Προς το περιεχόμενο

Τρόπος πληρωμής με έμβασμα e-banking


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν θελεις παλι να ανοιξεις λογαριασμο, βγαλε μια Prepaid Card στην Τραπεζα Κυπρου.

 

www.prepaidcards.gr/

 

Λογικα θα την παρεις μεσα σε 20 λεπτα απο καποιο καταστημα της τραπεζας Κυπρου.

Αφου την βγαλεις, θα εχεις στα χερια σου μια Visa καρτα που θα την φορτιζεις με οτι ποσο θες και θα μπορεις να κανεις αγορες απο παντου και να πληρωνεις χωρις αλλα εξοδα στην τραπεζα. Το μονο εξοδο προς την τραπεζα ειναι μονο 1 ευρο για καθε φορα που φορτιζεις την καρτα σου, ανεξαρτητα με το ποσο φορτισης.

Thats all. 

Χρησιμοποιω ακριβως αυτη την καρτα τα τελευταια 2 χρονια, και ευτυχως που διαβασα αυτο το ποστ και την θυμηθηκα, γιατι ληγει τον αλλο μηνα! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο πραμα λεμε,τελικα ο παραληπτης πληρωνει εξοδα (αρα ουσιαστικα παιρνει λιγοτερα χρηματα), μπραβο στην Πειραιως που εφαρμοζει τον νομο,πολλες αλλες ελληνικες τραπεζες δεν τον εφαρμοζουν.

 

Στις ιστοσελιδες ολων των τραπεζων τα διαφορα εξοδα για αποστολη και παραλαβη εμβασματων αναγραφονται με λεπτομερειες αλλωστε.

+1

Η εθνική ακόμα...! Και το είχα διαβάσει ότι θα εναρμονίζονταν με τον Ευρωπαϊκό κανονισμό, αλλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Με κάποια επιφύλαξη αυτό να έχει αλλάξει, κάποτε με είχαν χρεώσει γύρω στα 10 ευρώ στην Πειραιώς επειδή δεν είχα χρησιμοποιήσει την κωδικοποίηση IBAN αλλά είχα συμπληρώσει τα στοιχεία όπως μου τα είχε δώσει ο παραλήπτης (Τράπεζα + αριθμό λογαριασμού). Η χρέωση αφορούσε το μη-σωστά συμπληρωμένο έμβασμα και το ότι χρειάστηκε να παρέμβει κάποιος από την πλευρά τους.

 

Και εδώ, είναι απαραίτητο να διαβάζουμε τις οδηγίες και τους όρους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάποια επιφύλαξη αυτό να έχει αλλάξει, κάποτε με είχαν χρεώσει γύρω στα 10 ευρώ στην Πειραιώς επειδή δεν είχα χρησιμοποιήσει την κωδικοποίηση IBAN αλλά είχα συμπληρώσει τα στοιχεία όπως μου τα είχε δώσει ο παραλήπτης (Τράπεζα + αριθμό λογαριασμού). Η χρέωση αφορούσε το μη-σωστά συμπληρωμένο έμβασμα και το ότι χρειάστηκε να παρέμβει κάποιος από την πλευρά τους.

 

Και εδώ, είναι απαραίτητο να διαβάζουμε τις οδηγίες και τους όρους. 

 

Όντως ίσχυε.

Είχα κι εγώ παλιότερα μια παρόμοια εμπειρία (παρεμπιπτόντως με την ίδια τράπεζα αλλά και με την Εθνική).

Δεν ξέρω όμως αν ισχύει ακόμα.

Αν μπορεί κάποιος, ας βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως ίσχυε.

Είχα κι εγώ παλιότερα μια παρόμοια εμπειρία (παρεμπιπτόντως με την ίδια τράπεζα αλλά και με την Εθνική).

Δεν ξέρω όμως αν ισχύει ακόμα.

Αν μπορεί κάποιος, ας βοηθήσει.

Και ακόμα ισχύει η χρέωση εάν δεν γνωρίζετε τα ακριβή ή έχετε λάθος στοιχεία.

Από την άλλη όμως, αν έχετε τα στοιχεία σωστά, δεν στοιχίζει σχεδόν τίποτα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάποια επιφύλαξη αυτό να έχει αλλάξει, κάποτε με είχαν χρεώσει γύρω στα 10 ευρώ στην Πειραιώς επειδή δεν είχα χρησιμοποιήσει την κωδικοποίηση IBAN αλλά είχα συμπληρώσει τα στοιχεία όπως μου τα είχε δώσει ο παραλήπτης (Τράπεζα + αριθμό λογαριασμού). Η χρέωση αφορούσε το μη-σωστά συμπληρωμένο έμβασμα και το ότι χρειάστηκε να παρέμβει κάποιος από την πλευρά τους.

 

Και εδώ, είναι απαραίτητο να διαβάζουμε τις οδηγίες και τους όρους. 

 

ετσι ειναι γιατι αν δεν βαλεις σωστα το ΙΒΑΝ θα πρεπει να ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕΙΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟ για να το κανει... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι περισσότερες τράπεζες έχουν ένα εργαλείο στην ιστοσελίδα τους που επιτρέπει την ανεύρεση του ΙΒΑΝ όταν κάποιος γνωρίζει μόνο τον αριθ. λογαρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην υπάρχουν χρεώσεις και λάθη στο εμβασμα πρεπει να έχει σωστα τα ακόλουθα

IBAN

Swift Code

Ονοματεπωνυμο δικαιουχο

Routing number (αν προκειται για Αμερικη)

Αλλα αν δεν υπάρχει ουσιαστικος λόγος για να κάνεις έμβασμα όπως (εφορια/δασμοι/εισαγωγες κλπκλπ) τότε πηγαινε με προπληρωμένη κάρτα γλιτώνεις ενα κάρο λεφτά. Αν καποιος θέλει οπωςσδηποτε έμβασμα εκτελεσε το μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας της Πειραίως (winbank)  τα έξοδα ειναι πολυ λιγότερα απο το αν πας σε καταστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου