Προς το περιεχόμενο

Ποιας περιοδου τις Fender Am Standard Stratocaster θεωρειτε καλυτερε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολα τα μελη και να εχουμε καλες γιορτες! Θα ηθελα να μαθω ποιας περιοδου ή χρονιας συγκεκριμενα θεωρουνται καλυτερες οι Fender Am Std Strat? ξερω οτι ειναι σχετικο αυτο αλλα γενικα μπορει να υπαρχει κατι που να κανει την διαφορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο πιο καινουργιες τοσο πιο καλες,οι σημερινες φυσικα ειναι και οι καλυτερες (λεπτοτερο φινιρισμα,ελαφρυτερες,καλυτεροι μαγνητες,πιο προσεγμενη ταστοδουλεια & κατασκευη,ωραιοτερο και παχυτερο μπρατσο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά είμαι ελαφρά απογοητευμένος.

Mετά από τριβή με περισσότερες Fender (ανώτερης κατηγορίας ή και vintage-style vibe series Squier ή Mex),διαπίστωσα ότι η STD Strat μου, μοντέλο του 2005 (δεν ξέρω αν πλεον έχουν αλλάξει τα specs), έχει μετριότατους ψιλο-hot μαγνήτες, εκνευριστικά λεπτό neck συν ότι η συγκεκριμένη είναι απροσδόκητα βαρύ όργανο.

 

Μάλλον δεν θα επέλεγα τη συγκεκριμένη σειρά ξανά.Γενικά έχω την εντύπωση ότι τους λείπει κατεύθυνση/χαρακτήρας.Στις Tele είναι ακόμα χειρότερη η κατάσταση!

 

Υπάρχουν πολύ πιο ενδιαφέρουσες προτάσεις σε φθηνότερες σειρές διαφορετικά reissue series και CustomShop είναι εγγύηση.

My .02

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ πάλι έχω δει πολύ καλές αλλά και κακές κιθάρες απ' όλες τις εποχές της Am. STD. Θα 'θελα να επισημάνω όμως (αν και δεν είμαι ένθερμος οπαδός του 9,5 rad.) ότι necks με Ε4..., Ε7..., Ε9..., Ν1..., Ν6..., για κάποιο λόγο (αδιευκρίνηστο) μου άρεσαν περισσότερο. Επίσης δεν μου αρέσει (εμφανισιακά) το νέο STD τρέμολο, και από μαγνήτες προτιμώ τους σένσορες δηλ την plus.  ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συν ότι η συγκεκριμένη είναι απροσδόκητα βαρύ όργανο.

 

Που να παιξεις και με τις πρωτες (1986-1995)...6-8 κομματια poplar & εξτρα ...καπλαμας απο πανω για να φαινονται One piece... ::)....εκατο κιλα η μια.... ;D...και καποιοι πανε να τις πουλησουν για....vintage.... ::)

 

Τα μπρατσα παντως παντα ηταν μοντερνα και βολικα αν και καπως λεπτα,τα τελευταια χρονια ευτυχως τα παχυνανε...

 

ότι necks με Ε4..., Ε7..., Ε9..., Ν1..., Ν6..., για κάποιο λόγο (αδιευκρίνηστο) μου άρεσαν περισσότερο

 

1988,1987,1989,1991,1996 ειναι οι χρονιες στις οποιες αναφερεσαι

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ένα πράγμα έχει σημασία και τα δευτερεύοντα είναι προσωπικό γούστο. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι όντως όσο πιό καινούργια τόσο κατασκευαστικά αρτιότερη σε σημείο τελειότητας. Το δευτερεύον που είναι προσωπικό γούστο είναι ο ήχος ανά εποχή. Προσωπικά μου αρέσουν οι 50ς - 60ς - 70ς. Έχω μιά Ε4 του με το νέο σχέδιο (μετά το 1986) 3 κομμάτια αλντεράκι με maple ταστιέρα... εξαιρετικότατη!!! Η βασική μου στρατ εδώ και πολλά χρόνια. Όμως ο ήχος που προτιμώ είναι μιά 1969 vintage reissue και όλες μέχρι το 1978. Βασικά όλες τις εποχές δεν υπήρχε η ίδια ποιότητα εξαγώγιμου προιόντος... δυστυχώς η πλειοψηφία των στρατοκάστερ που κατασκευάστηκαν μεταξύ 1978-1982 είχε σοβαρά μειονεκτήματα όπως υπερβολικό βάρος (έχω μία S9xxxxxxx τσιμεντόλιθο, αλλά έχει ωραίο ήχο και την προτιμώ από μια στάνταρντ του 1992 π.χ), η κακή συναρμολόγηση ήταν επίσης και οι ατέλειες αυτή την περίοδο αιτία για την οποία οι περισσότεροι dealers έκαναν παράπονα στην Fender για τα προιόντα της. από το 1982 και στα 3 επόμενα έτη που ακόμα  η CBS είχε την διεύθυνση τα πράγματα ομαλοποιήθηκαν με νέα μοντέλα και αξιόπιστη παραγωγική διαδικασία μέσα από τον τελικό έλεγχο του προιόντος. Με την αλλαγή στο managment το 1985 και την εγκατάσταση στην Corona, σχεδιάστηκε η στρατ όπως την ξέραμε μέχρι το 2008. την δεκαετία του 90 για την ακρίβεια μιά περίοδος που κράτησε από το 1992 έως το 2001 με εξαίρεση τα anniversary του 1994 μοντέλα, η ποιότητα λόγω ζήτησης είχε διακυμάνσεις. Ας μην ξεχνάμε ότι είναι η εποχή του metal, 2 πόντους πλαστικό χρώμα στο σκάφος, όπως είπε και ο S/F 5-6 κομμάτια λεύκα γιατί απλά σε high gain ενισχυτές αυτή την εποχή κανείς δεν ήθελε twang και resonance... για αυτό το θέμα είχε ήδη τα vintage reissues που πουλάγανε μιά χαρά. Χωρίς να σημαίνει ότι από το 1992 - 2001 δεν υπήρχαν αξιοπρεπέστατες στρατοκάστερ και έχω παίξει πάνω από 2 ντουζίνες αυτής της δεκαετίας και είχα αρκετές για μεγάλο χρονικό διάστημα, όμως χαρακτηρίζονται δυστυχώς από τα παραπάνω. Η Fender έκανε "στροφή" πάλι το 2001 και ομαλοποίησε την ποιότητα με μακροπρόθεσμο στόχο να ισορροπήσει την κατάσταση και την μετριότητα που χαρακτήριζε πάλι την σειρά όπως πρίν από 20 περίπου χρόνια (78-82). Έτσι μακροπρόθεσμα και στο τέλος λίγο παραπάνω της πενταετίας περίπου (2008) άρχισε να προσφέρει σταθερότατη ποιότητα και συγκεκριμένο ήχο. Ειλικρινά όσες έχω ακουμπήσει από το 2008 και μετά ΠΑΙΖΟΥΝ ακριβώς το ίδιο!!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 necks με Ε4..., Ε7..., Ε9..., Ν1..., Ν6...

εχω μια E9ΧΧΧΧΧ που ειχα αγορασει το 1991 (ειναι mid 1990), αλλα η φαρδια (maple) ταστιερα με το λεπτο προφιλ και το 9.5" radius παντα με κουραζε.

 

Ως εντελως stock ηταν αξιοπρεπεστατη (παρα το 2βιδο trem και το TBX control), αλλα οταν μετα απο χρονια (και αφου ειχα ΦΑΕΙ τα ταστα) της εκανα strip και nitro refin στο μανικι, refret (6100), εβγαλα 1 κιλο μπογια απο το bathtub route, περασα callaham retrofit kit για 6βιδο τρεμολο (fender γεφυρα και Callaham block) και εβαλα ενα σετ SSL-1, η κιθαρα εγινε καταπληκτικη!  

 

...κατα τ' αλλα ειναι μια stock Am Std Stratocaster  8)   ;D

 

Black_mpl1.jpg

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου