Προς το περιεχόμενο

κατασκευη σωματος κιθαρας απο φθηνα υλικα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Προφανώς...αυτά τα σχέδια είναι καλά, εάν σχεδιάσεις και το μπράτσο μαζί.

το σχεδιο της flying v ειχε πεσει στα χερια μου οπως και αλλα που κυκλοφορουν στο ιντερνετ και δεν ειναι σωστες οι αποστασεις ως προς το scale length. γι αυτο και το μπρατσο να σχεδιασει καλο ειναι να μην εμπιστευτει το σχεδιο για θεση γεφυρας μαγνητων κτλ. αυτα καλο ειναι να γινονται με επι τοπου μετρηση.

Επειτα με ενα κατσαβιδι...εδω ισως γελασετε...θα ανοιξω τις "σηραγγες" για τα καλωδια γιατι δεν εχω καποιο εργαλειο με αξονα τρυπανιου σε γωνια.αναλογη τεχνικη θα ακολουθησω και για τις τρυπες για το αουτπουτ,για τα ποτσ και τον επιλογεα μαγνητων.

φιλε μου με ενα μακρυ τρυπανι απο το neck pocket θα ανοιξεις τρυπα που θα περνα και απο τους 2 μαγνητες. επειτα με κλιση ανοιγεις απο τον bridge μαγνητη τρυπα ως το cavity των ηλεκτρονικων. σε καμια εβδομαδα θα εχω αναρτησει στο blog μου ακριβως αυτη την διαδικασια. οταν θα ειναι ετοιμο θα σε ενημερωσω. καλη προσπαθεια.

και κατι τελευταιο, για flying v παρε καλυτερα μαονι, και αυτο φθηνο ειναι. οσο για το ρουτιν αν ξεκινησεις τις ακρες καθετα με το σκαρπελο δεν προκειται να κανεις ζημια στην επιφανεια της κιθαρας σου. το μονο οτι δεν θα ειναι τοσο καθαρες οι θηκες των μαγνητων που αυτο στην τελικη δεν θα φαινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ λοιπον εχω αλλο ενα σχεδιο ετοιμο,το οποιο μαλλον θα ειναι με μερικες μικρομετατροπες το τελικο αφου ειπε ο E.G. οι θεσεις μαγνητων κλπ δεν ειναι σιγουρες.Οποτε για μαγνητες κλπ θα κανω μετρησεις εκεινης της στιγμης.Παντως παρτε μια ιδεα.

23052011395.thumb.jpg.f42b2d326b29b12ec7884e2c29d37c07.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου προτεινα να ανοιξεις ενα cavity για τα ηλεκτρονικα, μη μπλεξεις με 2 οπως εχεις στο σχεδιο. θα ειναι δυσκολο να ανοιξεις διαδρομο για τα ηλεκτρικα μεταξυ τους. ετσι θα εχεις και ενα καπακι στο πισω μερος της κιθαρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες ριξε μια ματια σε αυτο το θεμα ειχα αναρτησει καποια σχεδια σε pdf.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=184423.20

κοιταξε σωμα σου ειπα ειδη τι θα κανεις αν θελεις κατι φθηνο. για μπρατσο θα σου προτεινα να παραγγειλεις απο εξω. μπρατσο κελεμπεκι και ταστιερα εβενος αντε να σου πανε 30 ευρω. το σωμα απο εξω (μαονι) εχει 35-40 ευρω (απο ευρωπη για αφρικανικο μαονι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες ριξε μια ματια σε αυτο το θεμα ειχα αναρτησει καποια σχεδια σε pdf.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=184423.20

κοιταξε σωμα σου ειπα ειδη τι θα κανεις αν θελεις κατι φθηνο. για μπρατσο θα σου προτεινα να παραγγειλεις απο εξω. μπρατσο κελεμπεκι και ταστιερα εβενος αντε να σου πανε 30 ευρω. το σωμα απο εξω (μαονι) εχει 35-40 ευρω (απο ευρωπη για αφρικανικο μαονι).

 

Μπορω να σου ζητησω μια χαρη? μπορεις να μου κανεις το σχεδιο μιας bc rich ironbird ?για να κανω κατι μετατροπες πανω σ αυτην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταξε σωμα σου ειπα ειδη τι θα κανεις αν θελεις κατι φθηνο. για μπρατσο θα σου προτεινα να παραγγειλεις απο εξω. μπρατσο κελεμπεκι και ταστιερα εβενος αντε να σου πανε 30 ευρω. το σωμα απο εξω (μαονι) εχει 35-40 ευρω (απο ευρωπη για αφρικανικο μαονι).

 

Που εχει αυτες τις τιμες ευρωπη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου