Προς το περιεχόμενο

Roland GR-55 Guitar Synthesizer και οχι μονο....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρα εγω που δεν προκειται να την χρησιμοποιησω με την 2η λειτουργια που αναφερεις θα εχω θεμα ''σοβαρο'' με latency? Αν θελω να παιξω πχ με ηχο τυπου pat metheny?

 

Και κατι που δεν εχω καταλαβει ακομα και η gr 55 απαιτει τον μαγνητη της roland?

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι που δεν εχω καταλαβει ακομα και η gr 55 απαιτει τον μαγνητη της roland?

Όλες αυτής της τεχνολογίας πεταλιέρες ΔΕΝ δουλεύουν χωρίς τον μαγνήτη.

 

Αρα εγω που δεν προκειται να την χρησιμοποιησω με την 2η λειτουργια που αναφερεις θα εχω θεμα ''σοβαρο'' με latency? Αν θελω να παιξω πχ με ηχο τυπου pat metheny?

Προφανώς και δεν δίνεις 500 ευρώ για να έχεις μόνο τον pat metheny ήχο, αλλά έχεις και άλλους ωραίους ήχους...διάβασε στο θέμα που έχω κάνει ένα γρήγορο sample με audio ήχους για τον William και για ότι άλλο θές, εδώ είμαστε. Το καλύτερο βέβαια είναι να πάς στη Roland στα Εξάρχεια να τη δοκιμάσεις.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διαβαζω σιγα σιγα το αλλο θεμα. Θα τα τσεκαρω ολα.

 

Αυτο που με ξενιζει λιγο ειναι οτι γειωνει το τι κιθαρα εχεις (η οχι?).

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που με ξενιζει λιγο ειναι οτι γειωνει το τι κιθαρα εχεις (η οχι?).

Όχι...αυτό το σύστημα σχεδιάστηκε για να μπαίνει (εύκολα) σε Strat... εγώ το έχω σε μία "δύσκολη" την Peavy T60...o Ray το έβαλε σε Lp...o  καθένας μπορεί να το βάλει οπουδήποτε. Υπάρχει και σε κίτ για εσωτερική τοποθέτηση

http://www.dv247.com/computer-hardware/roland-gkkitgt3--35535

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εννοουσα ακριβως αυτο, αλλα το γεγονος οτι ειτε το βαλω πανω σε μια στρατ ειτε πανω σε μια lp πχ θα ειναι το ιδιο (εστω παρααααα πολυ κοντα) ηχητικο αποτελεσμα. Και δεν λεω μονο για synth ηχους αλλα και για κανονικους ηχους κιθαρας.

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εννοουσα ακριβως αυτο, αλλα το γεγονος οτι ειτε το βαλω πανω σε μια στρατ ειτε πανω σε μια lp πχ θα ειναι το ιδιο (εστω παρααααα πολυ κοντα) ηχητικο αποτελεσμα. Και δεν λεω μονο για synth ηχους αλλα και για κανονικους ηχους κιθαρας.

Δεν υπάρχουν "κανονικοί" ήχοι κιθάρας παρά μόνο όταν κάνεις τη μίξη του κανονικού ήχου από τους μαγνήτες της κιθάρας σου με το digital σήμα της πεταλιέρας. Και εκεί, ναί, παίζει ρόλο το τι ήχο έβγαζες και πρίν. Με λίγα λόγια στη περίπτωση της μίξης-προφανώς- και θα ακουστεί διαφορετικά σε Strat από ότι σε LP. Εάν χρησιμοποιήσεις μόνο digital ήχο, όχι, δεν θα έχεις διαφορά.

Πάντως σαν την LP δεν έχει σε ευκολία τοποθέτησης νομίζω.

Noμίζω στη Strat που το βάζεις και με ταινία 2πλής όψης που σου δίνουν μαζί. Στην Peavey πάντως αναγκάστηκα να κάνω τρύπες με τις βίδες.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην LP έχει ένα ανταπτοράκι που μπαίνει πάνω στη γέφυρα και στο οποίο βιδώνεται ο μαγνήτης.

Άσε που το βαζοβγάζεις εύκολα και δεν μπλέκεις με αυτοκόλλητα και χανζαπλαστ. Εγώ είχα επιλογή να το βάλω είτε σε Στρατ είτε σε LP, και πραγματικά ήταν no-brainer η επιλογή της LP.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου