Προς το περιεχόμενο

θορυβος με κάρτα ήχου.


john52

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο μικτης δεν εχει κανενα προβλημα. ουτε τα καλωδια. οταν χρησιμοποιω μονο μπαταρια ειναι το ιδιο καθως και οταν κλεινω το ασυρματο ποντικι. με ακουστικα πανω στην καρτα ηχου δεν βγαζει θορυβο καθολου. τωρα;!

η αλληλεγγυη το οπλο μας μαγκες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ο μικτης δεν εχει κανενα προβλημα. ουτε τα καλωδια. οταν χρησιμοποιω μονο μπαταρια ειναι το ιδιο καθως και οταν κλεινω το ασυρματο ποντικι. με ακουστικα πανω στην καρτα ηχου δεν βγαζει θορυβο καθολου. τωρα;!

 

Ξέχνα για λίγο τον widows media player και δοκίμασε εάν χρησιμοποιείς κάποιο sequencer όπως πχ το Cubase εάν στην αναπαραγωγή ακούγεται εντάξει.

Η κάρτα σου έχει επιλογή να κλειδώσει σε κάποιο sample rate? πχ 44.1/24 ή 48/24 και προσπαθείς να παίξεις κάποιο mp3 σε διαφορετική δειγματοληψία? Μία πιθανή λύση είναι να αφήσεις την κάρτα να δουλεύει με το sample rate του τραγουδιού που θέλεις να αναπαράγεις και η αλλή είναι μήπως κάνει conflict με την onboard κάρτα ήχου του laptop την οποία μπορείς να απενεργοποιήσεις από το bios.

Από την στιγμή που με τα ακουστικά ακούς εντάξει το σίγουρο είναι πως η κάρτα σου δεν έχει πρόβλημα γενικό αλλά ίσως σε κάποια έξοδο.Αυτή η κάρτα νομίζω έχει πολλά in και out δικίμασες να χρησιμοποιήσεις κάποια άλλη έξοδο εκτός από την 1+2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάντως βγάζει θόρυβο μόνο από τις εξόδους, ενώ στα ακουστικά ακούγεται μια χαρά, κατά πάσα πιθανότητα έχει πρόβλημα. Σύνδεσες τις εξόδους ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ στα ηχεία, παρακάμπτοντας τον μίκτη,  και είχε θόρυβο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μανος: δεν την συνδεσα απευθειας διοτι η προενισχυση της δεν επαρκει για να "τσιτωσουν" τα ηχεια κι ετσι δινω σημα πρωτα στην κονσολα ωστε να ενισχυω το σημα.

 

λαμπιρης: χρησιμοποιω το mixcraft και μου κανει και εκει τα ιδια. να σημειωσω πως τρεχει και το asio4all ταυτοχρονα. γενικως απο οπου και να δινω σημα μεσω του λαπτοπ τα κανει αυτα. ενω οταν εχω κιθαρα η μικροφωνο στην καρτα πανω δεν δημιουργειται κανενα προβλημα.

ειναι "κλειδωμενη στα 44,1 συχνοτητα και 24bit" τα τραγουδια που αναπαραγω ειναι στην κλασικη μορφη mp3 αλλα δεν εχει σημασια αφου ειπα οτι ο θορυβος αυτος γινεται και απο το mixcraft το προγραμμα. παντως ενω εχω απενεργοποιησει την onboard καρτα ηχου εξακολουθει να ακουγεται ηχος μονο οταν πατω τα πληκτρα αφης ("τιτ").

η αλληλεγγυη το οπλο μας μαγκες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μανος: δεν την συνδεσα απευθειας διοτι η προενισχυση της δεν επαρκει για να "τσιτωσουν" τα ηχεια

 

Ωωωπα αυτο που λες δεν ισχυει!

Και η φαστ τρακ εχει αρκετη ισχυ και τα κρκ αρκετη ευαισθησια.

Βγαλε εκτος τον μικτη και ξαναδες καλωδια συνδεσεων και τις ρυθμισεις σου.

 

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε τι εννοεις δεν ισχυει οταν εχω τερμα τα ηχεια, τερμα την καρτα ηχου και τα καλωδια ειναι καλα και καινουρια?! η ενταση ειναι πιο χαμηλη αισθητα!

η αλληλεγγυη το οπλο μας μαγκες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεω οτι η καρτα σου μπορει να οδηγησει στον κορο τα ηχεια σου.

Εαν αυτο δεν συμβαινει, η υπαρχει βλαβη, η κατι δεν εχεις ρυθμισει σωστα.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον κορο δεν φτανει παντως. λιγο πιο χαμηλα στα σιγουρα! αλλα δεν ειναι αυτο το προβλημα μου τωρα αλλα ο θορυβος..

η αλληλεγγυη το οπλο μας μαγκες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου