Προς το περιεχόμενο

Οι Brothers in Plugs - Support band στους Bon Jovi!


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπράβο σε όλους! Καλη επιτυχία στα παιδιά και ο παραγωγός να μη μασάει τσίχλα στα βίντεο... ;)

Έχει κόψει το τσιγάρο. ;D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Έχει κόψει το τσιγάρο. ;D

 

;D ;D ;D

 

Χμμμ.... αυτό σηκώνει κουβέντα  ;)

 

Είδες όμως... Για να πάει μπροστά μια μπάντα πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον μια... Τελεκάστερ  ;D

 

Καλή επιτυχία στα παιδιά.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπράβο στα παιδιά! καλή επιτυχία στο live!

πραγματικά άξιοι. με μια ματιά στο youtube άκουσα(κ είδα) πολλά όμορφα πραγματάκια! κομμάτια δικά τους αλλά και covers. εύγε κ καλή συνέχεια (που θα την έχουν σίγουρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι noizαδες ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις ευχές τα καλά σας λόγια!! Είμαστε ιδιαίτερα ενθουσιασμένοι με το support!

 

Όπως είδατε, παραγωγός του δίσκου μας, είναι και οικοδεσπότης μας… Εκτός όμως από το να μασάει τσίχλες, να γκρινιάζει και να μην προλαβαίνει, μας έδωσε μια καλή απόδειξη για το ότι όλες αυτές οι συζητήσεις που γίνονται εδώ μέσα έχουν μια βαθύτερη ιδεολογία.(τουλάχιστον όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι…) Είναι μια παραγωγή που είχε ως βασική ιδέα, όσον αφορά στην ηχογράφηση, την καλύτερη δυνατή χρήση των μέσων που είχαμε στα χέρια μας σε συνδιασμό όμως και με τον χρόνο που θα τα είχαμε στα χέρια μας.( ώστε να μην ξεπαραδιαστούμε και εντελώς…)

 

Η πρώτη φάση της ηχογράφησης θα γινόταν live (τύμπανα-μπάσο-κιθάρα-πλήκτρα-φωνή οδηγός) και έτσι επιλέξαμε να γίνει σε ένα δωμάτιο με καλή και ελεγχόμενη ακουστική αλλά και με καλό εξοπλισμό που να μπορεί να υποστηρίξει τόσο πολλά κανάλια. Έτσι διαλέξαμε το στούντιο του μεγάρου μουσικής όπου ουσιαστικά ηχογραφήσαμε τις "βάσεις" μέσα σε 11 ώρες. (budget που αντέχεται).

 

Ο υπόλοιπος δίσκος ηχογραφήθηκε στα NF Studios, ένα στούντιο με εξαιρετικό εξοπλισμό σε ό,τι αφορά στην ηχογράφηση κιθάρας (ακουστικής-ηλεκτρικής) και στην ηχογράφηση φωνητικών. Εκεί είχαμε την ευκαιρία να πειραματιστούμε με διάφορες κιθάρες, ενισχυτές , μικρόφωνα κτλ, έχοντας τον απαραίτητο χρόνο για να εγκλιματιστούμε και να πειραματιστούμε με κάτι που ήταν καινούργιο για μας, σε αντίθεση με το live.

 

Όταν η ηχογράφηση είχε σχεδόν τελειώσει ήταν η ώρα που ο Γιάννης άρχισε τις μίξεις, αυτή τη φορά χρησιμοποιώντας  ηλεκτρονικά μέσα, στο Σπίτι του! Αυτό ομολογώ ότι αρχικά δε με καθησύχαζε, όπως θα συνέβαινε σε κάθε ασχετο όπως ήμουν εγώ… ( Τί δεν θα καθόμαστε σε μία κονσόλα με 100 κανάλια να σε βλέπουμε να κουνάς faders???).

 

Τελικά είμαστε πολύ παραπάνω από ευχαριστημένοι από το ηχητικό αποτέλεσμα αυτής της διαδικασίας. Αυτή η αιτιολογημένη πορεία από το μέγιστο στο ελάχιστο, αυτή η πορεία που κρύβει μέσα της το "κάντο μόνος σου" αυτό που μπορείς όμως, είναι μια ιδεολογία που στηρίζεται εδώ μέσα, δίνει τη δυνατότητα να παραχθεί μουσική από μπάντες που δεν έχουν σχεδόν καμία οικονομική υποστήριξη και που σε μια άλλη εποχή θα είχαν πολύ σημαντικότερα εμπόδια. Είναι η "τάση" της εποχής μας, που ενθαρύνεται από τη διάχυση της γνώσης και την άμεση επικοινωνία μιας ευρείας γκάμας πολυμήχανων μουσικών-παραγωγών με διαφορετική αφομοίωση, αλλά κοινή πρόσβαση στο γνωστικό αντικείμενο.

Keep going noizαδες! Και πάλι ευχαριστούμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύγε στα παιδιά και στους πρεσβυτέρους που είναι δίπλα τους.

 

(Αντμιν..σε πάει η παραγωγή...... ;Dκαλύτερα από το νά σαι δίπλα από σιδερώστρες ;D ;D)

 

και πάλι Εύγε!

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

(Αντμιν..σε πάει η παραγωγή...... ;Dκαλύτερα από το νά σαι δίπλα από σιδερώστρες ;D ;D)

 

 

Την σιδερώστρα μην βαρυγκωμάς, αυτή σου δίνει για να φας  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

ΥΓ: Φίλος, υπάρχουν και κάτι υπέροχες κατασκευές... Λέγονται βάσεις και εκεί πάνω απιθώνεις το... «κλουβιέ» σου  ;D Αλλά καλομάθαμε στην σιδερώστρα της Μαίρης...  ;) 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η αιτιολογημένη πορεία από το μέγιστο στο ελάχιστο, αυτή η πορεία που κρύβει μέσα της το "κάντο μόνος σου" αυτό που μπορείς όμως, είναι μια ιδεολογία που στηρίζεται εδώ μέσα, δίνει τη δυνατότητα να παραχθεί μουσική από μπάντες που δεν έχουν σχεδόν καμία οικονομική υποστήριξη και που σε μια άλλη εποχή θα είχαν πολύ σημαντικότερα εμπόδια. Είναι η "τάση" της εποχής μας, που ενθαρύνεται από τη διάχυση της γνώσης και την άμεση επικοινωνία μιας ευρείας γκάμας πολυμήχανων μουσικών-παραγωγών με διαφορετική αφομοίωση, αλλά κοινή πρόσβαση στο γνωστικό αντικείμενο.

 

You couldn't have said it better.

 

Μπράβο σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη επιτυχια στα παιδια-μακαρι να μη τους συνεπαρει το αγχος της στιγμης.

 

δεν ειμαι φαν του ειδους που παιζουν μα αυτο δε παιζει και ιδιαιτερο ρολο στο τι θα πω.

 

το βιντεακι μου αρεσε πολυ,ειναι πολυ επαγγελματικη η φαση και ενθουσιαστηκα με τον ηχο και την παραγωγη. το ειδος ομως δε νομιζω πως εχει ιδιαιτερη σχεση με τους Jovi. Αλλα ποιος ειμαι εγω να το κρινω?

 

Δρατομαι της ευκαιριας ομως να εκφρασω κι εγω τον καημο μου.

Στο live του σχωρεμενου του Gary Moore ειδα και ακουσα ενα τραγικο σχημα το οποιο βεβαιως ειναι και μελη του νοιζ. Και ηθελα να ρωτησω ρε γμτ....ποιος επιλεγει τα support Και με τι κριτηρια?

και αλλη μια φορα ακουσα ενα αλλο σιζαμενο σχημα.....ονομα δε θα πω.....ειναι αυτο ομως που ολοι περιμεναμε το δισκο τους (θυμαται κανεις αραγε?).

Εν κατακλειδι δεν εχω προσωπικα κατι με τα σχηματα μα με την ασχετοσυνη αυτων που τα επιλεγουν.

 

Καλη επιτυχια στα παιδια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή επιτυχία στους Brothers in Plugs!!!

 

ειναι αυτο ομως που ολοι περιμεναμε το δισκο τους (θυμαται κανεις αραγε?).

 

θυμάται...  ;) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου