Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για στήσιμο ΡΑ


dourosteo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα.εχω μια αυτοενισχυομενη κονσολα dynacord 2x700w και μια yamaha emx 5000 2x500w,επισης 4 15αρια rcf 725 passive 750w το καθενα και 2 das 15aria 350w.η μουσικη που παιζω ειναι λαικοδημοτικα.η σκεψη μου ειναι να δουλεψω dynacord me 4 rcf για φωνες,κλαρινο και μπουζουκι,και την αλλη κονσολα με τα 2 das(συν 2 ενεργα sub ενος φιλου) για ντραμς,πληκτρα και κιθαρα.επισης υπαρχει ενας camco vortex 4........!ευπροσδεκτες παρατηρησεις ακομη και λυσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις, είναι να "ματσάρεις" σωστά τα ενισχυτικά σου με τα ανάλογα ηχεία...

 

τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις δεν είναι επαρκή... και τα watt και η διάμετρος των woofer των ηχείων αποτελούν  απλά ενδείξεις και αν στηριχτείς μόνο σε αυτά μπορούν εύκολα να σε οδηγήσουν σε λάθος έως και επικίνδυνους "συνδυασμούς" για την απρόσκοπτη λειτουργία του εξοπλισμού σου...

 

ψάξε για παλιότερα θέματα στα οποία έχουμε αναλύσει την σημασία της ευαισθησίας των ηχείων καθώς και την ωμική αντίσταση αυτών και των τελικών σταδίων των ενισχυτών σου...

 

σκοπός σου πάντα, να πετύχεις το δυνατόν μεγαλύτερο επίπεδο στάθμης σε dB SPL... αφού διαθέτεις ουσιαστικά 3 συστήματα που θα παίξουν PA, καλό είναι οι εντάσεις να είναι "κοντινές", γιατί σε συνθήκες live, μεγάλες αποκλίσεις πάνω στο "νταβαντούρι", μπορούν πανεύκολα (πολύ συνηθισμένο φαινόμενο σε ελληνικά σεταπ) να καταλήξουν σε "υπεροδήγηση" όπου το ρεύμα δεν επαρκεί να καλύψει τις απαιτήσεις, των ηχείων, με μικρότερο κακό, την υπερθέρμανση των  τελικών σταδίων και επακόλουθο το να λειτουργήσουν τα συστήματα ασφαλείας και να συνεχίσεις unplug για αρκετή ώρα μέχρι να κρυώσουν... ;) ;D

 

αφού τα "ταιριάξεις" σωστά και μάθεις τα όρια εντάσεων στα οποία μπορούν να δουλέψουν άνετα και τις διαφορές που μπορεί να προκύψουν, το που θα "παίξει" κάθε όργανο έπεται...

 

στο πιο "ισχυρό" σύστημα καλό είναι να συνδεθεί η "ρυθμική βάση" (τύμπανα, μπασο, κιθάρα και ενίοτε πλήκτρα όπως ανέφερες) που είναι και η πιο απαιτητική σε ρεύμα (τα ενεργά sub με προϋπόθεση την  προσεκτική επιλογή του σημείου αποκοπής στο κροσόβερ, θα βοηθήσουν πολύ στο να μειωθούν οι απαιτήσεις)...

το πως θα μοιράσεις τα υπόλοιπα εξαρτάται πάντα από τις συνθήκες που ανέφερα παραπάνω, καθώς και την γνώση και εμπειρία του ηχολήπτη και των περιφερειακών επεξεργαστών που μπορεί (ή όχι) να χρησιμοποιεί (compressors, EQs ακόμα και τα effects όπως το reverb και το delay παίζουν σοβαρό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα ανάλογα την σωστή ή μη χρήση τους)...

 

τέλος όλα αυτά τα παραπάνω πάνε περίπατο με μια "απείθαρχη μπάντα" που ο κάθε μουσικός της παίζει "γιούργια" στο γάμο του "καραγκιόζη"...  ειδικά σε μικρά live με υποτυπώδες PA, είναι ένα σημείο που ο ηχολήπτης σηκώνει τα χέρια ψηλά και ξεφεύγει από τα χέρια του ο έλεγχος (ότι και ρυθμίσεις να κάνει)... πολλές φορές τα προβλήματα λύνονται δια μαγείας μόνο και μόνο αν "αλλάξει" η συμπεριφορά των μουσικών στη σκηνή (ελπίζω οι δικοί σου να μην ανήκουν σε αυτή την κατηγορία)... :)

 

όπως φαντάζομαι καταλαβαίνεις, δυστυχώς το όλο θέμα δεν είναι τόσο απλό όσο πολλές φορές φαίνεται ή νομίζουμε...  τώρα βέβαια εγώ σου αραδιάζω "πρέπει"... τα τελικά στάνταρ σύμφωνα με τις ειδικές ανάγκες και  θέλω σου εσύ θα τα θέσεις... καλή επιτυχία και ελπίζω να σε βοήθησα περισσότερο από ότι σε μπέρδεψα... :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου