Προς το περιεχόμενο

Καμία γνώμη για αυτή την καμπίνα??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιτώντας στο Θωμά, βρήκα αυτή την καμπίνα:

 

http://www.thomann.de/gr/vht_avgt412c.htm

 

Καμία γνώμη/ιδέα του τι παίζει?

Μου κάνει εντύπωση μια 4x12 VHT να είναι σε αυτά τα λεφτά.Θα περίμενα 100-150 παραπάνω στην καλύτερη.

Κάτι διάβασα ότι η VHT άλλαξε χέρια και από US πήγε Κίνα. Μούφες?

Και αλήθεια αν είναι, αξίζει τα λεφτά η καμπίνα αυτή συγκρινόμενη με άλλες στα ίδια λεφτά?

Σαν ήχος/συμπεριφορά οι VHT καμπίνες μου αρέσουν αρκετά (όσες έχω ακούσει τουλάχιστον) οπότε την έχω σαν υποψήφια αγορά.

Αναμένω τα φώτα σας... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτώντας στο Θωμά, βρήκα αυτή την καμπίνα:

 

http://www.thomann.de/gr/vht_avgt412c.htm

 

Καμία γνώμη/ιδέα του τι παίζει?

Μου κάνει εντύπωση μια 4x12 VHT να είναι σε αυτά τα λεφτά.Θα περίμενα 100-150 παραπάνω στην καλύτερη.

Κάτι διάβασα ότι η VHT άλλαξε χέρια και από US πήγε Κίνα. Μούφες?

Και αλήθεια αν είναι, αξίζει τα λεφτά η καμπίνα αυτή συγκρινόμενη με άλλες στα ίδια λεφτά?

Σαν ήχος/συμπεριφορά οι VHT καμπίνες μου αρέσουν αρκετά (όσες έχω ακούσει τουλάχιστον) οπότε την έχω σαν υποψήφια αγορά.

Αναμένω τα φώτα σας... :)

 

Πράγματι η VHT παράγει πλέον στην Κίνα τα προϊόντα της. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν αξίζουν καθώς οι νέοι ενισχυτές (και οι καμπίνες) της είναι καλοί, χειροποίητοι σε μεγάλο βαθμό και γνωρίζουν επιτυχία.

Η καμπίνα που κοιτάς είναι καταρχάς στιβαρή κατασκευή από birch plywood και όχι από μοριοσανίδα όπως είναι άλλες φθηνές καμπίνες. Τα μεγάφωνά της δεν είναι επώνυμα αλλά στους ενισχυτές της ακούγονται μια χαρά. Πρακτικά, τα μεγάφωνα αλλάζουν σε μια καμπίνα(στις αγγελίες κυκλοφορούν πολλά) αλλά τα ξύλα όχι... Οπότε προσωπικά θα επέλεγα  την καλή κατασκευή ως κύριο παράγοντα.

 

Αν θέλεις κάτι με πιο επώνυμα μεγάφωνα στην ίδια περίπου τιμή και ποιότητα, τσέκαρε και τις παρακάτω:

http://www.thomann.de/gr/kustom_hv412b.htm με celestion seventy80

 

και την

http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_v_412.htm

με celestion Rocket50

 

Τα seventy80 είναι πιο μπάσα και πιο δυνατά σε dB από τα rocket50 αλλά κόβουν λίγο τις πρίμες. Τα rocket50 είναι πιο ισορροπημένα σε eq.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Σώτο για την απάντηση σου! :)

 

Ωραίες οι καμπίνες που μου προτείνεις, ειδικά η Kustom φαίνεται πολύ καλή.

 

Γενικά δεν νομίζω να είμαι και τόσο έμπειρος και απαιτητικός παίχτης ώστε να καταλάβω/ενοχληθώ από τα λίγο λιγότερα πρίμα της Kustom έναντι της Fender.

Ούτε τα λιγότερα db θα με ενοχλήσουν μάλλον (ανεβάζουμε και λιγάκι το Master knob αν είναι).  :D

 

Η VHT λες να μην ακούγεται καλά σε άλλη κεφαλή πέραν από τις συγγενικές της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με βαση τα μεγαφωνα ψηφιζω την kustom. Ειχα παιξει πριν λιγο καιρο σε εναν λαμπατο laney που ειχε πανω του τα celestion seventy80 με fender stratoocaster και μου αρεσαν πολυ. Ειχαν αρκετα μπασσα οντως αλλα δεν πηραζει κατεβαζα λιγο το μπασσο απο τον ενισχυτη και ηταν μια χαρα. Επισης εχουν αρκετα αναλυτικο ηχο δεν ακους βαβουρα στα βρωμικα. Σαν κατασκευη νομιζω πως λιγο πιο καλη ειναι η vht λογω των κιλων της (διορθωστε με αν λεω βλάκειες). ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσα ίσα, αν ήταν απο plywood θα ήταν ελαφρύτερη και πιο ανθεκτική. Οι φτηνές είναι

συνήθως φτιαγμένες από βαρύτερο mdf.

Κατ' αρχήν υπάρχουν πολλά είδη plywood και με διαφορετική αντοχή και ποιότητα (ναι, και ηχητική).

Αλλά και το MDF (και ακόμα περισσότερο το HDF) δεν καταλαβαίνει τίποτα. Απλώς δεν κουβαλιέται εύκολα. Αλλά δουλεύεται πιο εύκολα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου