Προς το περιεχόμενο

Guitar bridge noise


endtropi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

έχω μιά ibanez s420 με zr tremolo. Τον τελευταίο καιρό ακούγεται ένας εκνευριστικός θόρυβος από τη γέφυρα σαν να δονείται κάτι. Όταν κραταω τη κιθάρα σε συγκεκριμένη θέση ο θόρυβος σταματά. Όταν παίζω συγκεκριμένες συγχορδίες και ακούγεται το τρίξιμο με το δάχτυλο μου ακουμπώ τις σούστες και σταματά. Η κιθάρα είναι καινούρια και μου κάνει εντύπωση. Έιδα στο youtube πως ορισμένοι σε αντίστοιχες περιπτώσεις βάζουν ένα αφρώδες υλικό μέσα στις σούστες ή ακόμα και μονωτική ταινία. Γιατί να πρέπει να κάνω τέτοιες πατέντες σε μια καινούρια κιθάρα;

 

Ο θόρυβος αυτός δεν ακούγεται από τον ενισχυτή.

 

Παρακαλώ τα φώτα σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα με την δικια μου s470 αλλα μετα απο πτωση το απεκτησε αυτο το "τριξιμο".

Μου εκανε ΑΚΡΙΒΩΣ οπως το περιγραφεις και αυτο που εκανα ηταν να σφιξω λιγο τα μαχαιρια που εχει απο κατω,το προβλημα εφυγε αλλα μετα απο λιγο επανυλθε ως που ειδα οτι ειχε σπασει το 1 απο την πτωση...Εφτιαξα ενα καινουργιο σε εναν σιδερα και ειμαι κομπλε τωρα  :D

Θα σου ελεγα να τσεκαρεις πρωτα εκει....Εξηγησε μου ομως...Πως γινεται να ειναι καινουργια η κιθαρα εφοσον το μοντελο το δικο σου εχει σταματησει να βγαινει εδω και κανα 4αρι χρονια....Πως την πηρες ?

 

EDIT:Νομιζα πως ηταν το πιο παλιο μοντελο απο την δικια μου

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ είσαι σίγουρος ότι ο ήχος προέρχεται από τα ελατήρια; Αν αυτή είναι η λύση.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μου εκανε ΑΚΡΙΒΩΣ οπως το περιγραφεις και αυτο που εκανα ηταν να σφιξω λιγο τα μαχαιρια που εχει απο κατω

 

Μαχαίρια?? δώσε ..αγγλική ορολογία   ::) Δοκίμασα να σφίξω τις βίδες που συγκρατούν τα ελατήρια χωρίς όμως αποτέλεσμα.

 

Φίλε RayDTutto θα φτάσω σε αυτή τη λύση, την οποία και θεωρώ μπακάλικη,μόνο αν δεν τα καταφέρω διαφορετικά.

 

Να σημειώσω πως πριν λίγες μέρες ο θόρυβος δεν ακουγόταν, την επομένη παλι τα ίδια όμως. Πάντως αν την κρατάω κατακόρυφα χωρίς κλίση δεν ακούγεται τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ιδεα πως λεγονται στα αγγλικα αυτα τα parts....Δοκιμασε κατι αλλο ομως....

Εκει που ειναι οι 2 βιδες εχει κατι πλαστικα.Δεν μηπως εχει ξελασκαρει ή κοπει καποια απο αυτες τις τσιμουχες γιατι ειχα ΚΑΙ εκει προβλημα

 

Υ.Γ. Αυτο το FR ειναι ΟΤΙ καλυτερο μου εχει τυχει αλλα και το πιο μπελαλιδικο στο να κανεις οτιδηποτε αμα σου κατσει η στραβη.Καλο κουραγιο

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....δεν υπάρχουν πλαστικά εκτός και αν είμαι στραβός :o

 

Αν θυμάμαι καλά το τρίξιμο άρχισε να δημιουργείται μετά από ...επέμβαση για να φτιαξω το intonation της κιθάρας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....δεν υπάρχουν πλαστικά εκτός και αν είμαι στραβός :o

 

Αν θυμάμαι καλά το τρίξιμο άρχισε να δημιουργείται μετά από ...επέμβαση για να φτιαξω το intonation της κιθάρας...

Δεν μας ειπες οτι εβαλες "χερι" στην κιθαρα  ;)

 

Αυτο το λαστιχακι εννοω

(η φωτο ειναι απο νετ)

zr_trem_stud.thumb.jpg.7680a52dd2145486a8991da99709007b.jpg

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σφίξε λίγο* την μία από τις δύο βίδες που τεντώνουν τα ελατήρια (εννοώ αυτές που κρατάνε το spring claw) και αντίστοιχα ξέσφιξε την άλλη ώστε η θέση του τρέμολο να μην αλλάξει. (Μπορείς να το τσεκάρεις ελέγχοντας το κούρδισμα.)

Δοκίμασε και πες μας... :)

 

*Εννοώ π.χ. μισή στροφή. Ίσα για να αλλάξεις τις τάσεις στα επιμέρους ελατήρια (χωρίς να αλλάξεις τη συνολική).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

messalion , Λαστιχάκι δεν υπάρχει εκεί, μόνο η μεταλλική βίδα με την οποία ρυθμίζεις το action

 

harilatron, στο συγκριμένο τρέμολο υπάρχει ροδέλα που ρυθμίζει την τάση των ελατηρίων. έκανα διάφορες δοκιμές αλλά τίποτα.

 

Κάπου διάβασα ότι αν καθαρίσω την περιοχή με ...γυαλιστικό νυχιών θα γίνει δουλειά! Και σωστά,δεν έχω τέτοιο :Ρ

 

Για αρχή θα δοκιμάσω να το καθαρίσω μπας και, αν και έχω την εντύπωση ότι η δουλειά βρωμάει από το πείραγμα που της έκανα για το intonation..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τώρα είδα ποιο είναι. Νόμιζα ότι έχει συνηθισμένο spring claw.

Πάντως αν είναι από τα ελατήρια, θεωρητικά αλλάζοντας την τάση τους πρέπει να αλλάζει και η νότα που συντονίζει και σου κάνει αυτό το τρίξιμο. Μπορείς να τα αποσβέσεις προσωρινά με κάτι (π.χ. μια χαρτοπετσέτα) και να ελέγξεις αν σταματάει το τρίξιμο αφού παίξεις λίγη ώρα. Αν είναι τα ελατήρια, ψάχνουμε λύση εκεί. Αν όχι, συνεχίζουμε να σκεφτόμαστε.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου