Προς το περιεχόμενο

Una noche mas: πού θα βρω τέτοιου στυλ κομμάτια;


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και κάποιους μήνες έχω "κολλήσει" άσχημα με το μαγικό (κατά τη γνώμη μου) αυτό κομμάτι που ερμηνεύει η Yasmin Levy:

 

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας, για να βρω και να ακούσω μουσικές που να μοιάζουν με το μουσικό ύφος του συγκεκριμένου κομματιού...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά! ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε ενα google Judeo-Spanish music ή Judaeo-Spanish music... ;)

 

μια και θα κανεις ψαξε και για Klezmer Music που ειναι και η αγαπημενη μου εβραϊκη μουσικη... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης ψαξε και για παλιοτερα Yiddish εβραϊκα τραγουδια, πολλες μελωδιες τους εχουν "μεταλλαχτει" για να επιβιωσουν εκει γυρω στον 2ο παγκοσμιο... κλασσικο παραδειγμα ειναι αυτο:

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους εβραίους που εκδιώχτηκαν από την Ισπανία τους λένε σεφαραδίτες http://en.wikipedia.org/wiki/Sephardic_music. Η μουσική αυτή είναι επηρεασμένη από όλους τους πολιτισμούς που υπήρχαν τότε στην Ιβηρική, άραβες, εβραίοι και ισπανοί και οι στίχοι που χρησιμοποιούνται είναι στη ladino(ισπανική αρχαΐζουσα με εβραϊκά και άλλες προσμίξεις). Η Yasmin Levy δεν τραγουδά μόνο παραδοσιακά σεφαραδίτικα όπως

ή

Το una noche más είναι γραμμένο στην castellano (ισπανική) και είναι μοντέρνο. Έχει άλλα τραγούδια στη ladino αλλά με πιο μοντέρνο ρυθμό π.χ. Yasmin Levy Mi Korason (Sentir 2009) Να και μια συνέντευξη της http://www.enet.gr/?i=news.el.texnes&id=107055

Εσένα ποια σου αρέσουν; Αναλόγως ψάχνεις..

Προσωπικά τα παραδοσιακά σεφαραδίτικα δεν μπορώ να τα ακούω συνέχεια. Προτιμώ αυτά που είναι πιο κοντά στα κλασικά ισπανικά ακούσματα στο ύφος της Luz Casal

Πολλά βίντεο έβαλα,αν είναι πείτε να τα κάνω λινκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ ΠΟΛΥ για τις απαντήσεις σας και συγνώμη που δεν πρόλαβα να γράψω νωρίτερα...

 

@SF: έχω ήδη αρχίσει την έρευνά μου για Judaeo-Spanish ;)

 

@matawan: Έψαξα και για Yiddish αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι που να μου θυμίζει τον συγκεκριμένο ήχο.

 

@kardc: To πρώτο από τα κομμάτια που έβαλες, είναι κοντά σε αυτό που ψάχνω.

 

Παρόλα αυτά, το "Una noche mas", είναι μελαγχολικό μεν, ταξιδιάρικο δε και έχει κάτι πιο "δυτικό" στον ήχο του (το tempo του, το μαντολινό(?) που ακούγεται, κλπ). Και αυτό είναι που με τρελαίνει...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

μια και θα κανεις ψαξε και για Klezmer Music που ειναι και η αγαπημενη μου εβραϊκη μουσικη... :)

 

Kατι πιο συγκεκριμενο?

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Καταπληκτικη και συμπασχω στο κολημα αυτο...!!

Εχεις ακουσει την συγκεκριμενη συνεργασια που εκανε την τελευταια φορα ποπυ ηρθε Ελλαδα ?? Ειχε παιξει στο φεστιβαλ του Κοσμος...απιστευτη....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου