Προς το περιεχόμενο

Καλο το shredding, οι νεοκλασσικοι αλλα αυτο.......


fenderiarhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ξαναδιαβασε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ να δεις τι εγραψες...  ;D

 

;D ;D ;D

 

Εδώ?

 

 

----15p12--------------------------- 1η χορδή

---------------14b16 (bend στο 14)

 

Σόρυ δεν χρησιμοποιώ γενικά ταμπλατούρα...έχω κάνει κάποιο λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τώρα όσον αφορά το γρήγορο παίξιμο ότι είναι πιο εύκολο από το γρήγορο είναι απλά ΓΕΛΟΙΟ.

 

 

Αν φέρω εξάρες κερδίζω, αν δεν φέρω χάνεις  :P :P

 

edit: με προλάβατε  ;D

 

@minoru δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να μην τρέφει εκτίμηση σε παίκτες όπως ο Gilmour (ο αγαπημένος μου κιθαρίστας) ή ο B.B. King...απλά είναι αυτό που ειπώθηκε πριν....περί ορέξεως...υπάρχουν στιγμές που θες να ακούσεις κάτι με feeling που ''ευφραίνει καρδίαν'' ή κάτι πιο γκαζιάρικο να ξεδώσεις...αναλόγως την στιγμή..και τα 2 μουσική είναι  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν φέρω εξάρες κερδίζω, αν δεν φέρω χάνεις  :P :P

 

 

;D ;D

 

Σας έστησα στον τοίχο ;D

 

+1000 στον Λόρδο Γκούμη

 

Το θέμα αναλύεται πάντως διεξοδικώς στα σχόλια στο youtube.Βάλτε ένα βίντεο του malmsteen και απολαύστε ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

@minoru δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να μην τρέφει εκτίμηση σε παίκτες όπως ο Gilmour (ο αγαπημένος μου κιθαρίστας) ή ο B.B. King...απλά είναι αυτό που ειπώθηκε πριν....περί ορέξεως...υπάρχουν στιγμές που θες να ακούσεις κάτι με feeling που ''ευφραίνει καρδίαν'' ή κάτι πιο γκαζιάρικο να ξεδώσεις...αναλόγως την στιγμή..και τα 2 μουσική είναι  ;)

 

 

 

Δεν μίλησα για το τι έχει όρεξη κάποιος να ακούσει μια συγκεκριμέννη χρονική στιγμή

απλά ανέφερα οτι πιστεύω οτι είναι πολύ πιο δύσκολο να παίξεις με ψυχή και συναίσθημα. Την τεχνική και την ταχύτητα μπορείς να την αναπτύξεις με μελέτη και εξάσκηση, το πως όμως θα κάνεις την κιθάρα να κλαίει και αυτό να το μεταδίδεις στον ακροατή, νομίζω είναι αυτό που ξεχωρίζει τον οποιοδήποτε ''τεχνίτη'' της κιθάρας απο έναν πραγματικό καλλιτέχνη και ''ποιητή'' της κιθάρας.

Στην τελική το να παίζεις απλώς νότες δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία, αν αυτό που παίζεις δεν το νιώθεις μέσα σου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μίλησα για το τι έχει όρεξη κάποιος να ακούσει μια συγκεκριμέννη χρονική στιγμή

απλά ανέφερα οτι πιστεύω οτι είναι πολύ πιο δύσκολο να παίξεις με ψυχή και συναίσθημα. Την τεχνική και την ταχύτητα μπορείς να την αναπτύξεις με μελέτη και εξάσκηση, το πως όμως θα κάνεις την κιθάρα να κλαίει και αυτό να το μεταδίδεις στον ακροατή, νομίζω είναι αυτό που ξεχωρίζει τον οποιοδήποτε ''τεχνίτη'' της κιθάρας απο έναν πραγματικό καλλιτέχνη και ''ποιητή'' της κιθάρας.

Στην τελική το να παίζεις απλώς νότες δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία, αν αυτό που παίζεις δεν το νιώθεις μέσα σου...

 

 

Μπορεις να την κανεις και να γελαει δεν ειναι αναγκαστικο το συναισθημα να συνδεεται με αυτο το υφος.

 

Και ξαναλεω συναισθημα ΔΕΝ ειναι καποιο ειδος μουσικης ΔΕΝ ειναι καποιος ρυθμος μουσικης ΔΕΝ ειναι καποια συγχορδια ΔΕΝ ειναι καποια νοτα. Συναισθημα ειναι αυτο που νιωθεις μεσα σου. Αν νιωθεις μεσα σου ποζερια, ποζερια θα βγαλεις, αν νιωθεις ειρωνια, ειρωνια θα βγαλεις, αν νιωθεις οργη, οργη θα βγαλεις κτλ. Και να ειστε σιγουροι οτι αυτο περναει στον ακροατη, το πως θα το εκτιμησει και απο τι σκοπια θα το δει ο καθενας ειναι αλλη ιστορια.

 

 

 

 

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μίλησα για το τι έχει όρεξη κάποιος να ακούσει μια συγκεκριμέννη χρονική στιγμή

απλά ανέφερα οτι πιστεύω οτι είναι πολύ πιο δύσκολο να παίξεις με ψυχή και συναίσθημα. Την τεχνική και την ταχύτητα μπορείς να την αναπτύξεις με μελέτη και εξάσκηση, το πως όμως θα κάνεις την κιθάρα να κλαίει και αυτό να το μεταδίδεις στον ακροατή, νομίζω είναι αυτό που ξεχωρίζει τον οποιοδήποτε ''τεχνίτη'' της κιθάρας απο έναν πραγματικό καλλιτέχνη και ''ποιητή'' της κιθάρας.

 

I get your point  8)

 

Υπό αυτή την έννοια ναί, είναι πιο δύσκολο να παίζεις με συναίσθημα από το να παίζεις γρήγορα (όχι ''είναι πιο δύσκολο να παίζεις αργά από το να παίζεις γρήγορα'', εκεί ήταν η διαφωνία μου στο thread).

 

Για εμάς βέβαια είναι δύσκολο, για αυτούς είναι κάτι που βγαίνει απόλυτα φυσικά (αν πεις στον David τί είναι πιο δύσκολο μάλλον θα σου πει ''να παίξω πολύ γρήγορα''  ;D - καλά ο Garry άλλη φάση..)

 

Εξάλλου γι'αυτό είναι διάσημοι αυτοί οι άνθρωποι, γιατί λίγοι έχουν το χάρισμα-ευλογία να μπορούν κάνουν την κιθάρα να κελαηδάει...

 

Πάντως εγώ προσωπικά τους σέβομαι όλους....και τους μεν και τους δε...όσο ''καμμένος'' shredder-άκιας και να είναι ο δε, και από λίγο έως καθόλου ''μουσικότητα'' να βγάζει, πάντα θα έχει από εμένα το ''respect'' (οκ, δεν θα κάτσω να τον ακούσω πάνω από 5'  :P) ...γιατί έκατσε και το δούλεψε...το επιχείρημα ότι ο ''οποιοσδήποτε μπορεί να κλειστεί σπίτι του 2,3, 15 χρόνια και να μάθει να παίζει σαν αστραπή'' δεν μου λεει κάτι, αμα είναι ετσι ο καθένας από εμάς θα μπορούσε να είναι ολυμπιονίκης, πρωταθλητής πινγκ-πονγκ, νομπελίστας μαθηματικών κ.τ.λ.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου