Προς το περιεχόμενο

Cubase Partition


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω στο θέμα των partitions.

Έχω μια tascam us 122L...η οποία έχει αρκετά θέματα με τους drivers της.Εν τέλει..υπάρχει μια έκδοση που δουλεύει καλά με windows και εφαρμογές(2.01)..και μια που δουλεύει καλά με cubase (2.02).Σκέφτηκα λοιπόν να χρησιμοποιήσω 2 δίσκους για windows 7.Ο ένας γενικής χρήσης...και ο άλλος μουσική.

 

Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με drivers?Συνδέονται κάπως τα λειτουργικά?

Δεν γνωρίζω πως ακριβώς δουλεύουν οι λογικοί δίσκοι.Μήπως είναι καλύτερα το δεύτερο λειτουργικό να περαστεί σε άλλο φυσικό δίσκο?

 

Ευχαριστώ.

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γειά χαρά φίλε μου

 

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τα λειτουργικά, λειτουργούν αυτόνομα το καθένα. Να φανταστείς στο δικό μου έχω 5 λειτουργικά, 2 Windows (1 Xp, 1 7) και 3 Linux.

 

Όσο για το πώς είναι πιο αποδοτικό να τα στήσεις για να μεγιστοποιήσεις την απόδοση εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, οι κυριότεροι από τους οποίους είναι τα χαρακτηριστικά του hardware σου και πως τα έχεις συνδέσει μέσα στο κουτί (σκληρούς, DVD drives, κτλ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βοηθάει κάπως να τα αναφέρω:

Intel i7 930,6gb ram,WD RE3 500GB,WD RE3 1TB.

Το σύστημα λειτουργεί με windows 7 64bit.

Αυτή τη στιγμή έχω σπάσει τον 1Τ σε 200 για λειτουργικό και 800 για αρχεία.Στον 500G έχω τα projects μου, και σκεφτόμουν να φτιάξω τρίτο partition στον 1Τ για αποκλειστική μουσική χρήση.Απλώς ακούω διάφορα περί απόδοσης (ειδικά στους δίσκους) και για αυτό μου κίνησε την περιέργεια.

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κάνεις διαφορετικά partitions στον ίδιο δίσκο δεν θα σε οφελήσει πουθενά από άποψη απόδοσης.

Το σύστημα, τα audio αρχεία και τα δείγματα πρέπει να μπουν σε 3 ξεχωριστούς δίσκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κάνεις διαφορετικά partitions στον ίδιο δίσκο δεν θα σε οφελήσει πουθενά από άποψη απόδοσης.

Το σύστημα, τα audio αρχεία και τα δείγματα πρέπει να μπουν σε 3 ξεχωριστούς δίσκους.

Συμφωνώ σε αυτό που λες...όμως το λειτουργικό δεν θα χρησιμοποιείται ταυτόχρονα με το άλλο λειτουργικό.Βέβαια επειδή δεν έχω 3 δίσκους σκεφτόμουν στο λειτουργικό να έχω cubase και δείγματα και στον άλλο δίσκο τα audio.Δεν ξέρω βέβαια αν θα ήταν καλύτερα να έχω στον άλλο δίσκο τα δείγματα, καθώς δεν χρησιμοποιώ πολύ audio κανάλια.

 

 

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βοηθάει κάπως να τα αναφέρω:

Intel i7 930,6gb ram,WD RE3 500GB,WD RE3 1TB.

Το σύστημα λειτουργεί με windows 7 64bit.

Αυτή τη στιγμή έχω σπάσει τον 1Τ σε 200 για λειτουργικό και 800 για αρχεία.Στον 500G έχω τα projects μου, και σκεφτόμουν να φτιάξω τρίτο partition στον 1Τ για αποκλειστική μουσική χρήση.Απλώς ακούω διάφορα περί απόδοσης (ειδικά στους δίσκους) και για αυτό μου κίνησε την περιέργεια.

 

Αναφερόμουν πιο πολύ σε αυτό το post σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου