ως επί το πλείστον σε αυτόν τον ορυμαγδό καλοδιαπόψεων.

Πιστεύεις όμως ότι δεν παίζει κανένα ρόλο όμως το καλώδιο;

Πέρα από τα μετρήσιμα αντίσταση, εμπέδηση, χωρητικότητα πιστεύεις ότι υπάρχει κάποια "προσωπικότητα" καλωδίου;

 

Εγώ πάντως άκουσα όταν ήμουν σε καλή διάθεση και μου άρεσε το Klotz La Grange και επίσης μου άρεσε οπτικά το Sommer SC-Classique. Αν βάλω (σε όποιο από αυτά) και στην άκρη το Neutrik Silent για να μην ακούω τα γντουπ όταν βάζω - βγάζω, είμαι ένας ευτυχής χρήστης........... ούτως ή άλλως  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λάιβ και σε πρόβες (δλδ σε πραγματικές συνθήκες) παίζω με Sommer The Spirit XXL 3 μέτρων από κιθάρα σε πεταλιέρα (με buffers), Core X2 solderless interconnects, Klotz Titanium 3μετρο ή ένα παλιό Leem από πεταλιέρα σε ενισχυτή, στο send του effects loop ένα unidirectional παλιό ProCo και στο return ένα απλό Planet Waves (και τα δυο τελευταία είναι 2μετρα). Είναι λίγο άνισο σετάπ (φτηνές λύσεις με ακριβές) αλλά μου δουλεύει μια χαρά. Στο σπίτι που δεν έχει πια σημασία, με κάτι καλώδια της πεντάρας.

 

Και βέβαια πιστεύω ότι παίζει ρόλο το καλώδιο, και ότι η επιλογή ενός αξιοπρεπούς είναι σημαντικότατη στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα και στον περιορισμό έξτρα θορύβου από interference. Έχω κάνει τις δοκιμές μου και έχω διαπιστώσει διαφορές. Αποκλείεται όμως προσωπικά να κάτσω να ξοδέψω χρόνο ψάχνοντας απειροελάχιστες λεπτομέρειες που σε πραγματικές συνθήκες θα χαθούν κουκουλωμένες από πενήντα εκατομμύρια άλλους παράγοντες που έχουν πολύ μεγαλύτερη σημασία. Προτιμώ να δαπανήσω αυτόν το χρόνο παίζοντας μουσική, ή έστω πίνοντας μια ωραία μπύρα...  ;D

 

Επίσης, προσωπικά πιστεύω ότι είναι πάντα απαραίτητη η προσοχή και κάποια "πισινή" στις φιλολογικές εκφάνσεις των - απελπιστικά υποκειμενικών - ηχητικών εντυπώσεων που φλερτάρουν πολύ επικίνδυνα με την αυθυποβολή, όπως και στην εξασφάλιση στοιχειωδών συγκριτικών συνθηκών.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια χωρις πλακα τα καλωδιο ειναι πολυ σημαντικα στον ήχο,

οκ στη μπαντα παιζω με proco και evidence

 

Στο σπιτι τοσο καιρο παιζω με ενα απλο καλωδιο<6ευρω>

 

Μολις τωρα το εβγαλα και εβαλα να παιξω καρφι με καλωδιο proco!!!

SOK!! Πιο πλουσιο ευρος συχνοτηων πολυ πιο καθαρο και !!!!! μεγαλη διαφορα στο attack της πενας! Με το proco ακουγετε και το <τακ τακ> της πενας. Πως να το πω αλλιως...ακουγονται καλυτερα τα ξυλα της κιθαρας

 

Μετα εβαλα το evidence lyric. Και αυτο παρα πολυ καλο και καθαρό,προσωπικα προτιμω το Proco, αλλα για εδω μεσα θα προτιμησω το evidence αφού με βολυει καλυτερα το μηκος τουσε σχεση με το proco Που ειναι μεγαααλο σε μηκος

 

συμπερασμα,,,ΜαΚΚΚΚΚΚας που τοσο καιρο εχω τα καλα καλωδια μονο για προβες κτλ κτλ , ενω στο σπιτι παιζω με φθηνιάρικα.

Στην τελικη..πιο πολλες ωρες παιρναμε με το κιθαρονι στο...δωματιό μας

 

προπαντων αν ειστε στη φαση του ...tone building,,,απαιτειτε καλο καλωδιο  :D

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα καλωδια κοιταζω  4 μονο πραγματα

 

1.το capacitance (αν ειναι κατω απο 25-35 pf/ft ειναι μια χαρα για τα γουστα μου (θελω ενα καθαρο ηχο χωρις κομμενα πριμα & πολλες διαφορες μεταξυ των καλωδιων με αυτες τις τιμες δεν ....πολυακουω ;D ;D )

 

2.την ποιοτητα κατασκευης/αντοχη η οποια μας αφορα μονο αν κανουμε βαρια χρηση στα καλωδια μας (παρα πολλα live δηλ.στη "μεση" την οποια μπορει να μας "αφησουν") μια και υπο φυσιολογικες συνθηκες (σπιτικη χρηση και λιγες προβες) πολυ σπανια ενα "ευαισθητο" καλωδιο (οπως το George L π.χ) θα μας "μεινει".

 

3.την ΤΙΜΗ: παραπανω απο 20-25 ευρω για ενα 3 μετρο καλωδιο δεν δινω με καμμια Παναγια απο τη στιγμη που ΔΕΝ ακουω διαφορες (ειδικα απο τη στιγμη που χρησιμοποιω ΤΟΝΟΥΣ εφε και ΔΥΟ buffers) ;)  

 

4.τον ΘΟΡΥΒΟ/ΘΩΡΑΚΗΣΗ,ενα "βαβουριαρικο" καλωδιο "παιρνει ποδι" αμεσως.

 

 

Τα τελευταια χρονια χρησιμοποιω SOMMER XXL μια και εχουν τον ΗΧΟ των αγαπημενων μου ηχητικα George L ,αλλα με κατασκευη ...θωρηκτου και ΑΠΟΛΥΤΗ ησυχια.

 

Μου εφεραν δωρο και ενα πανακριβο καλωδιο προσφατα (δεν θα πω μαρκα) το οποιο μονο για να βγαζω βολτα το σκυλο μου εκανε,τετοιο "πεθαμενο" ηχο δεν ειχα ξαναματακουσει...... ;D  

 

διαβαστε και εδω ενα ενδιαφερον τεστ,αν ψαχνεται για καποιο καλωδιο με..συγκεκριμενο ηχο

 

http://www.guitarplayer.com/article/49-guitar-cables/apr-08/34729

 

υπαρχουν αλλωστε ειδη μουσικης (...βαρια ειδη μουσικης ;D) οπου καποια καλωδια που ειναι καταπληκτικα για καποια αλλα ειδη μουσικης..(ελαφρα ειδη... ;D) απλα δεν κανουν....οποτε επιλεξτε συμφωνα με τα ΓΟΥΣΤΑ σας....

 

(γενικα αν παιζετε με ΠΑΡΑ πολυ gain ,καλωδια με πολυ χαμηλο capacitance δεν ειναι και οτι καλυτερο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου