Προς το περιεχόμενο

Κεφαλη κιθαρας σε καμπινα μπασου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!Για να βγαλουμε εναν ηχο στο στυλ των Kyuss ειναι εφικτο κατι τετοιο?Ή χρειαζεται καποια ειδικη πατεντα?Αν δε κανω λαθος ο Homme χρησιμοποιουσε καμπινες μπασου..

ΤΗΑΝΧ για οποιαδηποτε απαντηση!

OrangeRocker50...Goblin!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!Για να βγαλουμε εναν ηχο στο στυλ των Kyuss ειναι εφικτο κατι τετοιο?Ή χρειαζεται καποια ειδικη πατεντα?Αν δε κανω λαθος ο Homme χρησιμοποιουσε καμπινες μπασου..

ΤΗΑΝΧ για οποιαδηποτε απαντηση!

Πρακτικά γίνεται. Πρέπει όμως η κεφαλή κιθάρας να είναι λιγότερα watt από την καμπίνα μπάσου και οι αντιστάσεις τους να ταιριάζουν (π.χ. 4Ω έξοδο να έχει η κεφαλή και 4Ω να είναι η καμπίνα κλπ).

Έχω ακούσει Kyuss και έχουν έναν υπερπαραμορφωμένο, κορεσμένο ήχο στην κιθάρα με "μπούκωμα" και μπάσσο. Άρα η καμπίνα μπάσου θα καλύψει άνετα την περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εναν Orange Rockerverb 50!Θα τσεκαρω καποια καμπινα μπασου να το δοκιμασω.Ευχαριστω πολυ φιλε για την απαντηση ;D

Δεν θα υπαρξει καποιο προβλημα τεχνικο ε?Ακομα και αν ειναι περισσοτερα watt η καμπινα μπασου υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει προβλημα στην κεφαλη?

OrangeRocker50...Goblin!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εναν Orange Rockerverb 50!Θα τσεκαρω καποια καμπινα μπασου να το δοκιμασω.Ευχαριστω πολυ φιλε για την απαντηση ;D

Δεν θα υπαρξει καποιο προβλημα τεχνικο ε?Ακομα και αν ειναι περισσοτερα watt η καμπινα μπασου υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει προβλημα στην κεφαλη?

 

Η καμπίνα γενικά πρέπει να είναι μεγαλύτερης ή ίσης ισχύος σε watt από την κεφαλή. Άνετα θα βρεις πολλές καμπίνες άνω των 50W.

Mόνο η αντίσταση πρέπει να ταιριάζει απόλυτα. Ο rockerverb 50 έχει εξόδους μόνο για 8Ω και 16Ω καμπίνες. Άρα μην του βάλεις π.χ. 4Ω ή 2Ω καμπίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αυτό που χρειάζεσαι είναι ένας συνδυασμός κεφάλι κιθάρας+καμπίνα 4x10" κιθάρας+1x15" καμπίνα μπάσου. Γενικά οι καμπίνες μπάσου πέρνουν πολλά περισσότερα βατ οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα εκει. Το θέμα είναι η αντίσταση της καμπινας και του ενισχυτη, εκεί θα πρέπει να το ψάξεις γιατι το αποτέλεσμα μπορεί να είναι απογοητευτικό σε σχέση με την ένταση.

 

Εγώ κάνω κάτι άλλο, συνδέω κιθάρα με (ενισχυτη και καμπίνα κιθάρας)+(ενισχυτη και καμπινα μπάσου) και καθάρισα. Ήχος οδοστρωτήρας.

 

good luck! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o

 

Εγώ κάνω κάτι άλλο, συνδέω κιθάρα με (ενισχυτη και καμπίνα κιθάρας)+(ενισχυτη και καμπινα μπάσου) και καθάρισα. Ήχος οδοστρωτήρας.

 

good luck! ;D

:o :o :o

Τετοια μπουλντοζε πραγματα θελω κι εγω φιλε!Αλλα δε με παιρνει και τοσο να παρω και ενισχυτη μπασου!Η τσεπη... :-\

OrangeRocker50...Goblin!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου