Προς το περιεχόμενο

Ποιας περιοδου τις Fender Am Standard Stratocaster θεωρειτε καλυτερε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η δικη μου ειναι του 2008, την ειχα διαλεξει στο Στολλα (Πατρα) μαζι με φιλους αναμεσα σε πολλα fender μοντελα γιατι αρεσε κ στους 3 μας! Ο υπαλληλος μας εξηγησε οτι εκεινη τη χρονια αλλαξαν προς το καλυτερο οι am std σε πολλα features αλλα και ως προς τον ηχο. Οσοι εχουν παιξει εκτοτε με την κιθαρα μου, εχουν λιγο ή πολυ εντυπωσιαστει! Επισης οσο το΄'ψαξα εκ των υστερων, εντυπωσιασμενοι φαινονται κ στα ξενα φορουμ απο τις παρτιδες των Am std απο το '08 και μετα.

Εγω προσωπικα μονο με την..παλια μεξικανα μου (του '97;) μπορω να τη συγκρινω (δεν εχω πολυπαιξει με αλλες),  με την οποια δεν εχει καμμια σχεση ακομα και εκτος ενισχυτη, αν αυτο λεει κατι. Επισης τοτε (το '08) ο υπαλληλος δε με αφησε να φυγω με το οργανο της εκθεσης που ειχα δοκιμασει, μου εδωσε ενα καινουριο στο χαρτοκουτο, το οποιο αφου μου εγγυηθηκε οτι θα ειναι της ιδιας ποιοτητας μου το ανοιξε να το δοκιμασω για να δω τελικα οτι ειχε δικιο (αν λεει αυτο κατι για το consistency ως προς την ποιοτητα)..  

 

Έτσι μακροπρόθεσμα και στο τέλος λίγο παραπάνω της πενταετίας περίπου (2008) άρχισε να προσφέρει σταθερότατη ποιότητα και συγκεκριμένο ήχο. Ειλικρινά όσες έχω ακουμπήσει από το 2008 και μετά ΠΑΙΖΟΥΝ ακριβώς το ίδιο!!

Το λεει κ ο φιλος.

 

Κοιτα επισης κι εδω για τις '08

http://www.noiz.gr/index.php?topic=163718.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τον τίτλο του thread δεν μπορώ να εκφέρω άποψη καθότι έχω παίξει με πολύ λίγες american standard αλλά καίγομαι να δοκιμάσω την σειρά του 2012 με τους fat 50's.

 

Προσωπικά είμαι κάτοχος μιας am std του 96 η οποία είναι μακράν η πιο βολική στρατ που έχω πιάσει στα χέρια μου, ανεξαρτήτως σειράς και εύρους τιμής και την οποία δεν πρόκειται να αποχωριστώ ποτέ. Βέβαια, ηχητικά πήρε τα πάνω της μόνο μετά από αλλαγή μαγνητών καθώς οι stock ήταν μετριότατοι.

 

Από κατασκευαστικής απόψεως απλά αναφέρω ότι η κιθάρα έχει φάει μερικές πολύ γερές τούμπες και χτυπήματα χωρίς να πάθει οτιδήποτε ενώ το μπράτσο δεν καταλαβαίνει τίποτα από υγρασίες και αλλαγές θερμοκρασίας. Έχω να επέμβω στο truss rod καμιά δεκαριά χρόνια. Ηλεκτρικά, ποτενσιόμετρα, input jack, διακόπτης, ουδέποτε μου δημιούργησαν το παραμικρό πρόβλημα παρά τη βαριά χρήση που της έχω κάνει. Μοναδικό θεματάκι που παρουσιάστηκε τα τελευταία 2 χρόνια είναι ότι η μία βίδα ενός saddle, από αυτές που ρυθμίζουν το action, έχει σκουριάσει πολύ και δε γυρίζει πια. Μικρό το κακό όμως, καθώς το action είναι ακριβώς εκεί που το θέλω. Πλην των μαγνητών, η κιθάρα είναι απολύτως stock από το 97, όταν και την αγόρασα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου