Προς το περιεχόμενο

about Home Studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το forum του noiz.gr και σαν καινούργιος στην κοινότητα πρώτα απο όλα θα ήθελα να πω ένα μεγάλο μπράβο στους δημιουργούς της σελίδας μιας και καλύπτει μια σειρά από ενδιαφέροντα θέματα για όσους ασχολούνται με την μουσική. :D

Στο θέμα μας τώρα, υπάρχει ένας χώρος στο σπίτι μου που έχω όλη την καλή διάθεση να τον μετατρέψω σε home studio για πρόβες ( όχι για ηχογραφήσεις :!: , απλά να παίζουμε μουσικούλα με το γκρουπάκι μου και τπτ άλλο για αρχή τουλάχιστον)... ο χώρος είναι μια απο8ήκη με όλη τη σημασία της λέξης , δλδ μια κατασκευή από τσιμεντόπληθες (!) διαστάσεων 3x8 m και ύψους 2,5m .

Η ερώτησή μου έχει να κάνει με τι υλικά θα πρέπει να καλύψω τις επιφάνειες ώστε να μην έχω μεγάλες απώλειες του ήχου προς τα έξω(και ενοχλώ γείτονες κτλ) και κυρίως στο να υπάρχει στο εσωτερικό του χώρου αξιοπρεπείς ήχος χώρις πολλές αντανακλάσεις. Θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα εαν γινόταν αναφορά σε κάποιες ιδιοκατασκευές που έχεουν γίνει από εσάς και σε προτάσεις με το δυνατόν χαμηλότερο κόστος.

Ο χώρος έχει μια πόρτα και ένα παράθυρο, δεν γειτνιάζει άμεσα με σπίτια(η απόσταση από το κοντινότερο σπίτι είναι περίπου 20 m) και θα χρησιμοποιηθούν ενισχυτές των 100W.

p.s. Sorry για το μακροσκελές post και sorry εαν κάποιες από τις απαντήσεις που ζητώ έχουν ήδη αναφερθεί σε προηγούμενα posts. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε feather, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και τα πολύ ενδιαφέροντα links που μου έδωσες.Οι απορίες μου ωστόσο συνεχίζονται :lol:

Πιο συγκεκριμένα, οι λύσεις που κατά καιρούς έχω ακούσει περί αβγοθηκών, χαλιών στους τοίχους και επίστρωσεων με απλό φελιζόλ των εσωτερικών επιφανειών του χώρου, είναι αξιόπιστες και μπορούν να προσφέρουν μια στοιχειώδη κάλυψη στο θέμα της ηχομόνωσης?

Γνωρίζω ότι ανοίγω ένα μεγάλο και εξειδικευμένο κεφάλαιο αλλά κάθε πρόταση (και κατά τον δυνατόν με χαμηλό κόστος εφαρμογής) είναι παραπάνω από δεκτή!

Ευχαριστώ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου