Προς το περιεχόμενο

Πόνος στο δεξί χέρι help!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θες πάντως μπορείς να τοποθετήσεις την κιθάρα στο ένα πόδι σε στυλ κλασσικής.Έτσι το χέρι σου θα τεντώνεται σχεδόν όσο και όταν είσαι όρθιος(με την προυπόθεση να μη σκύβεις πάνω από την κιθάρα).άσε που βολεύει καλύτερα γιατί και το αριστερό σχηματίζει καλύτερη και πιο βολική γωνία στον αγκώνα.Βέβαια περί ορέξεως αυτά...όπως σε βολεύει (εσένα και τον καθένα) ;)

Πραγματικά παλαιότερα είχα το ίδιο πρόβλημα και η μόνη λύση είναι αυτή που προανέφερε ο Mike. Επίσης εάν βρείς ένα τρόπο να έχεις το ένα πόδι(το δεξί σου) χαμηλότερα απο το άλλο, πχ να κάτσεις λίγο λοξά σε μία καρέκλα και να είναι χαμηλότερα το πόδι που ακουμπάς τη κιθάρα, πάλι θα είναι πιό αναπαυτηκά. Αλλίος μόνο αν παίζεις όρθιος δε θα έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη φωτογραφία μου δίνεται η εντύπωση ότι δεν στηρίζεις το χέρι σου πάνω στο σώμα της κιθάρας αλλά το κρατάς στον αέρα και αυτό φυσικό έιναι να κουράζει.

 

 

Το ακουμπάω το σώμα της κιθάρας αλλά όχι τόσο πολύ ώστε να ξεκουράζεται εκει πάνω...

Νομίζω με τη les paul δεν είναι και τόσο ευκολο κάτι τέτοιο.

 

Πραγματικά παλαιότερα είχα το ίδιο πρόβλημα και η μόνη λύση είναι αυτή που προανέφερε ο Mike. Επίσης εάν βρείς ένα τρόπο να έχεις το ένα πόδι(το δεξί σου) χαμηλότερα απο το άλλο, πχ να κάτσεις λίγο λοξά σε μία καρέκλα και να είναι χαμηλότερα το πόδι που ακουμπάς τη κιθάρα, πάλι θα είναι πιό αναπαυτηκά. Αλλίος μόνο αν παίζεις όρθιος δε θα έχεις πρόβλημα.

 

Εγώ μέχρι τώρα είχα την κακή συνήθεια να κάνω το αντίθετο δηλαδή να έχω το δεξί μου πόδι πιο ψηλά απο το αριστερό για να έχω καλύτερο έλεγχο του μπράτσου.

 

 

Νομίζω πάντως οτι το πρόβλημα του πόνου θα λυθεί αν ανοίξω τη γωνια του χεριού καθώς ο αγκώνας δεν είναι σχεδιασμένος να δουλευει πολύ ώρα σε τόσο κλειστή γωνία.

 

Anyway,σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Αν υπάρχει καμία άλλη ιδέα είναι ευπρόσδεκτη.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να κάνεις διαλειμματάκια καθε μισή ή μία ώρα παιξίματος, ανάλογα με το πόσες ώρες παίζεις. Σίγουρα, κάνε το διάλειμμα πολυ πριν εμφανιστεί οποιαδήποτε υποψία πόνου.Με τίποτα μη συνεχίζεις να παίζεις όταν εμφανίζεται πόνος. Μπορείς να παίζεις μία όρθιος και μία καθιστός επίσης.

  Βλέποντας τη φωτο που ανέβασες, δεν θα έλεγα ότι η στάση σου είναι λάθος ή ότι επηρρεάζει την όλη κατάσταση το ύψος σου. Θα έλεγα όμως ότι παίζεις κάπως (ή μάλλον αρκετά) ΄σφιγμένα΄κάτι που κουράζει και αργότερα μπορεί και να τραυματίσει. Φρόντιζε να είναι χαλαροί οι ώμοι (αλλά και εσύ ολόκληρος) όταν παίζεις και να μη σφίγγονται άσκοπα μύες που δεν χρησιμοποιείς. Ανέπνεε κ απ το στομάχι.. Τσέκαρε κ αυτό το βίντεο που ίσως εκ πρώτης όψεως φανεί άσχετο, μιας και αναφέρεται σε drums, παρ ολα αυτά είναι πάρα πάρα πολύ σχετικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ακουμπάω το σώμα της κιθάρας αλλά όχι τόσο πολύ ώστε να ξεκουράζεται εκει πάνω...

Νομίζω με τη les paul δεν είναι και τόσο ευκολο κάτι τέτοιο.

 

Πρέπει να το διορθώσεις όμως ;)

 

Επίσης να αποφεύγεις να παίζεις σε καναπέδες και καθίσματα στα οποία ''βυθίζεσαι'' με αποτέλεσμα τα πόδια να έρχονται πιο ψηλά (καταλαβαίνεις τι εννοώ πιστεύω).Δοκίμασε καρέκλες με πλάτη ή σκαμπό τα οποία εχουν και σκαλοπατάκι για το πόδι.Πιο πολύ πιστεύω είναι θέμα να διορθώσεις την τεχνική σου πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ακουμπάω το σώμα της κιθάρας αλλά όχι τόσο πολύ ώστε να ξεκουράζεται εκει πάνω...

Νομίζω με τη les paul δεν είναι και τόσο ευκολο κάτι τέτοιο.

 

Εγώ μέχρι τώρα είχα την κακή συνήθεια να κάνω το αντίθετο δηλαδή να έχω το δεξί μου πόδι πιο ψηλά απο το αριστερό για να έχω καλύτερο έλεγχο του μπράτσου.

 

 

Νομίζω πάντως οτι το πρόβλημα του πόνου θα λυθεί αν ανοίξω τη γωνια του χεριού καθώς ο αγκώνας δεν είναι σχεδιασμένος να δουλευει πολύ ώρα σε τόσο κλειστή γωνία.

 

Anyway,σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Αν υπάρχει καμία άλλη ιδέα είναι ευπρόσδεκτη.  ;)

Κάτι ακόμα που μου ήρθε μόλις τώρα που έπαιζα με τη λές πάλ μου... Δοκίμασε να παίξεις σταυροπόδι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου