Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει και η κλασική κιθάρα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή τις ώρες που ρίχνω διάβασμα τελευταία (ώρες...τέλοσπάντων... :roll: ) στην κλασική κιθάρα μιας και δίνω για πτυχίο τον Ιούνιο, είπα να μοιραστώ μαζί σας ένα από τα κομμάτια που ταλαιπωρώ...και με ταλαιπωρεί... :lol:

 

Πρόκειται για το 4ο μέρος από το Koyunbaba του Carlo Domeniconi...

κιθάρα παίζει ο μοναδικός John Williams... :wink:

 

Πραγματικά φανταστικό κομμάτι !

Koyunbaba - part IV

 

αν σας αρέσει πείτε μου να ανεβάσω και τα 3 προηγούμενα μέρη...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να ανεβάσεις από κλασική κιθάρα μια χαρά θα είναι. Εμένα προσωπικά ο ήχος της κλασσικής, ακόμα με ανατριχιάζει παρόλο που την παράτησα.

 

Καλή σου επιτυχία :D

λα μια ιδέα είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλη απορια...το εχεις ακουσει απο Κωστα Κοτσιωλη?...

 

 

προσωπικα θεωρω πως ειναι ΠΟΛΥ καλυτερη η εκτελεση του Κωστα.τουλαχιστον την προτιμω γιατι ειναι πιο πλουσια σε δυναμικες και μου δινει την εντυπωση πως εχει περισσοτερο "χρωμα" στο παιξιμο του... :wink:

 

 

καλη επιτυχια και απο εμενα :)

 

 

edit:το ακουσα προσεκτικα...σοβαρα τωρα...ο τυπος πιανει πατο. ΠΟΛΥ ασχημη εκτελεση(δεν κανω πλακα). αν μπορεσεις να το βρεις ακουσε το απο τον παραπανω εκτελεστη που ανεφερα...(η αν θες...υπαρχει και το mail 8) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλη απορια...το εχεις ακουσει απο Κωστα Κοτσιωλη?...

 

 

προσωπικα θεωρω πως ειναι ΠΟΛΥ καλυτερη η εκτελεση του Κωστα.τουλαχιστον την προτιμω γιατι ειναι πιο πλουσια σε δυναμικες και μου δινει την εντυπωση πως εχει περισσοτερο "χρωμα" στο παιξιμο του... :wink:

 

 

καλη επιτυχια και απο εμενα :)

 

 

edit:το ακουσα προσεκτικα...σοβαρα τωρα...ο τυπος πιανει πατο. ΠΟΛΥ ασχημη εκτελεση(δεν κανω πλακα). αν μπορεσεις να το βρεις ακουσε το απο τον παραπανω εκτελεστη που ανεφερα...(η αν θες...υπαρχει και το mail 8) )

 

συμφωνώ στο οτι ο κώστας το παίζει καλύτερα απο williams αλλα όχι οτι πιάνει πάτο ο williams :wink: :wink: .Εχω μια εκτέλεση απο τον κώστα σε βιντεοκασέτα πριν πάρα πολλά χρόνια απο συναυλία του, μου την έδωσε ο ίδιος.Στην ίδια κασέτα πάιζει χιναστέρα, el de cameron negro κ.α. εκεί δεν μ άρεσε καθόλου το Koyunbaba

 

jam καλή επιτυχία απο μένα (τα πέρασα και εγώ αυτά πρίν αρκετα χρόνια) με ποιόν κάνεις μάθημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω και την εκτέλεση από Κοτσιώλη...αλλά προσωπικά μου αρέσει περισσότερο του Williams...Κυρίως για 2 βασικά μέρη :

το 4ο μέρος...ο Κοτσιώλης το παραπαίζει γρήγορα χωρίς λόγο κατ εμέ...άσε που έχει φάει πολύ ωραία σημεία (δεν τα παίζει καθόλου)

και στο 3ο τα αρπίσματα στο τέλος τα παίζει πολύ αργά

 

O Κοτσιώλης όμως γενικότερα μου αρέσει πολύ !

 

Πάντως θεωρώ ότι παίζει ρόλο και από που το ακούς για πρώτη φορά...εγώ έτυχε να το ακούσω πρώτα από Williams

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 4ο μέρος...ο Κοτσιώλης το παραπαίζει γρήγορα χωρίς λόγο κατ εμέ...

 

 

δε θα το ελεγα...ΑΥΤΟ ειναι γρηγορο :lol: :lol:

 

 

ο Κοτσιωλης το παιζει μεν λιγο πιο γρηγορα σε ορισμενα σημεια, αλλα μου αρεσει γιατι εχει μεγαλυτερη "ελευθερια" στην εκτελεση.

 

 

το τζαπονι παντως στο link που εβαλα, κανει ΟΛΑ τα μερη, απο 12 σχεδον λεπτα που το κανει ο Κοτσιωλης, σε 6:30!!!!! :lol: :lol: (καλα λενε πως τα τζαπονια ειναι οι πιο αρρωστοι)!!! :lol: τσεκαρε το :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 3ο μέρος ωραία το παίζει...μ'αρέσει στα αρπίσματα στο τέλος να γίνεται γρήγορο...

 

Όσο για το 4ο...μάλλον βιαζόταν να τελείωσει η συναυλία...δεν εξηγείται αλλιώς...κατέστρεψε το μέρος...

μάλλον δεν έχει ακούσει ποτέ Julian Bream...αλλά μικρός είναι ακόμα θα ωριμάσει... :wink:

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αληθεια πως η κλασσικη κιθαρα εχει μαγευτικο ηχο παρολα αφτα οποιον κιθαριστα κ να μου πειτε εγω δεν αλαζω τον μεγα Paco De Lucia με τιποτα..... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αληθεια πως η κλασσικη κιθαρα εχει μαγευτικο ηχο παρολα αφτα οποιον κιθαριστα κ να μου πειτε εγω δεν αλαζω τον μεγα Paco De Lucia με τιποτα..... :roll:

 

Ο Paco de Lucia δεν παιζει κλασικη αλλα φλαμενκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου