Προς το περιεχόμενο

Αντί για GEORGE L, τι ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία. Μετά απο αυτά λέω να πάρω χύμα καλώδιο Cordial και τα thomann βυσματάκια που παρέθεσα παραπάνω.

 

Ο κύριος λόγος είναι οτι θέλω να τα κόψω στα μήκη που μου χρειάζονται για να κάνω την πεταλιέρα όσο πιο συμμαζεμένη γίνεται.

 

Φχαριστώ άπαντες

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+10000

 

τα εχω μετρησει και εχουν πανω κατω το ιδιο capacitance με τα George L & αρα τον ιδιο "ηχο",μια χαρα ειναι δηλ. με αλλα λογια (Κορεατικα ειναι αλλωστε και τα δυο...μπορει να φτιαχνονται και στο ιδιο εργοστασιο... ;D τι δηλ. μονο η SAMICK θα φτιαχνει ολες τις κιθαρες? ;D  )

 

μια χαρα θα εισαι αλλωστε τα βυσματα που λινκαρες ειναι ολα πολυ καλης ποιοτητας.

 

 

ομολογώ δεν τα είχα μετρήσει και φοβόμουνα το κράξιμο από τους ...χαι-φιντελιστες του φορουμ, αλλά άμα συμφωνεί και ο πολύμτερος ακόμα καλύτερα.

 

Εδώ που τα λέμε σημαντικός παράγοντας είναι και το να είναι και λίγο γερό το βυσμα, και όλα αυτά που συζητάμε είναι τανκς:)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

αφου γυρισα ολα τα μαγαζια της Αθηνας και δεν βρηκα πουθενα φυσακια george l's...

μηπως ξερετε κανεναν που να εχει ?

 

ελεος πια που να εψαχνα και τιποτα εξεζητημενο

μετα τους φταιει το Ebay

 

τα lava patch cables τα εχει δοκιμασει κανεις εδω?

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου γυρισα ολα τα μαγαζια της Αθηνας και δεν βρηκα πουθενα φυσακια george l's...

μηπως ξερετε κανεναν που να εχει ?

 

Στον Διαμαντόπουλο ρώτησες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω αγορασει και απο κιταρστορ και απο καγμακη!

(και αν θυμαμαι καλα εχει και ο γιος καγμακης!)

 

που ρωτησες και δεν ειχαν? (απο περιεργεια)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O κάθε τροπος κατασκευης εχει τα καλα του και τα κακα του αντιστοιχα. Με το true bypass ο ηχος σου οταν το πεταλι ειναι σβηστο παραμενει ανναλοιωτος, σαν να μην υπηρχε το πεταλι εκει και να υπηρχε απλα καλωδιο. Το κακο ειναι οτι αν εχεις πολλα πεταλια θα ειναι σαν να παιζεις με ενα τεραααααστιο καλωδιο οποτε και θα εχεις απωλειες εντασης (και συχνοτητων).

 

Το buffer απο την αλλη, δινει μια μικρη κλωτσια στο σημα σου ακομα και οταν το πεταλι ειναι κλειστο κρατωντας το σε ενα σχετικα υψηλο επιπεδο και διορθωνοντας το προβλημα του τεραστιου καλωδιου και των απωλειων του. Το προβλημα ειναι ομως οτι ενα οχι και τοσο καλο buffer θα χρωματιζει τον ηχο σου ειτε εχεις κλειστο το πεταλι είτε οχι, συχνα μαλιστα τον χρωματιζει ανεπιθυμητα. Και αφου το buffer ειναι μονιμα στο παιχνιδι ακομα και οταν κλεινεις το πεταλι, τον ηχο "καρφι" στον ενισχυτη δε θα τον εχεις.

 

Εγω προτιμω να εχω true bypass πεταλια, ετσι ωστε να εχω και τον natural ηχο της κιθαρας μου καρφι (σε οποιο βαθμο ειναι αυτο εφικτο) οποτε τον θελησω, προτιμω ομως να υπαρχει και ενα πεταλι με buffer καπου στην αλυσιδα (ενα Boss πχ, για εμενα το BD-2 H2O) για να αντισταθμιζει λιγο τις οποιες απωλειες. Βεβαια τις περισσοτερες φορες ο αριθμος πεταλιων που χρησιμοποιω δεν ειναι αρκουντως μεγαλος ωστε να με πολυαπασχολουν τα παραπανω.

Μα το ειπες πριν πως κανει δουλεια ΚΑΙ για το μηκος, κοψε/ραψε καλωδιων. Δεν ειναι μονο για τα πεταλια. Επειτα αυτο παρατηρω με ενα μπαφερ ειναι πως μου στακαρει τον ηχο κλεβοντας μου τις ασχημες και ανεξελεγκτες αρμονικες. Εκτος βεβαια πως δε με απασχολει τοσο να παρω vovox η οτι αλλα καλο. Με καποια αξιοπρεπει καλωδια σειρας ειμαι ικανοποιημενος.(σιγουρα ομως καλυτερα με μια σειρα gl's)(οφ τοπικ)

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε οσους αναφερατε εκτος Διαμαντοπουλο ρωτησα

 

Θα φερουν σε καμια 20ρια μερες

 

επικοινώνησε με αυτόν εδώ, 99% έχει άμεσα ετοιμοπαράδοτα...:

www.musicoffice.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Ξέρει κανεις που μπορω να βρω george L's στην Ελλάδα?

Στην Αθηνα σταμάτησαν να φέρνουν το guitar store και ο παναγοπουλος

Παλιά τα είχα δει σε ένα μαγαζί στα Γιάννενα, αλλά πλέον δε το βρίσκω στο Ίντερνετ.

 

Εχει κανεις αγοράσει ποτέ απο το banzaimusic.com

Δε θέλω να αγοράσω απο Αμαζον γιατί ειναι σπαστικοι με τους εκτελωνισμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου