Προς το περιεχόμενο

SPDIF και Minidisk


dimmihel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά και πάλι ...

τι θα εξυπηρετήσει να συνδέσω το minidisk μου στην SPDIF της κάρτας μου ? Υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσω τους converters που περιέχει για να βγάλω αναλογικό ήχο απο αυτό ; χμμμ...κουφό αλλά καλό μου ακούγεται ... 8)

atural High !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη χρησιμότητα είναι να μεταφέρεις ψηφιακά τον ήχο από και προς το MiniDisc. Πιθανώς (99%) να μπορείς να το βάλεις να παίζει και να ακούς από το PC αν η SPDIF είναι του MiniDisc είναι OUT (και δεν είναι μόνο για dump αλλά και για streaming - εξαρτάται από το μοντέλο). Αν είναι IN, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αντιγράφεις ήχο από το PC στο MiniDisc.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου άκουσα ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν Headphones amplifier ... δεν ξέρω μάλλον θα το δοκιμάσω ... Αν δεν δουλεύει πάντως υπάρχουν Headphone amps στο εμπόριο με SPDIF για να την συνδέσω με την κάρτα μου ; Έχω πρόβλημα με την κάρτα μου σε αυτό μεγάλο και προσπαθώ να δώ τι θα κάνω ...

 

WinXP PRO (SP1)

Pentium4 1,7Ghz

640mb RAM(PC133)

EMU 0404

 

cheers !

atural High !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι θα κάνω με το minidisk αλλά θα το δοκιμάσω ... Υπάρχουν headphone amps στο εμπόριο με SPDIF είσοδο και έξοδο για να το συνδέσω στην κάρτα μου ώστε να μπορέσω να βγάλω ήχο απο την SPDIF ;

Αν ναι καμία καλή πρόταση ;

Ευχαριστώ !

atural High !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά, δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με το minidisk, την SPDIF και τα ακουστικά... :?:

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά' date=' δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με το minidisk, την SPDIF και τα ακουστικά... :?:

 

Γεράσιμος[/quote']

Η κάρτα μου είναι η EMU0404 και έχει μία stereo έξοδο που βγαίνει σε 2 break out cables του 1/4 της ίντσας . Κάθε ένα cable βέβαια είναι ΜΟΝΟ .

Όποτε δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτήν την έξοδο και για Master και για monitoring ... Θα βγάλω λοιπόν το master απο την αναλογική stereo έξοδο και θα συνδέσω το minidisk στην SPDIF για να χρησιμοποιήσω τους

DAC του για να κάνω monitoring μέσω headphones που θα συνδέσω στο Minidisk ... Έχω ακούσει ότι γίνεται αυτό αρκεί το Minidisk να μπορεί να κάνει record ... Θα είναι κάτι σαν Headphone amp με DAC ... cool ? ¶ραγε γίνεται αυτό ;

atural High !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται, όπως ήδη έγραψα: η SPDIF του Minidisc είναι IN ή OUT;

 

Επίσης, που συνδέεις την MASTER, όπως λες, έξοδο;

 

- Σε κονσόλα; Πάρε από εκεί σήμα για ακουστικά.

- Σε ενισχυτή; Αν έχει, πάρε από εκεί σήμα για ακουστικά.

- Σε αυτοενισχυόμενα; δεν έχει...:)

 

Ακόμα και να το κάνεις, είσαι σίγουρος ότι η EMU επιτρέπει να παίζουν ταυτόχρονα η αναλογική και η SPDIF έξοδος; έλεγξε το.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το MD έχει μία SPDIF IN και μία αναλογική έξοδο που βγαίνει σε δύο RCA . Το χρησιμοποιούσα με ενισχυτή αλλά τώρα πλέον δεν τον έχω ... Οπότε το σήμα θα το βγάλω απο ενισχυτή ... Οπότε πρέπει να αγοράσω ενισχυτή ; Εγώ ήθελα η επόμενη αγορά να είναι κονσολίτσα !! Βασικά η EMU επιτρέπει την λειτουργία συγχρόνως αναλογικής και SPDIF εξόδου αλλά όχι της optical και της coaxial συγχρόνως . Βασικά ψάχνομαι σε αυτό το θέμα και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω κονσολίτσα γιατί χρειάζομαι την έξτρα έξοδο για το TRAKTOR ... Οπότε πρέπει να την βλέπει απο την κάρτα ήχου ... Dead end ! Απο το μίχτη μπορεί να ενισχυθεί το σήμα του MD ;

atural High !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρησιμοποιούσα με ενισχυτή αλλά τώρα πλέον δεν τον έχω ... Οπότε το σήμα θα το βγάλω απο ενισχυτή ... Οπότε πρέπει να αγοράσω ενισχυτή ;

 

:?: :?: :?: :?: :?: :?: :!: 8O

 

Εγώ ήθελα η επόμενη αγορά να είναι κονσολίτσα !!

 

Αν πάρεις μία κονσολίτσα είσαι καλυμμένος. Μπορείς να ενισχύσεις τα σήματα που θέλεις και να κάνεις δρομολόγσηση και σε ακουστικά. Θα στο πρότεινα αλλά το σκεπτικό ήταν να μην μπεις σε έξοδα. Ναι' date=' είναι η καλύτερη λύση.

 

Βασικά ψάχνομαι σε αυτό το θέμα και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω κονσολίτσα γιατί χρειάζομαι την έξτρα έξοδο για το TRAKTOR ... Οπότε πρέπει να την βλέπει απο την κάρτα ήχου ...

 

:?: :?: :?: Το TRAKTOR τώρα που κολλάει με την δρομολόγηση της εξόδου της κάρτας ήχου;

Την MASTER έξοδο της EMU θα την στείλεις στην κονσόλα και από εκεί θα πάρεις σήμα για τον ενισχυτή, τα ακουστικά και ό,τι άλλο θέλεις...

 

Απο το μίχτη μπορεί να ενισχυθεί το σήμα του MD ;

 

Ναι.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε dimmihel το www.productionforums.com/emu/default.asp (unofficial site για τις emu) έχει ένα κολπάκι ώστε να αποκτήσεις έξοδο για ακουστικά.δε το θυμάμαι ακριβώς αλλά νομίζω λέει οτι συνδέεις την spdif της emu με το dvd-rom (cd-rom etc) σου και χρησιμοποιείς την έξοδο που διαθέτει.τσέκαρέ το πάντως.απο bugs και κολλήματα πώς πήγε η emu?αντιμετώπησες κάποιο πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου