Προς το περιεχόμενο

Καλώδια για σύνδεση effect pedals


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι καλώδια χρησιμοποιείτε για να συνδέετε τα διαφορα εφε σας? Απο που τα αγοράζετε? Εχει σημασία το μάκρος του καλωδίου (για το θόρυβο, πτώση του σήματος κτλ...)?

 

γενικα όποιος έχει χρήσιμες πληροφορίες ας τις πει, να γίνει μια συζήτηση ώστε να διελευκανθει το θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα αγόρασα απο Θωμά Cordial καλώδιο και Neutrik βίσματα και είμαι υπέρ ευχαριστημένος.Τα έκανα γύρω στους 10-15cm για ευελιξία

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως μπορείς να μου πεις καποια παραπανω στοιχεια για αυτον? :wink: Πες μου οτι ειναι στην Αθηνα... :?

 

 

Τα καλωδια τα εφτιαξες μονος σου υποθετω (?). Υπαρχει καποιος οδηγός που έχεις διαβασει? Η απλως ηξερες απο αλλου... ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως μπορείς να μου πεις καποια παραπανω στοιχεια για αυτον? :wink: Πες μου οτι ειναι στην Αθηνα... :?

 

 

Τα καλωδια τα εφτιαξες μονος σου υποθετω (?). Υπαρχει καποιος οδηγός που έχεις διαβασει? Η απλως ηξερες απο αλλου... ?

 

 

Είναι πολύ εύκολο αν ψάξεις στο νετ θα βρείς πολύ πράμα

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ georgeL χρησιμοποιώ...από ήχο είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά πολλές μου έχει τύχει και το χειρότερο πάνω σε συναυλία να μην κάνει κάποιο καλή επαφή...

Γιατί δεν τα κολλάς αλλά τα βιδώνεις, και έτσι είναι εύκολο να ξελασκάρει λίγο το καλώδιο...δεν ξέρω με έχουν αγχώσει λίγο...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Με λίγη εξάσκηση στις κολλήσεις μπορείς να φτιάξεις τα καλύτερα.

Αγόρασε καλό μικροφωνικό καλώδιο, klotz, belden, eurocable, κλπ και καλής ποιότητας βίσματα όπως Neutrik, Switchcraft.

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι το μήκος να μην υπερβαίνει τα 4 μέτρα γιατί από εκεί και πάνω υπάρχει απώλεια σήματος.

Good luck.

 

Υ.Γ. Όλα τα παραπάνω μπορείς να τα βρείς σε καταστήματα που κάνουν μικροφωνικές εγκαταστάσεις, συναυλίες κλπ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ georgeL χρησιμοποιώ...από ήχο είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά πολλές μου έχει τύχει και το χειρότερο πάνω σε συναυλία να μην κάνει κάποιο καλή επαφή...

Γιατί δεν τα κολλάς αλλά τα βιδώνεις' date=' και έτσι είναι εύκολο να ξελασκάρει λίγο το καλώδιο...δεν ξέρω με έχουν αγχώσει λίγο...[/quote']

 

απο τη στιγμη που τα πεταλια ειναι σταθερα πανω σε πεταλιερα δεν υπαρχει προβλημα (οχι πως εχω ποτε μου αντιμετωπισει προβλημα με το καλωδιο που χρησιμοποιω εδω & 6 χρονια απο την κιθαρα στην πεταλιερα μου :wink: )

 

το βασικο ειναι να κανεις μια απολυτως ΚΑΘΕΤΗ τομη στο καλωδιο & να μην ΠΑΡΑΣΦΙΞΕΙΣ τη βιδα,αν το κανεις αυτο δεν θα εχεις κανενα προβλημα με τα George L. (παντως βοηθαει να χρησιμοποιεις τα straight plugs αντι για τις "γωνιες" οπου μπορεις (π.χ.στα πεταλια που εχουν τις εισοδους στην πισω μερια,οντως οι γωνιες μερικες φορες ειναι προβληματικες αν τις μονταρεις βιαστικα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου